Latem, kiedy pomidory są najsłodsze i najbardziej aromatyczne, powinniśmy pałaszować je w każdej postaci. A kiedy sezon będzie dobiegał końca, warto też zamknąć je w słoikach, aby móc cieszyć się ich smakiem przez całą zimę. Co zrobić w pomidorów i jak podać te przysmaki? Oto 4 pyszne inspiracje na pomidorowe dania i przetwory. 

Suszone pomidory

Suszone pomidory to niepozorny produkt, który daje mnóstwo smaku, dlatego warto mieć je w kuchni. Są wdzięcznym składnikiem do kulinarnych eksperymentów. Można je wykorzystać do sałatek, makaronów lub jako farsz do naleśników i tart. Warto też zrobić z nich pyszną pastę do smarowania lub domowe czerwone pesto. 

Jak zrobić suszone pomidory?
Sam przepis jest banalnie prosty, jednak należy uzbroić się w cierpliwość. Jak suszyć pomidory? Mamy do wyboru dwie opcje, możemy suszyć pomidory w suszarce elektrycznej lub w piekarniku. Gotowe suszone pomidory powinniśmy zamknąć w szczelnym pojemniku lub puszce. Najpyszniejsze będą jednak domowe suszone pomidory w oleju. Wystarczy ułożyć wysuszone pomidory we wcześniej wyparzonych słoiczkach i zalać je podgrzaną oliwą z oliwek, a następnie szczelnie zakręcić wieczko i odstawić do górny dnem.

Zobacz nasz przepis na domowe suszone pomidory. 

Jak podać suszone pomidory?
Suszone pomidory wystarczy wyłożyć na mały talerzyk lub do miseczki. Ciemnoczerwone pomidory, skąpane w złocistej oliwie najlepiej prezentują się na tle śnieżnobiałej zastawy, takiej jak linia Quadro. Talerze i miski z tej kolekcji to odporna na uszkodzenia mechaniczne, a jednocześnie subtelna zastawa, wykonana ze szkła. Biała i gładka forma sprawia, że naczynia są wyjątkowo eleganckie i uniwersalne, dzięki czemu wspaniale prezentują się na każdym stole.

Domowy ketchup

Ketchup to absolutny król wszystkich sosów. Znajdziemy go w każdym sklepie, ale najlepiej smakuje taki zrobiony samodzielnie. Istnieje wiele przepisów na domowe ketchupy, które możemy modyfikować wedle własnych upodobań. Niektórzy lubią dodawać do niego paprykę, a inni cukinię. Wszystkie wersje są proste i szybkie w przygotowaniu, a do tego dużo zdrowsze niż asortyment na sklepowych półkach. 

Jak zrobić ketchup?
Do przygotowania domowego ketchupu wystarczą dorodne pomidory, cebula, czosnek, cukier, sól i ocet. Cebulę z czosnkiem przesmażamy na patelni, a następnie dodajemy do nich pomidory i wszystko razem dusimy. Kiedy warzywa zmiękną, dodajemy do nich przyprawy, a na sam koniec ocet. Gotowy sos odstawiamy do ostygnięcia, a następnie wszystko razem blendujemy lub dokładnie przecieramy przez sito. Ten podstawowy przepis na ketchup można oczywiście urozmaicić ulubionymi przyprawami czy ziołami. Do domowego ketchupu doskonale sprawdzi się tymianek, oregano, chilli, a także goździki czy odrobina cynamonu. Taki domowy keczup możemy zjeść na bieżąco lub przygotować większą porcję i zawekować go w słoikach na zimę! 

Zobacz jak zrobić domowy ketchup z pomidorów...i nie tylko!

Gazpacho- chłodnik pomidorowy

Gdy za oknami robi się coraz cieplej, odstawiamy na bok parujące zupy i wybieramy orzeźwiające chłodniki. Hiszpańskie gazpacho to jeden z najpopularniejszych przepisów na chłodnik, który rozkochał już w sobie cały świat. Jak zrobić gazpacho? To banalnie proste i błyskawiczne zadanie.

Jak zrobić gazpacho?
Aby wyczarować doskonałe hiszpańskie gazpacho musimy zmiksować obrane ze skórki pomidory, obranego ogórka, cebulę, czosnek i paprykę. Do tego porwany na kawałeczki chleb, papryczka chilli, odrobina octu (najlepiej z czerwonego wina) i spora ilość dobrej jakości oliwy z oliwek. Dokładnie zmiksowany chłodnik doprawiamy solą, pieprzem oraz odrobiną soku z cytryny i wstawiamy do lodówki na kilka godzin. Opcjonalnie możemy wzbogacić gazpacho owocową nutą, dodając odrobinę świeżego melona czy kilka truskawek.

