• Ciasto półfrancuskie - dlaczego warto się z nim zmierzyć?

 • No! W końcu coś dla ludzi. Tak jak francuskie do prostych nie należy, tak półfrancuskie jest duuużo łatwiejsze w przygotowaniu. Zdecydowanie zasługuje na rozpowszechnienie. Zachęcam do lektury.

 • Croissant

  Croissant

 • Ciasto półfrancuskie różni się od francuskiego tym, że przygotowuje się je z dodatkiem środków spulchniających, w tym wypadku drożdży lub śmietany bądź twarogu. Właśnie ze względu na te dodatki ciasta półfrancuskie dzielimy na trzy rodzaje: półfrancuskie ciasto drożdżowe, półfrancuskie ciasto śmietanowe, półfrancuskie ciasto serowe.

   

  Tak jak ciasto francuskie wymaga sporej praktyki i doświadczenia, tak półfrancuskie, szczególnie śmietanowe i serowe jest dużo prostsze do wykonania a zachowuje walory ciasta francuskiego czyli listkową strukturę. Z tego własnie powodu warto nauczyć się je robić.

  Półfrancuskie ciasto drożdżowe

  Robi się na bazie ciasta drożdżowego i masła. Drożdże wpływają na rośnięcie a warstwy masła na tworzenie się warstw czyli listków.

   

  Na początku przygotowujemy ciasto drożdżowe o takiej twardości by móc je wałkować, następnie po jego wyrośnięciu wałkujemy je na prostokąt grubości 1 cm. Na cieście zaznacza się 3 części - na środkowej układa się kawałki masła, przykrywa drugą częścią, znów nakłada się kawałki masła i przykrywa 3 częścią. Dalszy ciąg pracy to szybkie wałkowanie w taki sposób jak ciasto francuskie - trzykrotnie, z chłodzeniem, bez zmieniania kierunków wałkowania i obracania ciasta. Po wałkowaniu ciasto zostawia się do wyrośnięcia, ostatecznie wałkuje na grubość około 0,5 cm i formuje wypieki. Pieczenie odbywa się w bardzo nagrzanym piekarniku.

   

  Do najbardziej znanych wypieków na bazie półfrancuskiego ciasta drożdżowego należą: croissanty, nadziewane rogaliki, kołaczyki z serem, nadzieniem makowym lub marmoladą.

   

  Półfrancuskie ciasto śmietanowe

  To ciasto również po wypieczeniu ma listki a wpływ na to ma dodatek gęstej, nie przekwaszonej śmietany.

   

  Przesianą mąkę sieka się z zimnym masłem, dodaje jajka lub same żółtka, śmietanę i sól i wyrabia szybko ciasto, które następnie wynosi się na 10-12 godzin w temperaturę około 10 stopni. W tych warunkach w cieście odbywa się powolna fermentacja. Po upływie tego czasu ciasto wałkujemy, przekładamy do formy i znów ochładzamy. I znów chłodzenie wpływa na tworzenie się warstw. Pieczenie odbywa się w bardzo nagrzanym piekarniku - można je przykryć z wierzchu folią aluminiową by się zbyt szybko nie spiekło.

   

  Do najbardziej znanych wypieków na bazie półfrancuskiego ciasta śmietanowego należą: napoleonki, rurki z kremem, nadziewane pierożki, paszteciki, kulebiaki a także faworki i tzw. róże karnawałowe.

   

  Półfrancuskie ciasto serowe

  Różni się od śmietanowego tylko tym, że zamiast śmietany dodajemy do niego odciśnięty i przetarty przez sito twaróg. Reszta czynności przebiega identycznie jak w przypadku ciasta śmietanowego.

   

  Do najbardziej znanych wypieków na bazie półfrancuskiego ciasta serowego należą najróżniejszego rodzaju ciasteczka i rogaliki wykorzystujące jako bazę ciasta makę, masło i twaróg.

   

  A oto przepisy na bazie ciasta półfrancuskiego:

   

  Ciastka pólfrancuskie serowe Sakiewki z jabłkami

   

  Croissant Croissanty

   

  Rogaliki z czekoladą Rogaliki z czekoladą

   

  Rogaliki z nadzieniem bananowym Ruloniki z nadzieniem bananowym

   

   

  Zobacz też spis artykułów o ciastach

 • Polecamy:

 • 1 komentarz
  • Gość
   2015-07-28T08:30:52+02:00 gość IP: 148.81.*.*
   "prostrze" pisze się trochę inaczej

Podobne artykuły: