Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza wszystkich do udziału w świecie Dyni. Podczas Festiwalu Dyni, który cieszy się co roku ogromną popularnością, odbędą się liczne konkursy z tym warzywem w roli głównej. Oprócz zalet zdrowotnych i kulinarnych, dynia to również świetny materiał dekoracyjny, z którego można układać przeróżne kompozycje.

O dyniowym święcie opowiada nam Adam Szepiela z wrocławskiego Ogrodu Botanicznego.

Od jak dawna organizowany jest Festiwal Dyni we Wrocławiu?

Pierwszy Dolnośląski Festiwal Dyni odbył się 9 i 10 października 2004 roku. W tym roku odbędzie się już 8 edycja festiwalu.

Czemu akurat wybrali Państwo dynię, jako warzywo, które warto promować?

Ponieważ jest smaczna, oryginalna, intryguje kształtami oraz ubarwieniem. Myślę że z innym warzywem nie było by to możliwe.

Jak dużym zainteresowaniem cieszy się festiwal?

Co roku Dolnośląski Festiwal Dyni odwiedza nas ponad 10 000 osób.

Jakie atrakcje planowane są podczas tegorocznego festiwalu?

Najważniejszym punktem programu Festiwalu Dyni są trzy konkurencje: na największą, najdziwniejszą i najsmaczniejszą dynię. Prócz nich będą liczne wystawy, kiermasze, plenery plastyczne oraz zabawy i gry z zespołem tańca organizowane przez MDK śródmieście.

Czy na festiwalu znajdziemy jedynie te najpopularniejsze w Polsce dynie czy również nietypowe okazy, których u nas w sklepie się nie kupi?

Co roku hodowcy dyń przedstawiają w swojej ofercie nowe, ciekawsze odmiany pochodzące za granicy. Jednak wciąż w Polsce znaczenie w uprawie mają tylko 2 gatunki - dynię olbrzymią i dynię zwyczajną, do której należą dynia makaronowa, kabaczek, cukinia i patison - te najsmaczniejsze.

Podczas festiwalu ma miejsce konkurs na największą dynię. Jaka była dynia, która wygrała w dotychczasowych konkursach?

Dotychczasowy rekord Polski należy do hodowców państwa Jana i Barbary Styrów, a ich dynia „Majka” ważyła 514 kg.

Jaki jest sposób na wyhodowanie dyni-olbrzyma?

Dynie są bardzo wymagającymi roślinami. Właściwa odmiana, nawożenie, pielęgnacja oraz zabiegi przed szkodnikami mają decydujące znaczenie w hodowli dyń olbrzymów.

Jednym z konkursów jest też konkurs kulinarny. Kto może wziąć w nim udział i jakie dania będą przygotowywane?

W konkursie kulinarnym mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani. Jedyne, co należy spełnić, to przynieść ze sobą dyniowe danie do oceny jury.

Więcej informacji na stronie Dolnośląskiego Festiwalu Dyni