Smerfny torcik

4.5 (183 ocen)

  • 13 godz. 20 min

Tort wykonałam na roczek mojej siostrzenicy Emilki

  • 13 godz. 20 min

Składniki:

  • BISZKOPT DUŻY
    1 budyń czekoladowy
    2 łyżki kakao
    8 jaj
    15 dag mąki pszennej
    15 dag cukru
    1 cukier waniliowy
    1/2 opakowania proszku do pieczenia
    szczypta soli

    BISZKOPT MAŁY
    0,5 opakowania budyniu czekoladowego
    1 cukier waniliowy
    4 jajka
    7 dag mąki
    7 dag cukru
    1 łyżka kakao
    1 łyżeczka proszku do pieczenia
    szczypta soli

    MASA WIŚNIOWA
    3 budynie wiśniowe
    1 cukier waniliowy
    1 litr mleka
    1 łyżka mąki pszennej
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    3 łyżki cukru
    2 x wiśnie ze słoika( 900ml)
    kostka margaryny kasi
    kostka masła

    MASA CZEKOLADOWA
    gotowy krem czekoladowy do tortów Gellwe
    200 ml zimnego mleka
    czekolada gorzka
    2 galaretki wiśniowe

    BISZKOPT (NA DOMEK GRZYBEK)
    3/4 szklanki cukru
    3/4 szklanki mąki pszennej
    5 jajek
    1/4 szklanki mąki ziemniaczanej

    LUKIER PLASTYCZNY( razy 3)
    70 ml wody
    4 płaskie łyżeczki żelatyny
    1 łyżka glukozy
    800g cukru pudru
    barwniki ( zielony,niebieski,różowy,czarny,brązowy,żółty,pomarańczowy i fioletowy)
Wystaw ocenę:

4.5 (183 ocen)

Zobacz również:

Torty Desery

Smerfny torcik - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. BISZKOPT DUŻY
    Oddzielić białka od żółtek. Do białek dodać szczyptę soli i ubić na sztywno,dalej ubijając dodawać cukier waniliowy i zwykły. Żółtka roztrzepać widelcem dodać do piany i wymieszać drewnianą łyżką. Mąkę, kakao, proszek i budyń, przesiać, dodać do masy i delikatnie wymieszać,wlewamy do tortownicy o wymiarach (26cm) wysmarowanej tłuszczem i obsypanej mąką (ale tylko spód). Piec około 45 min w temperaturze 180 stopni. Po ostudzeniu przeciąć na 3 blaty.
    BISZKOPT MAŁY
    Postępujemy tak samo jak przy biszkopcie dużym.
  • 2. MASA WIŚNIOWA
    750 ml mleka zagotować. Budynie, cukier waniliowy i zwykły oraz mąki rozrobić w pozostałym mleku i wlać na gotujące się mleko ciągle mieszając. Ostudzić.Margarynę i masło utrzeć na puch i ucierając dodawać po łyżce budyniu. Odłożyć trochę masy do obłożenia tortów z wierzchu.Do pozostałej części dodać wiśnie ze słoika i wymieszać łyżką.Masę dzielimy na cztery części, dwie równe większe i dwie równe mniejsze.

    MASA CZEKOLADOWA
    Galaretki rozpuścić w 750ml gorącej wody. Utrzeć krem czekoladowy w 200 ml zimnego mleka, kiedy galaretka zacznie tężeć dodawać po łyżce kremu czekoladowego i delikatnie ucierać.Czekoladę pokroić w kosteczkę i dodać do masy.( dzielimy ją tak samo jak wyżej).



    BISZKOPT ( DOMEK)
    Żółtka oddzielić od białek, białka ubić na sztywno ucierając dodawać cukier, następnie pojedynczo żółtka,na końcu przesiane mąki i mieszamy łyżką.Ja do wykonania grzybka domku wykorzystałam małą szklaną miskę( kapelusz) i garnek 1,5 litrowy o średnicy 13cm (trzon). Ciasto wlewamy do naczyń wysmarowanych masłem i obsypanych mąką.Piec w temp. 180stopni około 30min.Po ostygnięciu nożem obcinamy biszkopty tak aby bardziej przypominały grzybka. Kapelusz z trzonem mocowałam za pomocą dużych wykałaczek.

    ZŁOŻENIE TORTU
    Osobno składamy duży tort i mały
    BISZKOPT - MASA WIŚNIOWA - MASA CZEKOLADOWA - BISZKOPT - MASA WIŚNIOWA - MASA CZEKOLADOWA - BISZKOPT
    Na końcu obydwa torty oraz grzybka pokrywamy cienko odłożoną masą wiśniową. Obydwa torty i grzybka wkładamy do lodówki, żeby zastygły.
  • 3. LUKIER PLASTYCZNY
    Do wody wsypujemy żelatynę i mieszamy nad kąpielą wodną do czasu rozpuszczenia się żelatyny, dodajemy glukozę, gdy się wszystko rozpuści wlewamy do cukru pudru wysypanego na blacie lub plastikowej stolnicy, zarabiamy do czasu aż masa będzie plastyczna i chowamy do woreczka bo szybko wysycha. Masy dzielimy i farbujemy barwnikami mniej więcej w takich ilościach jakich będziemy potrzebować.Zielonego lukru zafarbowałam z jednej porcji. Drugą porcję lukru zostawiłam białą na pokrycie drugiego tortu. Tego który pozostał podzieliłam i zafarbowałam na różne kolory, potem pozostało tylko lepić różne ozdoby jak z plasteliny.
  • 4. OBŁOŻENIE TORTU LUKREM
    Zaczynamy od większego tortu.Lukier wałkujemy jeżeli nam się przykleja najlepiej smarować blat olejem, trzeba to robić dosyć sprawnie żeby nie wysechł, a następnie przenosimy na tort. Dokładnie i delikatnie gładzimy powierzchnię i boki aby lukier ładnie przyległ do tortu, zbędną część lukru odcinamy i wykorzystujemy do innych ozdób np.choinek czy trawy. Z drugim mniejszym tortem postępujemy tak samo, następnie kładziemy mniejszy tort już obłożony lukrem na środku dużego tortu. Na samej górze kładziemy też już obłożony wcześniej lukrem grzybek. Ja osobno obklejałam lukrem kapelusz osobno trzon a potem dopiero je ze sobą łączyłam czyli nakładałam kapelusz na trzon.W mojej wersji grzybek robi za domek więc tak go udekorowałam, wycinając z lukru różne ozdoby.
  • 5. Na tak przygotowany tort możemy przyklejać ozdoby, ja kleję na wodzie, kleju spożywczym lub te większe na wykałaczkach. Teraz wystarczy wycinać z lukru ozdoby lub lepić figurki i dekorować tort.

Porady

Ozdoby cukrowe takie jak drzewa smerfetka kwiaty czy inne można wykonać wcześniej a potem tylko układać i przyklejać na torcie. W domu można wykorzystać mnóstwo rzeczy do wykonywania ozdób z lukru np. trawę która znajduję się dookoła grzybka zrobiłam przeciskając kawałek lukru przez praskę do czosnku. Do zrobienia choinki wystarczy zrobić stożek z kawałka lukru i ponacinać go końcem nożyczek tworząc nam piękne choinki od spodu wystarczy wbić wykałaczkę i umieścić takie drzewko na torcie.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować