Rogale Marcińskie

5 (161 ocen)

  • 2 godz.
  • Dla 6 osób

Piekę je od kilku lat, specjalnie dla męża Marcina który w tym dniu obchodzi właśnie imieniny .Nie ma lepszych rogali od Marcińskich,są rewelacyjne.

  • 2 godz.
  • Dla 6 osób

Składniki:

  • Ciasto półfrancuskie:
    0,5 kilograma mąki
    200 ml.mleka
    60 gram masła
    60 gram cukru
    1 jajko i 1 żółtko
    2 gramy soli
    10 gram drożdży
    150 gram zamrożonego masła
    Masa makowa:
    500 gram białego maku
    250 gram miodu
    100 gram masła
    50 gram orzechów włoskich
    50 gram migdałów
    4 jajka
    aromat pomarańczowy
    Lukier:
    100 gram cukru pudru
    kilka łyżek gorącej wody
    Dodatkowo:
    posiekane orzechy archaidowe
Wystaw ocenę:

5 (161 ocen)

Zobacz również:

Rogal Rogale Desery

Rogale marcińskie - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Mak wsypujemy do garnka, zalewamy gorącą wodą, gotujemy na małym ogniu przez 30 minut. Odsączamy na sicie, mielimy trzykrotnie na sitku o drobnych oczkach. Migdały sparzamy gorącą wodą, obieramy ze skórek, razem z orzechami mielimy. W rondlu roztapiamy masło, dodajemy zmielone bakalie i miód, podgrzewamy przez chwilę na małym ogniu, dodajemy zmielony mak, smażymy przez 5 minut ciągle mieszając. Do ostudzonej masy dodajemy po jednym jajku, dokładnie mieszamy.
  • 2. Wszystkie składniki ciasta schładzamy wcześniej w lodówce. Mleko lekko podgrzewamy, odlewamy 50 ml, dodajemy po łyżeczce mąki i cukru oraz drożdże, mieszamy i odstawiamy na 20 minut pod przykryciem. Jajko i żółtka ucieramy z cukrem, masło roztapiamy w rondlu. Do miski wsypujemy przesianą mąkę, dodajemy zaczyn, mleko, sól i utarte jajka, zagniatamy ciasto stopniowo dodając rozpuszczone masło. Przykrywamy ściereczką, odstawiamy na 30 minut. Zamrożone masło ścieramy na tarce o grubych oczkach, wstawiamy do lodówki.
  • 3. Wyrośnięte ciasto odgazowujemy, zagniatamy i wałkujemy na kształt prostokąta. Masło wykładamy na 2/3 części ciasta, pozostałą część ciasta pozostawiamy pustą. Ciasto składamy na trzy części zaczynając od części bez masła, składając do środka części z masłem. Dociskając wałkujemy na prostokąt, ponownie składamy na trzy części, wstawiamy do lodówki na pół godziny, czynność powtarzamy dwukrotnie, za każdym razem schładzamy w lodówce, w ten sposób powstało nam 81 warstw ciasta.
  • 4. Ciasto wałkujemy na prostokąt o grubości 0,5 cm., ostrym nożem wycinamy naprzemiennie długie trójkąty, masę makową przekładamy do rękawa cukierniczego, smarujemy każdy trójkąt. Zwijamy rogale zaczynając od podstawy trójkąta, po trzech centymetrach środek nacinamy nożem i zwijamy dalej, pozostawiając koniec trójkąta nie zwinięty, boki łączymy ze sobą, przykrywamy końcówką trójkąta. Rogale układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, pozostawiamy pod przykryciem na 30 minut.
  • 5. Smarujemy rozkłóconym jajkiem, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180 stopni, pieczemy przez 20-30 minut, aż rogale będą miały rumiany kolor. Cukier puder ucieramy z wodą, smarujemy upieczone i ostudzone rogale, posypujemy posiekanymi orzechami.

Porady

Rogale można posypać posiekanymi migdałami.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Mleko

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podwieczorek

Podobne przepisy

To może cię zainteresować