Wyjście do modnej restauracji, czy małego bistro na lunch lub kolację wydaje się mieć same zalety? Możemy zjeść coś pysznego, nie musimy robić większych zakupów, martwić się co zrobić z resztkami jedzenia, a przy tym zaoszczędzić na prądzie i wodzie, których (zapewne) nadmiar zużylibyśmy podczas samodzielnego gotowania. Nic bardziej mylnego. Wcielając się samemu w szefa kuchni nie tylko możemy jeść pysznie, ale i zmniejszyć domowe wydatki. Jak więc sprawić, by czas spędzany między kuchenką a zmywarką był przyjemniejszy i… oszczędniejszy? Wystarczy, że zaczniesz od zmiany swoich przyzwyczajeń na takie w stylu „zero waste”, przełączysz się na tryb „eco”, a do zmywarki użyjesz skutecznych środków. Już teraz poznaj kilka dobrych nawyków, które będą bardzo pomocne w codziennym oszczędzaniu. 

1. Planuj zakupy – kupuj tyle, ile zjesz

Masz ochotę na konkretne danie? Sprawdź ile i jakich składników potrzebujesz. Trzymaj się przepisu – gramatura została tam podana właśnie z tego powodu. Uważaj zwłaszcza na świeże produkty oraz takie o krótkiej dacie przydatności do spożycia. Jeśli kupisz ich więcej, niż to co masz zamiar wykorzystać, może się okazać, że trzeba je będzie wyrzucić. 

2. Zrób coś z niczego – nie marnuj resztek

Trend zero waste zagościł także w kuchni i to jest świetne! Nie bój się eksperymentować z resztkami jedzenia. Nie masz pomysłu? Miliony inspiracji znajdziesz w Internecie. Z nadwyżki warzyw możesz przecież zrobić leczo, zielony koktajl czy zaliczane do super foods kiszonki, resztki mięsa wykorzystać na farsz do pierogów, a ciasto, które okazało się lekkim zakalcem zamienić w bajaderki. 

3. Przełącz się na tryb „eco” z Somat 

Czy zmywanie w zmywarce może być oszczędne? Oczywiście, że tak. Znany mistrz kulinarny i restaurator Mateusz Gessler przekonał się, że wybierając mycie w trybie eco pry jednoczesnym użyciu środków do zmywarki Somat, nie tylko nie musimy mieć obaw o jakość zmywania, ale jednocześnie możemy zaoszczędzić nawet 135 zł rocznie*! Zastanawiasz się, jak to możliwe? Sięgnij po detergenty, które są skuteczne również w niskich temperaturach programu eco oraz niskich temperaturach krótkiego programu eco, jak np. kapsułki Somat Excellence 4 w 1, czy tabletki Somat Gold. Kapsułki są połączeniem skutecznego proszku i 3 żeli w biodegradowalnej, rozpuszczalnej w wodzie folii. Silna formuła starannie dobranych składników zapewnia perfekcyjne czyszczenie nawet głębokich przypaleń, idealny połysk oraz ochronę delikatnych naczyń. Natomiast tabletki i kapsułki w biodegradowalnej wodorozpuszczalnej folii, usuwają najcięższe zabrudzenia i pozostałości jedzenia takie jak, tłuszcz oraz przypalone lub wysuszone potrawy, a także plamy z herbaty i kawy. Do tego sprawdzają się także, gdy zmywarka sygnalizuje brak soli i płynu nabłyszczającego. Już teraz zapomnij o dwukrotnym zmywaniu lub namaczaniu naczyń. Ten prosty sposób pozwoli zmniejszyć zużycie, nie tylko energii, ale i wody. 

4. Zadbaj o kompletną ochronę Twojej zmywarki

Nie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż naprawiać. Awaria zmywarki wiąże się niekiedy z dość dużym wydatkiem, który niespodziewanie może w znaczny sposób obciążyć nasz budżet domowy. Zdarza się również, że poważna usterka uniemożliwia naprawę i w tym przypadku zostaje nam tylko wymiana na nowy sprzęt. Warto tu podkreślić, że równie ważne jak same środki do zmywania są produkty, które pomagają przedłużyć żywotność i wydajność zmywarki. W ofercie marki Somat znajdziemy szeroką gamę dodatków, które pozwalają odpowiednio zadbać o urządzenie i zapewnić perfekcyjne rezultaty zmywania.

Kiedy woda w Twoim domu jest twarda, rekomendowane jest korzystanie z Soli do zmywarki. Środek ten zapobiega osadzaniu się kamienia i powstawaniu zacieków, zmiękcza wodę, a przy tym przedłuża żywotność urządzenia i poprawia jego działanie. Ochronę przed zaciekami i kamieniem, a także lśniące naczynia, dzięki efektowi „suszenia”, zapewni Nabłyszczacz. Należy go dodać do odpowiedniej komory zmywarki zgodnie z zaleceniami producenta. W ofercie znajdziemy również Intensive Machine Cleaner - środek, który wyjątkowo skutecznie usuwa tłuszcz i osad z kamienia. Intensywnie czyści najważniejsze i trudno dostępne części zmywarki: dysze, filtr, pompę i węże. Odpowiedni kształt butelki umożliwia łatwe jej użycie w każdej zmywarce. Wystarczy raz na trzy miesiące umieścić produkt w opróżnionej zmywarce do góry dnem i uruchomić program mycia w temperaturze 65°-75 C. Somat Duo Machine Cleaner to zaś tabletki, które skutecznie usuwają nieprzyjemne zapachy i przeciwdziałają osadzaniu się kamienia i tłuszczu. Wystarczy raz w miesiącu umieścić kostkę na dnie załadowanej zmywarki, dodać detergent i uruchomić wybrany program zmywania.

Już teraz pójdź w ślad Mateusza Gesslera, który zaufał marce Somat i przekonaj się, że nie tylko gotowanie smacznych  potraw, a także zmywanie ciężko zabrudzonych naczyń może być czystą przyjemnością. Przełącz się z nimi na tryb eco i zacznij zmiany od kuchni.

*Przy przejściu z programu  intensywnego na krótki program eco oraz założeniu 280 cykli rocznie.  Oszczędności kosztów energii elektrycznej na podstawie średnich cen energii elektrycznej w grudniu 2022 r. w Polsce. Źródło: GlobalPetrolPrices.com