Zobacz najprostszy przepis na hiszpańskie gazpacho.

Jak podać gazpacho?
Porządnie schłodzone gazpacho podajemy w szklankach, pucharkach lub miseczkach. Na wierzchu polewamy kilkoma kroplami dobrej oliwy i posypujemy pokrojonymi w kostkę ogórkami i pomidorami. Do kremowego gazpacho świetnie sprawdzi się też chrupiący dodatek w postaci grzanek w formie małych kosteczek lub dużych, zapieczonych kromek. 

Gazpacho przelewamy do miseczek lub szklanek i jemy łyżką. Warto zadbać aby sztućce były równie piękne jak nasze danie, dlatego warto wybrać zestaw sztućców ze stali nierdzewnej Modern. To nowoczesna linia z ponadczasowym wyglądem, która pasuje do każdego wystroju wnętrza i wszystkich zestawów talerzy. Wyprofilowana rączka i smukły, zaoblony kształt sztućców sprawiają, że wyjątkowo pewnie i wygodnie leżą w dłoni. Takie sztućce przydadzą się nie tylko do gazpacho, ale do wszystkich smakołyków na ciepło i zimno.

Zupa pomidorowa

Z ryżem czy makaronem? Czysta czy zabielana? Niezależnie którą opcję wybieracie, domowa pomidorowa to zawsze dobry pomysł! Możemy przygotować ją na wiele sposobów, ze świeżych pomidorów, passaty lub koncentratu. Innym, równie ważnym punktem tego przepisu, jest solidny garnek, w którym będziemy gotować naszą zupę.

Do pomidorowej i nie tylko najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości garnek Primo, wykonany ze stali nierdzewnej. Na wewnętrznej ściance garnka znajduje się praktyczna miarka, ułatwiająca precyzyjne odmierzanie gramatury produktów. Z kolei przezroczysta pokrywa szklana umożliwia podgląd zawartości podczas gotowania, a dzięki temu, że jest dokładnie dopasowana i przylegająca do naczynia, pozwala też na zoptymalizowanie czasu gotowania. Dno kapslowe akumulujące ciepło, gwarantuje równomierne jego rozprowadzanie, co umożliwia gotowanie z małą ilością wody, pozwalając w ten sposób zachować cenne witaminy w gotowanych potrawach. Garnków Primo można używać na wszystkich kuchenkach, również indukcyjnych. Nadają się one także do mycia w zmywarce. W takim garnku z łatwością przygotujemy i przechowamy nawet dużą porcję potrawy. 

Jak zrobić zupę pomidorową?
Przepis na zupę pomidorową ze świeżych pomidorów jest banalnie prosty i od razu można przygotować większą porcję na kilka dni. Wystarczy esencjonalny bulion, świeże warzywa korzeniowe i aromatyczne pomidory. Najpierw na patelni podsmażamy cebulkę, czosnek i sparzone, obrane ze skórki pomidory. Następnie dodajemy przesmażone warzywa do bulionu i wszystko gotujemy razem przez 30-40 minut. Na koniec blendujemy zupę na gładki krem i zabielamy śmietaną lub jogurtem naturalnym. Możemy też podać niezabieloną wersję z kleksem śmietany na środku talerza.

Zobacz przepis na pyszną zupę pomidorową.

Jak podać zupę pomidorową?
Nie od dziś wiadomo, że jemy oczami, podajmy więc pomidorową w piękny sposób, aby smakowała jeszcze lepiej! Oprócz makaronu i ryżu możemy zaserwować pomidorową z pysznymi i pięknie wyglądającymi grzankami lub groszkiem ptysiowym. Walory dekoracyjne i zarazem smakowe podkręci też kilka listków świeżej bazylii lub natki pietruszki.

Wykorzystajcie w pełni pachnący pomidorowy sezon, przygotowując pyszne przetwory i dania. Ketchup, chłodnik, zupa czy suszone pomidory to tylko początek długiej listy fantastycznych pomidorowych przepisów. Testujecie kolejne receptury i szukajcie własnych pomysłów na nowe dania. Zamknijcie cały smak lata w misce lub słoiczku i cieszcie się smakiem pomidorów nie tyko w sezonie, ale przez cały rok. Życzymy smacznych pomidorowych eksperymentów!
Artykuł powstał we współpracy z marką Galicja.