Z pieczeniem chleba jest jednak trochę jak z chemią – musimy poznać je od podstaw, zdobyć wiedzę, mieć pojęcie, jak przebiegają wszystkie procesy związane z wyrastaniem chleba, aby wypieki były udane i smaczne. Znajomość technik, jest w pieczeniu chleba kluczowa, choć wielu z nas może się wydawać, że tak nie jest i wystarczy zmieszać mąkę z wodą i drożdżami, a zawsze coś nam wyrośnie. Jeśli chcemy, by pieczywo było pięknie wyrośnięte, pełne smaku, warto poświęcić kilka chwil na ćwiczenia i poznanie tematu od podszewki. Osiągniemy to dzięki książce „Mąka, woda, drożdże, sól”.

Autor Ken Forkish, to właściciel piekarni w Portland, który porzucił pracę w korporacji, by spełnić swoje marzenie. W książce „Mąka, woda, drożdże, sól” dzieli się nie tylko swoją historią, ale przede wszystkim zdradza tajemnice udanych wypieków.  Zaczynamy od kluczowych czynników, czyli 8 zasad udanego pieczywa – mowa tu o odpowiedniej mące, temperaturze składników, składaniu ciasta, czasie wyrastania. Ważne jest także wyposażenie kuchni – waga kuchenna,  ulubiony żeliwny garnek, w którym autor piecze swoje chleby, kosze rozrostowe. Choć może się do wydawać niepotrzebnym zawracaniem głowy, dbanie o te drobne szczegóły skutkuje znakomitymi, wyrośniętymi i pełnymi smaku bochenkami. Autor tłumaczy wszystkie zawiłości procesu pieczenia związki przyczynowo-skutkowe, które poznał dzięki wieloletniej praktyce.  Zaczynamy od najprostszych wypieków – na klasyczne chleby na drożdżach, potem poznajemy bliżej zaczyn – biga i poolish, które wzmacniają smak i przedłużają świeżość wypieku. Kolejny rozdział poświęcony jest zakwasowi – jego przygotowaniu, dokarmianiu, a także wypiekom z jago udziałem. Znajdziemy tam także bardzo zaawansowane wypieki z mieszanym zakwasem przeznaczone dla profesjonalistów i wprawionych domowych piekarzy. Ostatnia część poświęcona jest pizzy i focacci, czyli wypiekom, które możemy przygotować również z ciasta chlebowego. Forkish krok po kroku tłumaczy wszystkie procesy, które sprawiają, że cała praca włożona w przygotowanie ciasta, kończy się pachnącym chlebem o idealnej strukturze.

Bardzo podoba mi się harmonogram przy każdym przepisie, z rozpiską ile zajmują poszczególne etapy przygotowania ciasta. Autor rozpisuje je na godziny, dzięki czemu bardzo łatwo możemy dopasować poszczególne etapy do swojego planu dnia. Każdy przepis jest szczegółowo opisany, fragmenty dotyczące składania ciasta, dzielenia go i formowaniu bochenków ilustrują fotografie ułatwiające zrozumienie procesu.

Pieczenie chleba w domu stało się ostatnio bardzo modnym zajęciem. W momencie, kiedy pieczywo na sklepowych półkach składa się przede wszystkim z dodatków utrzymujących dłużej świeżość, spulchniaczy i polepszaczy smaku, warto kupić mąkę samemu i wejść we wciągający świat pieczenia. Dzięki tej książce nie będzie miał on tajemnic, a każdy chleb, który wyjmiemy z piekarnika, będzie jak z najlepszych francuskich piekarni!