Placek po węgierski

4.5 (152 ocen)

  • 1 godz. 30 min

Taki obiad na pewno zadowoli każdego miłośnika placków ziemniaczanych. Jest nieco pracochłonny, ale warto się troszkę napracować aby później skosztować pysznego i bardzo sycącego dania.

  • 1 godz. 30 min

Składniki:

  • Gulasz:
    - 1 kg biodrówki wieprzowej
    - 3 łyżki mąki
    - olej do smażenia
    - 3 szklanki wody
    - kostka rosołowa
    - liść laurowy
    - ziele angielskie
    - 2 duże cebule
    - 2 ząbki czosnku
    - 1 papryka zielona
    - 1 papryka czerwona
    - 5 dużych pieczarek
    - 0,5 łyżeczki musztardy
    - 1 łyżka przecieru pomidorowego
    - 1 łyżeczka ketchupu
    - 2 łyżki slodkiej papryki
    - 0,5 łyżeczki ostrej papryki
    - pieprz
    - sól

    Placki ziemniaczane:
    - 1 kg ziemniaków
    - 1 cebula
    - 2 łyżki majeranku
    - 2 łyżki mąki pszennej
    - 1 łyzka mąki ziemniaczanej
    - jajko
    - sól
    - pieprz
    - olej do smażenia
Wystaw ocenę:

4.5 (152 ocen)

Zobacz również:

Dania główne

Placek po węgierski - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Gulasz:
    Biodrówkę kroimy w kostkę i opruszamy mąką. Na patelnie wlewamy ok. 2 łyżki oleju, kiedy jest już rozgrzany wrzucamy mięso i smażymy do zrumienienia. Do osobnego garnka wlewamy 3 szklanki wody, kostkę rosołową, liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego. Gdy bulion się zagotuje wrzucamy do niego zrumienione mięso i gotujemy na małym ogniu pod przykryciem. W tym czasie kroimy w kostkę cebulę i czosnek. Na patelnie, na której wczesniej smażyliśmy mięso wlewamy olej i smażymy cebulę i czosnek pod przykryciem, aż się zeszkli. Zeszkoloną cebulę i czosnek wrzucamy do garnka z bulionem i mięsem. Kroimy pieczarki i smażymy na tej samej patelni co mięso i cebulę. Kiedy pieczarki się podsmażą i wyparuje z nich woda, wrzucamy je do gulaszu. Papryki kroimy w kostkę, podsmażamy na oleju na tej samej patelni co wcześniej i wrzucamy do gulaszu. Przez ten czas gulasz ma gotować się na małym ogniu, pod uchyloną pokrywką, aby woda mogła odparować.Dodajemy przyprawy (oprócz pieprzu) i dalej gotujemy jeszcze ok 40 min. Pod koniec gotowania jeśli uznamy, że gulasz jest zbyt rzadki możemy dodać trochę mąki. Po dodaniu mąki należy jeszcze trochę gotować i zdjąć z ognia. Po zdjęciu z ognia doprawiamy pieprzem.
    Placki ziemniaczane:
    W czasie gdy gotuje się gulasz przygotowujemy masę na placki. Ścieramy 2/3 ziemniaków i cebulę na miazgę. Pozostałą część ziemniaków ścieramy na drobnych oczkach.Dodajemy resztę składników i doprawiamy (dodając majeranku pocieramy go w dłoniach, aby wydobyc aromat). Na patelnie wlewamy olej i mocno go rozgrzewamy. Smażymy duże placki, o wielkości patelni. Placki muszą być niezbyt cienkie. Kiedy placek na jednej stronie się zrumieni, przekładamy go na drugą stronę delikatnie, uważając żeby się nie przerwał i nie połamał. Po usmażeniu przekładamy placek na tależ wylożony ręcznikiem papierowym, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu.

    Na połowę powierzchni placka nakładamy gulasz, przykrywamy drugą połową placka. Dekorujemy śmietaną.

Porady

Pieprzu do gulaszu należy dodać sporo, gdyż gulasz w połączeniu z plackiem nieco traci pikantność.Z podanych składników wychodzi 7-8 porcji.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować