Sałatka z brokułów

Aby wątroba sprawnie funkcjonowała, raz w miesiącu warto zafundować jej detoks. W tym celu na tydzień przechodzimy na lekką dietę. Najlepiej zrezygnować z tłuszczów zwierzęcych, takich jak np. smalec. Zamiast tłustej śmietany uzywajmy chudego jogurtu. Warto też zmniejszyć ilość węglowodanów, które sprzyjają stłuszczeniu wątroby. Najlepiej białe pieczywo zastąpić pełnoziarnistym i zrezygnować ze słodyczy.

Dobrze służy wątrobie białko, którego źródłem jest mięso. Jednak nie powinny to być smażone kotlety, ale raczej marynowana w majeranku pierś z kurczaka, przygotowana na parze lub pieczona w folii. Herbatę można posłodzić miodem rzepakowym, bogatym w najlepiej przyswajalny dla wątroby cukier - fruktozę. W czasie diety oczyszczającej wątrobę warto jeść sałatkę z brokułów, marchwi lub buraków, bo te warzywa zawierają dobroczynne przeciwutleniacze.  

Duża szklanka soku jabłkowego

Wątroba nie lubi, gdy codziennie pijemy lampkę wina do obiadu. Na drinka najlepiej pozwalać sobie raz w tygodniu, np. w weekend, a w pozostałe dni pić wodę mineralną z odrobiną cytryny. Inne używki, czyli kawa i czarna herbata, również są słabo tolerowane przez wątrobę. Zamiast nich lepiej popijać bogate w witaminę C soki z żurawin lub jabłek.

Jeśli stosujemy tabletki antykoncepcyjne, witaminy w kapsułkach czy antybiotyki, lepiej nie sięgać za często po leki przeciwbólowe, które dodatkowo obciążą wątrobę. Na ból głowy dobry jest spacer na świeżym powietrzu czy krótka drzemka.  

Wsparcie w kapsułce

Łagodząco na wątrobę wpływają, dostępne bez recepty, preparaty z apteki. Zawierają one substancje, które pomagają w leczeniu zaburzeń pracy tego narządu, spowodowanych np. nadużywaniem leków. Przyspieszają również procesy odtruwania. Można je stosować także po zatruciach pokarmowych.  

Detoksykujący sok z warzyw

Utrzyj 250 g marchwi, 75 g świeżych ogórków i 75 g buraków. Wyciśnij z nich sok i dokładnie wymieszaj. Napój można pić rano na czczo lub w ciągu dnia w trzech porcjach. Kurację najlepiej stosować przez dwa tygodnie. W pierwszym roku warto powtarzać ją co trzy miesiące, później wystarczy jedna kuracja rocznie.  

Karczoch w roli głównej

W zregenerowaniu wątroby pomaga świeży lub suszony karczoch. Można też stosować wyciąg z tego warzywa w postaci kropli. Podobnie działają tabletki z nasion ostropestu plamistego. Najlepiej łykać je przynajmniej przez 20 dni, przed snem. Roślina ta zawiera sylimarynę - substancję, która sprawia, że komórki wątroby szybciej się odnawiają.  

Moc przypraw

Dobroczynny wpływ na wątrobę mają majeranek, jałowiec, tymianek i mięta. Przyprawy te ułatwiają trawienie tłuszczów. Dobrze też jeść razowe bułeczki z kminkiem, a do kremu pomidorowego dodawać szczyptę oregano. Te przyprawy działają rozkurczowo na przewody żółciowe. Natomiast lepiej ograniczyć pieprz, curry, cząber i ostrą paprykę.