Na moim bazarku jest obecnie zatrzęsienie kalafiorów. Pierwsze młode warzywa pochodzą z importu, jednak już wkrótce pojawią się i nasze. Schabowy z kalafiora na talerzu tak wiernie przypomina prawdziwe schabowe, że dopiero po rozkrojeniu wszyscy orientują się, z czym tak naprawdę mają do czynienia. Z kalafiora najczęściej robię pyszną zupę, kiszonki lub piekę go w całości, smarując wcześniej oliwą z przyprawami i podaję z sosem jogurtowym z tahiną (pastą sezamową). Mam jednak też inny, bardziej swojski sposób na podanie go, podejrzany u Karola Okrasy. Kotlety z kalafiora à la schabowe zaskakują. Zasmakują i wam. 

Jak zrobić schabowy z kalafiora?

Wybierzcie 1 duży kalafior. Z wnętrza główki będą potrzebne 2-4 całe duże, zwarte plastry. Kawałki z zewnątrz, które są pokruszone, nadają się do ukiszenia czy też do przygotowania ryżu z kalafiora lub surówki kalafiorowej, z którą możecie podać kotlety. Kiszony kalafior zrobicie w bardzo prosty sposób. Nie musicie nawet przygotowywać solanki. Wystarczy wykorzystać tę, którą macie po ogórkach kiszonych na zimę. Zalejcie nią różyczki. Powinna ona przykrywać warzywa w całości. Po 2-3 dniach kiszony kalafior będzie gotowy. Możecie wykorzystywać go do sałatek, kanapek lub chrupać prosto ze słoika. 

Plastry kalafiora trzeba przed panierowaniem i smażeniem podgotować na parze, najlepiej w parowarze lub w garnku ze specjalną nakładką. Dzięki temu nieco zmięknie i będzie bardziej plastyczny, jak mięso na schabowego. Do wilgotnego (ale nie mokrego) kalafiora lepiej przylepią się też składniki panierki. Wystudzony kalafior osuszcie kawałkiem ręcznika papierowego. Przyłóżcie go lekko do „kotleta”. Gotowy do panierowania, uparowany kalafior poznacie po tym, że staje się on półprzezroczysty. Nie przesadźcie z długością parowania. Zbyt miękki kalafior rozpadnie się podczas panierowania lub smażenia i nie da już tak pięknego efektu. 

Jakiej mąki użyć do panierowania schabowych z kalafiora?

Mąkę pszenną w panierce zastąpi mąka z ciecierzycy. Ma ona 2x więcej białka niż mąka pszenna (21 g do 10 g w 100 g), dzięki czemu danie będzie bardziej sycące. Możecie ją wykorzystać na sucho (jak mąkę pszenną do klasycznej panierki) lub na mokro, robiąc z mąki z ciecierzycy i wody proste ciasto, trochę gęstsze niż ciasto naleśnikowe. W takim cieście obtaczam nie tylko kotlety schabowe z kalafiora, ale również inne warzywa, boczniaki czy nawet kotlety mięsne, filety rybne i owoce morza. W przepisie poniżej przygotuję uproszczoną wersję na sucho. 

Takie proste ciasto nadaje się też do usmażenia gofrów, placków czy omletu. Nie wymaga użycia mleka, ani siemienia lnianego czy jajka. Mąkę z ciecierzycy kupuję w większych supermarketach, delikatesach i przez internet. 

Przepis na kotlety „schabowe” z kalafiora

Składniki:

  • 1 duży kalafior
  • 4 łyżki mąki z ciecierzycy
  • 4 łyżki bułki tartej
  • 1 jajko
  • sól i pieprz do smaku 

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie kalafior w plastry. 2 najbardziej zewnętrzne odłóżcie do zakiszenia lub na surówkę.
  2. Pozostałe plastry ułóżcie w parowarze lub w garnku z wkładem do parowania. Parujcie pod przykryciem, aż plastry kalafiora będą al dente - półtwarde. Sprawdzajcie w międzyczasie twardość warzywa. Jeśli w trakcie parowania w naczyniu zabraknie wody, dolejcie gorącej.
  3. Wyjmijcie kalafior z garnka i wystudźcie. 
  4. Chłodny kalafior osuszcie delikatnie ręcznikiem papierowym i doprawcie z obu stron solą i pieprzem.
  5. Do 2 osobnych talerzy wsypcie mąkę z ciecierzycy i bułkę tartą. W 3. głębokim talerzu rozkłóćcie jajko.
  6. Rozgrzejcie olej na patelni. Powinno być go tyle, ile zwykle używacie do smażenia mięsnych schabowych. 
  7. Obtoczcie kalafior w mące, następnie w jajku i na koniec w bułce tartej.
  8. Smażcie na mocno rozgrzanym oleju i na średnim ogniu, do zarumienienia z obu stron.

Źródło przepisu: Karol Okrasa (KuchniaLidla.pl).