Lista warzyw i owoców, z których można przygotować smakołyki do słoika jest długa. Tak samo jak rodzaje przetworów – dżemy, konfitury, galaretki, chutneye, sosy, sałatki, marynowane warzywa czy owoce. Wszystkie te produkty zyskują na smaku dzięki dodatkowi aromatycznych przypraw. To one są wisienką na torcie i warto dodawać je do przetworów, by wzbogacić i urozmaicić ich smak.

Sztandarową pozycją, jeśli chodzi o warzywa zamknięte w słoikach, w większości polskich kuchni są ogórki. Do ich przygotowania zazwyczaj używamy gorczycę, liście laurowe, ziele angielskie oraz pieprz. By wzbogacić smak ogórków warto dodać estragon, paprykę ostrą lub słodką. Smaczne ogórki uzyskamy też dzięki chilli, curry, ketchupowi, musztardzie lub kurkumie.

Gorczyca biała to małe ziarenka charakteryzujące się ostrym smakiem i zapachem. Jest  to podstawowy składnik do sporządzania musztard. Oprócz tego wchodzi w skład marynat warzywnych: kiszonych ogórków, korniszonów, marynowanej papryki.

Liście Laurowe to dobrze znana i  łatwa do rozpoznania przyprawa. Liście o przyjemnym, aromatycznym zapachu i korzenno - gorzkim smaku powinny być stosowane z umiarem, bo nadmiar może znacząco wpłynąć na końcowy smak przetworów. Warto zwracać uwagę, by liście były nie połamane, o jasnozielonej barwie, bez plam i ogonków.

Pieprz czarny ziarnisty to jedna z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych przypraw, którą dodaje się praktycznie do każdego wytrawnego dania. To idealny kompan każdego rodzaju mięsa, ale także  i ryb. Sałatki, zupy i sosy również mogą tylko zyskać z dodatkiem pieprzu. Szczypta tej przyprawy wzbogaci również niektóre desery i słodkie przetwory, na przykład te z truskawkami.

Ziele angielskie jest często stosowane jako namiastka pieprzu czarnego. To kolejna przyprawa, którą musimy dodawać z umiarem, bowiem jej intensywny aromat w nadmiarze może przeszkadzać. Sproszkowane owoce wchodzą w skład mieszanek przyprawowych, m.in. curry. Ziele dobrze łączy się też z owocami – dodanie go na przykład do kompotów owocowych znacznie podnosi ich aromat.

Marynowane warzywa i owoce z pewnością zbogacą też przyprawy bardziej egzotyczne i mniej tradycyjne - kurkuma, imbir, goździki, cynamon (mielony lub w lasce) czy kardamon.

Goździki mają bardzo szerokie zastosowanie – są aromatycznym dodatkiem do przetworów wytrawnych i słodkich, np. gruszek, dyni, wiśni, agrestu, jabłek, śliwek a także kompotów czy musów.

Cynamon i kardamon natomiast to ważny dodatek do marynat słodkich i dżemów na bazie owoców. Przyprawy te nie tylko dobrze komponują się z jabłkami, warto eksperymentować i łączyć je z innymi owocami – wiśniami czy gruszkami. Cynamon nadaje korzenny, głęboki smak, kardamon natomiast stanowi doskonałe przełamanie słodkiego smaku owoców.

Kurkuma i imbir to przede wszystkim doskonały dodatek do marynat wytrawnych papryki, czosnku, ogórków, choć imbir sprawdza się również w słodkich, owocowych przetworach, jest ciekawym dodatkiem do bananów, malin, rabarbaru, wiśni i chutney’ów na bazie owoców.

Kurkuma nie tylko barwi potrawę na żółto, nadaje jej też specyficzny zapach podobny do pieprzu i piżma oraz delikatny smak, zbliżony do imbiru, lecz nieco łagodniejszy. Dzięki niej posiłek spełnia trzy podstawowe warunki: przyciąga zmysł wzroku, węchu, a na końcu smaku.

Imbir to przyprawa dopełniająca smak potraw słodkich oraz pikantnych, zwłaszcza do zup, pieczonego mięsa wieprzowego, dziczyzny, baraniny, a także do ryżu, jajek, deserów, kompotów. Imbiru używa się również do marynowanych ogórków lub dyni. Jest też składnikiem mieszanki curry i nadaje jej niepowtarzalny charakter orientu.

Goździki to dodatek, który warto  zastosować zarówno do potraw słodkich, jak i pikantnych: pasztetów, duszonej wołowiny, potrawki z zająca, pieczonej szynki, korzennego chleba, czy do kompotów z jabłek i gruszek. Znajdują również zastosowanie w wędliniarstwie i cukiernictwie, a także do wyrobu marynat rybnych, win i likierów.

Cynamon to chyba najpopularniejszy dodatek wykorzystywany w produkcji słodkich wypieków i deserów oraz do doprawiania napoi. Znajduje zastosowanie w wielu  kuchniach świata. W kuchni indyjskiej i chińskiej, używa się go jako składnik mieszanek przyprawowych do wszystkich rodzajów potraw, m.in. curry, przyprawy chińskiej "5 smaków". Cynamonu używa się również do niektórych potraw mięsnych i sosów.

Kardamon, czyli zamknięte w małych torebkach nasiona mają bardzo intensywny aromat i smak z wyczuwalną nutą kamfory i eukaliptusa.

Można je stosować w całości, rozdrobnione lub zmielone.

Poprawia smak potraw słodkich i pikantnych. Kardamon dodajemy do herbaty, kawy, ciast, owocowych sałatek, ale także do potraw z

mięsa, ryb i drobiu.

Jednak nie tylko przyprawy są potrzebne do przygotowania przetworów. Marynowane owoce i warzywa  potrzebują składnika, który je zakonserwuje. Taką rolę pełni ocet. I właśnie jego smak oraz jakość mają ogromny wpływ na to, jak nasze przetwory będą smakować.

Na rynku mamy duży wybór octów: z białego i czerwonego wina, jabłkowe, malinowe, cytrynowe, balsamiczne. Ciekawą propozycją, która urozmaica smak przetworów, są octy smakowe, na przykład takie z przyprawami.

Ocet balsamiczny komponuje się świetnie ze smakiem i aromatem owoców, na przykład truskawek, czereśni czy moreli, będzie też wyśmienitym dodatkiem do marynowanych cebulek, papryki i marchewki. Warto mieć na uwadze, że stężenie octu, które jest bezpieczne dla naszego zdrowia to 6 procent.

Dodatek octu nie tylko konserwuje owoce i warzywa, lecz także jest dobry dla naszego zdrowia. Jest to źródło witamin oraz potasu, fosforu i magnezu. Warto wiec spożywać marynowane produkty, bowiem ocet oczyszcza organizm, poprawia trawienie i przyspiesza spalanie tłuszczów.

Jakie dodatki do przetworów wybrać radzi też Aneta Gazda, specjalista ds. żywienia i żywności w Kamis S.A.:

Z przetworami słodkimi -dżemami, kompotami konfiturami, galaretkami znakomicie komponują się przyprawy takie jak goździki, kardanom, wanilia, anyż, cynamon.

Należy używać ich „ostrożnie”,  ponieważ są bardzo aromatyczne. Jeśli dodajemy je w całości (należy dodać je przed zagotowaniem),  będą pełnić nie tylko funkcję przyprawową ale również ozdobną. Np. do słoika z kompotem z brzoskwiń lub gruszek warto wrzucić 2 gwiazdki anyżu, kawałek laski wanilii i laskę cynamonu  a zwykły kompot nabierze wspaniałego aromatu i subtelnego, korzennego smaku.  A po wyjęciu ze słoika wystarczy ułożyć przyprawy na owocach i oryginalna dekoracja gotowa.

Dżemy, konfitury i kompoty z wiśni, porzeczek czy malin znakomicie komponują się z kardamonem. W tym celu całe owoce kardamonu należy dokładnie utrzeć w moździerzu i dodać do owoców.

Przetwory „wytrawne” z octem (wszelkiego rodzaju pikle warzywne, sałatki, ogórki) możemy urozmaicać całą gamą przypraw.

Najlepiej przygotować marynatę bazę (woda z octem), do której dodajemy liść laurowy, ziele ang, gorczycę, a następnie po zalaniu marynowanych warzyw do każdego słoika możemy dodać inną przyprawę , która nada nam określony smak np. estragon, oregano, tymianek, koperek, chili, czosnek,  pieprz, goździki.

Robiąc ogórki konserwowe czy pikle warzywne ciekawy smak uzyskamy doprawiając  je curry lub dodać łyżkę musztardy.

Zobacz produkty Kamis, kóre przydadzą się do przetworów: