Dieta bogata w ryby nie jest w Polsce najpopularniejsza. Ich spożywanie w dalszym ciągu kojarzy się głównie ze świętami. Wigilijny karp jest tego najlepszym przykładem. Polacy w okresie świątecznym chętnie sięgają też po śledzie – najczęściej przetworzone w postaci sałatek i koreczków. Dużą popularnością cieszą się też nadbałtyckie smażalnie, jednak dostępne w nich ryby często są mrożone, a nie świeże i sprowadzane z daleka. Tropikalna ryba maślana, wietnamska panga, argentyńska miruna, a nawet teoretycznie dostępne w Bałtyku dorsze często pochodzą z importu. Jakie to ma znaczenie? Dla smaku może znikome, ale dla środowiska i naszego zdrowia to ogromny cios. Dlatego najbezpieczniej jest wybierać ryby, co do których pochodzenia jesteśmy pewni – pochodzące z lokalnych gospodarstw akwakultury.

Wśród wielu ryb hodowanych w Polsce są też gatunki, które mają szczególne wymagania co do czystości wód, w których bytują. Oznacza to, że hodowcy muszą spełnić ich wysokie wymagania, co bezpośrednio przekłada się na jakość ich mięsa. Do takich wymagających ryb należy pstrąg, nazywany z tej przyczyny skarbem czystych wód. Co więcej, pstrągi z akwakultury można zaliczyć do slow food, okres ich hodowli trwa bowiem od dwóch do czterech lat. Pomimo ciągłego rozwoju technologii nie da się tego przyspieszyć, na czym bezpośrednio zyskują konsumenci. Dlaczego jeszcze warto sięgać po pstrąga? Dostarcza nie tylko świeżego mięsa zawierającego sporo łatwego do przyswojenia białka, ale jest też rybą średnio tłustą, bogatą w kwasy omega-3, białka, minerały oraz witaminy. 

mat. prasowe

Specjaliści od żywienia zalecają, aby rybę, w tym pstrąga, spożywać 2-3 razy w tygodniu, najlepiej w formie pieczonej lub gotowanej na parze. Pstrąg polecany jest szczególnie osobom dbającym o linię, ponieważ jest on wyjątkowo niskokaloryczny – nawet w zestawieniu z innymi rybami. Dostarcza tylko od 95 do 160 kcal na 100 g. Wyróżnia się też korzystnym profilem tłuszczowym, ponieważ zawiera najcenniejsze kwasy z grupy omega-3 – kwasy EPA i DHA, nazywane bioaktywnymi czynnikami żywności człowieka. Oznacza to, że zapobiegają między innymi chorobom układu krążenia, nowotworom, depresji, demencji. Wspierają prawidłowe funkcjonowanie mózgu oraz uczestniczą w budowaniu odporności. Ich spożywanie jest też niezwykle istotne dla kobiet w ciąży, ponieważ zapobiegają poronieniom, przedwczesnym porodom oraz mogą zmniejszać ryzyko wystąpienia depresji u matek. Co ciekawe, ludzki organizm przyswaja rybi tłuszcz w ponad 90%, a tym samym jego wpływ na nasze zdrowie jest jeszcze większy.

mat. prasowe

Mięso pstrągów to aż 20% pełnowartościowego, bo zawierającego wszelkie niezbędne dla naszego organizmu aminokwasy, białka. Pstrąg dostarcza także witamin: B12, B3, D, A oraz niezbędnych dla zdrowia makroelementów, takich jak wapń, magnez czy potas.

  • Witamina B12 uczestniczy w produkcji czerwonych krwinek, usprawnienie działania układu nerwowego, obniżanie ilości lipidów zawartych we krwi, a także bierze udział w syntezie komórek. Objawami jej niedoboru jest pogorszenie nastroju, pamięci i koncentracji, a nawet depresja i nerwowość. Podnosi się także ryzyko wystąpienia zawału i udaru oraz niedokrwistości. 
  • Witamina B3 wspomaga krążenia krwi, trawienia i aktywności mózgu, pomaga także zachować zdrową skórę i obniża poziom cholesterolu LDL. Jej optymalne spożycie pomaga złagodzić stany zapalne i złagodzić objawy zapalenia stawów.
  • Witamina D jest szczególnie niezbędna w diecie niemowląt i małych dzieci, ponieważ pobudza wchłanianie wapnia i fosforu, dzięki czemu ma ogromny wpływ na prawidłowe kształtowanie się kości oraz ich odpowiednią gęstość. Zapobiega także nadciśnieniu, chorobom serca, alergii, anemii oraz cukrzycy.
  • Witamina A korzystnie wpływa na proces widzenia, wzmacnia układ immunologiczny, może zapobiegać rozwojowi nowotworów, bierze udział w procesie produkcji czerwonych krwinek, a przy tym utrzymuje prawidłowy stan skóry, włosów i paznokci.
  • Wapń wykazuje działanie przeciwobrzękowe, przeciwalergiczne i przeciwzapalne. 
  • Magnez uczestniczy w syntezie białka, przewodzeniu impulsów nerwowych i skurczu mięśni, bierze udział w procesach regulacji ciśnienia tętniczego krwi oraz ma istotne znaczenie w mineralnej gospodarce kości.
  • Potas reguluje poziom pH komórek oraz ma korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu i całego układu nerwowego.

mat. prasowe

Pstrąg jest więc rybą idealną – lokalną, bezpieczną i bardzo zdrową. Jego wartości odżywcze, zawartość niezbędnych witamin i makroelementów, a także wysoka ilość kwasów omega-3, których dostarcza, przy niskiej kaloryczności sprawiają, że powinni po niego sięgać wszyscy: dzieci, kobiety w ciąży, a także osoby szczególnie dbające o linię. Walory smakowe i mnogość zastosowań kulinarnych to kolejne aspekty potwierdzające wysoką klasę pstrąga z akwakultury.

mat. prasowe