Barszcz kiszony bez gotowania

4.5 (190 ocen)

Każdy, kto wykona ten barszcz choć raz, będzie chciał jeść już tylko taki. Jest przepyszny, znacznie zdrowszy i tańszy w wykonaniu od tradycyjnego, gdyż nie wymaga gotowania. Polecam nie tylko na Wigilię!

Składniki:

  • 1,5 kg buraków czerwonych
    2,5 l. przegotowanej, letniej wody
    5 ząbków czosnku
    czubata łyżka soli
    kromka razowego lub żytniego chleba na zakwasie
Wystaw ocenę:

4.5 (190 ocen)

Zobacz również:

Zupy

Barszcz kiszony bez gotowania - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowujemy naczynie do zakiszenia barszczu - duży słój (3 l.) lub kamionkę. Obieramy buraki i kroimy na ćwiartki lub połówki (te mniejsze). Wrzucamy do słoja, wypełniając go do 2/3 wysokości. Dodajemy przekrojone ząbki czosnku, sól i zalewamy wodą prawie po brzegi naczynia. Po całkowitym ostygnięciu wody wkładamy kromkę chleba i przykrywamy słój gazą. Po około 4 dniach powinna utworzyć się na powierzchni piana, co oznacza, że rozpoczął się proces kiszenia. Wtedy należy wyjąć chleb, ponownie przykryć słój gazą i odstawić na około 8-10 dni. Po tym czasie barszcz jest gotowy i można go zlać do garnka. Jeśli będzie zbyt esencjonalny, należy go rozcieńczyć wodą. Podczas podgrzewania doprawić według uznania pieprzem, solą, cukrem, majerankiem, podsmażoną cebulką. Podawać oczywiście z uszkami. Pozostawione w słoju buraki można zalać wodą po raz drugi. Należy jej jednak wlać mniej, tak aby jedynie przykryła buraki i znów odstawić na kilka dni.

Porady

Ponieważ ten barszcz ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, a szczególnie krew, polecam go nie tylko w postaci ciepłej zupy. Można go pić również w ciągu dnia na zimno, traktując jak sok.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować