Seler naciowy jest pyszny i zdrowy. Jak pisze nasza użytkowniczka annli18: „Kiedy zrobiłam sałatkę, w której pojawił się seler naciowy, nie zastanawiałam się nad wartościami odżywczymi jakie niesie za sobą to warzywo. Słyszałam tylko od mamy, kiedy byłam mała, że seler to jest bardzo ZDROWE warzywo. Nie wgłębiałam się w to, bo po co? Przecież mama ma na pewno rację! No i zgadza się! Po tylu latach sprawdziłam co i jak z tym selerem”. To prawda, seler naciowy jest dobry dla naszego zdrowia i powinniśmy na stałe włączyć go do naszej diety.

Seler naciowy na surowo

Seler naciowy zazwyczaj znajdziemy w sklepach pakowany po kilka długich zielonych łodyg. Wystarczy je właściwie tylko umyć i można jeść! No właśnie, często pojawia się pytanie, czy można jeść surowy seler naciowy. Oczywiście, że tak! To najzdrowsza jego forma, ponieważ nie poddawany obróbce termicznej zachowuje wszystkie cenne właściwości. Seler naciowy na surowo najprościej wkroić po prostu do sałatki – zapewni chrupki element.Możemy się zastanawiać, czy jeść seler naciowy gotowany czy surowy. Z pewnością najkorzystniejszy będzie w formie surowej. Jednak seler naciowy zaskakująco będzie smakował również w mięsnym sosie.

Z czym jeść seler naciowy? Seler naciowy najczęściej kojarzy nam się ze zdrowymi koktajlami – zielona łodyga wetknięta w szklankę z napojem to częsty widok zwłaszcza w amerykańskich filmach i serialach. To rzeczywiście dobry sposób na seler naciowy – możemy pogryzać go w trakcie picia koktajlu. Seler naciowy świetnie sprawdzi się także jako składnik koktajli. Wypróbujcie na przykład taki przepis: jeden duży zielony ogórek miksujemy z 3 łodygami selera razem z liśćmi, dodajemy 3-4 gałązki natki pietruszki, 1 jabłko i trochę soku z cytryny. Miksujemy na gładki koktajl i gotowe! Taki koktajl najlepiej przygotować w dobrym blenderze kielichowym. Łodygi selera są dość twarde i włókniste, dlatego ostrze naszego blendera musi być naprawdę mocne, żeby zmiksować je na gładki koktajl. Wybierzmy blender ze szklanym kielichem, który dłużej nam posłuży.

Jak spożywać seler naciowy?

Najlepiej seler naciowy spożywać w całości. Łodygi mają przyjemny anyżowy smak, który jest dodatkowo soczysty i chrupiący. Seler naciowy może być też dobrą przekąską do maczania w różnego rodzaju dipach i sosach. Pysznie smakuje na przykład z humusem. Nie ma także przeciwwskazań, by seler naciowy jeść na ciepło – sprawdza się zwłaszcza jako składnik sosów do makaronu czy wkrojony do lazanii.

Seler naciowy - właściwości

Seler naciowy wpływa oczyszczająco na nasz organizm. Dietetycy polecają koktajle i sałatki z selerem podczas odtruwania organizmu. Zawarte w nim olejki eteryczne pobudzają do pracy wątrobę, która szybko usuwa toksyny z ciała. Dodatkowo przeciwutleniacze z selera pomagają chronić ją przed szkodliwymi akryloamidami z pożywienia. Te substancje powstają pod wpływem wysokiej temperatury, np. we frytkach, ciastkach, czipsach. Znajdują się także w kawie rozpuszczalnej i niskiej jakości parówkach.

Seler naciowy chroni także serce. Zawarte w łodygach ftalidy pomagają rozkurczać ściany tętnic. Krew płynie swobodniej, obniża się więc jej ciśnienie. Obecność kwasu foliowego równoważy w organizmie poziom homocysteiny. Jej nadmierna ilość niszczy ścianki naczyń krwionośnych. Powstają w nich skrzepy, które mogą doprowadzić do zawału. Przed stanami zapalnymi tętnic chronią również fenole oraz luteolina. Związki, które są w selerze, obniżają poziom złego cholesterolu LDL.

Seler naciowy – na odchudzanie

Jesteście na diecie? Powinniście blisko zaprzyjaźnić się z selerem naciowym! Jedna łodyga ma zaledwie 20 kalorii. Zawiera dużo wody i błonnika, które łącząc się w żołądku, tworzą galaretkę. Wypełnia ona żołądek, szybko więc czujemy się najedzeni. Seler warto spożywać, gdy dokuczają nam obrzęki przed miesiączką lub gdy jemy zbyt dużo solonych potraw. Zawarty w selerze potas, a także ftalidy poprawiają pracę nerek i dzięki temu pomagają usuwać nadmiar wody z tkanek.

Co ciekawe, seler naciowy zawiera więcej witaminy C niż cytrusy! Jest też świetnym źródłem witaminy B i E. Seler naciowy najlepiej przechowywać w lodówce maksymalnie przez tydzień. Kupując go zwróćmy uwagę, by łodygi były jędrne i intensywnie zielone.