Grzyby shitake

Grzyby shitake: wartości odżywcze

W medycynie Dalekiego Wschodu grzyby shitake uważane są za eliksir życia, ponieważ powszechnie uznaje się, że gwarantują człowiekowi zdrowie i zapewniają długowieczność. Trudno się dziwić – grzyby te stanowią istna skarbnicę drogocennych składników odżywczych.

Grzyby shitake zawierają w sobie lentinan. To organiczny związek chemiczny, który, jak udowodniono licznymi badaniami, jest w stanie przedłużyć życie pacjentów borykających się z zaawansowanym i nawracającym nowotworem jelita grubego oraz żołądka. Badania nad właściwościami przeciwnowotworowymi tych grzybów rozpoczęto w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku i nieprzerwanie są rozwijane do dziś.

Według naukowców z Uniwersytetu Florydy grzyby shitake stymulują i wzmacniają układ odpornościowy. Spożywane przynajmniej raz dziennie są w stanie regulować czynności samonaprawcze organizmu. To wszystko również za sprawą opisanej wcześniej substancji o nazwie lentinan.

Grzyby shitake stanowią bogate źródło witaminy B3, czyli niacyny, przez co skutecznie wzmacniają system nerwowy. 100 g suszonych grzybów zawiera aż 14,100 mg witaminy B3, pokrywając w ponad 100 procentach dzienne zapotrzebowanie organizmu dorosłego człowieka na ten składnik. Niacyna wspomaga działanie układu nerwowego, ponieważ skutecznie wspiera w walce ze stresem, uspokaja i ułatwia zasypianie. Dlatego grzyby shitake są rekomendowane osobom zmęczonym i wypalonym psychicznie.

Chińskie grzyby shitake zawierają związek zwany eritadeniną, który obniża poziom cholesterolu, a tym samym zapobiega rozwojowi miażdżycy, zawałom serca czy udarowi mózgu. Grzyby te charakteryzują się również dużą zawartością potasu, dzięki czemu pomagają utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i zmniejszają ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego. Regularne spożywanie twardnika japońskiego pozytywnie wpłynie na nasze kości i zęby, ze względu na wysoką zawartość witaminy D, wapnia i fosforu.

Grzybów shitake nie rekomenduje się dzieciom poniżej 12 roku życia. Powinny unikać ich również osoby borykające się z kamieniami nerkowymi lub podagrą. Ponadto, grzybów tych nie powinno spożywać się w nadmiarze, ponieważ może to spowodować wzdęcia brzucha i nudności.

Jak przyrządzić grzyby shitake?

Grzyby shitake charakteryzują się kruchością, dlatego można je jeść nawet na surowo. Posiadają lekko mięsny smak, który warto wykorzystać do nadania potrawom wyjątkowego aromatu i wyrazistości. To doskonały dodatek do dań kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, a zwłaszcza tych, które w pierwotnej odsłonie były daniami mięsnymi, jak na przykład rosół. Zarówno świeże, jak i suszone grzyby shitake to świetny składnik zup, sosów, sałatek i dań warzywnych. Dobrze komponują się z ryżem i różnymi makaronami, a zwłaszcza sojowym lub z mąki ryżowej.

Świeże grzyby shitake można samodzielnie ususzyć lub zamarynować. Jak długo gotować te grzyby? Warto zwrócić uwagę na to, aby nie poddawać ich zbyt długotrwałej obróbce termicznej, ponieważ może to sprawić, że będą twarde. Najlepiej namoczyć je dzień wcześniej, aby dobrze zmiękły. Woda, w której moczymy grzyby świetnie wzbogaci smak zup i sosów.

Przepisy z grzybami shitake

Grzyby shitake to drugie najczęściej uprawiane grzyby na świecie, zaraz po pieczarkach. W kuchni azjatyckiej stanowią jeden z najpopularniejszych i najbardziej podstawowych składników, jednak w Polsce wciąż nie cieszą się szczególną popularnością. Na szczęście, w dobie świadomego odżywiania i dbania o zdrowie, coraz częściej gościmy je na naszych stołach. W jakich przepisach można je wykorzystać? Doskonałe propozycje to na przykład sałatka a’la sushi, rewelacyjne sushi maki z grzybami shitake, sushi uramaki, pizza z tofu oraz zupa z grzybami shitake.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 8

To może cię zainteresować