Nalewka truskawkowa

5 (1 ocen)

  • 15 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Czerwone, słodkie i pachnące truskawki - z utęsknieniem wyczekujemy tych owoców, które niezaprzeczalnie są zwiastunem nadchodzącego lata. Sezon na truskawki trwa bardzo krótko – pojawiają się szybko i równie szybko znikają, a my stajemy przed wyzwaniem jak przechować ten niebiański smak na dłużej. Jedną z bardziej efektywnych metod zachowania smaku lata jest nalewka. Nie wiem czy wiecie, ale alkohol dodatkowo podbija smak truskawek, wzmacnia go. Jeśli coś jest truskawkowe, to z dodatkiem alkoholu będzie jeszcze bardziej truskawkowe! Uwierzcie mi, że w chłodne, zimowe wieczory nie ma nic lepszego niż kieliszek domowej nalewki truskawkowej. Ma cudowny smak i pachnie wciąż świeżymi jakby dopiero zebranymi w ogrodzie truskawkami. Muszę jednak być szczera - bywa zdradliwa. Pije się ją jak kompot, a potem trudno wstać z kanapy. Ta nalewka jest kwintesencja truskawkowego smaku. Warto choć raz pokusić się o zrobienie tego trunku. Zwłaszcza że nie jest to trudne, a efekty potrafią przerosnąć oczekiwania.

  • 15 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • Składniki

    2 kg dojrzałych truskawek *
    2 litry spirytusu nalewkowego 60% **
    600 g cukru ***
    160 ml soku z cytryny
Wystaw ocenę:

5 (1 ocen)

Zobacz również:

Nalewki

Nalewka truskawkowa - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Maceracja

    Z umytych truskawek usuwamy szypułki. Truskawki w całości przekładamy do dużego słoja. Owoce zalewamy alkoholem, zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce na 7 dni. Mój słój stał na parapecie w kuchni. Już po 2-3 dniach zauważycie, jak truskawki zmieniają kolor, stają się blade. To znak, że maceracja przebiega idealnie.
    Po siedmiu dniach owoce odcedzamy przez gazę, aby pozbyć się pierwszego osadu. Alkohol przelewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Truskawki z powrotem przekładamy do słoja, dodajemy sok z cytryny, który mocno podobija smak truskawki i zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z owoców resztę aromatu i wyciągnie też znajdujący się w truskawkach alkohol. Słoik zakręcamy i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce na kilka dni. Codziennie postrząsamy słojem z owocami, aby by cukier się rozpuścił.
    Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru owoce odcedzamy. Delikatnie odciskamy je w dłoniach tak, aby nie rozgnieść owoców. Powstały płyn łączymy z wcześniej zlanym alkoholem.
  • 2. Klarowanie

    Nalewkę odstawiamy na około 2-3 tygodnie w ciemne miejsce, aby osad osiadł na dno butelki. Proces ten można przyspieszyć, trzymając nalewkę w chłodnym miejscu np. lodówce. Po tym czasie nalewkę bardzo ostrożnie przenosimy na blat tak, aby nie naruszyć zebranego na dnie osadu.

    Filtracja

    Istnieje kilka sposobów filtracji. Filtry do kawy, gaza, specjalne worki filtracyjne itp. Wypróbowałam wszystkie metody i uważam, że najlepszym sposobem filtracji nalewek jest czas, wężyk oraz płatki kosmetyczne. I ten sposób dziś przedstawię. Przy pomocy cienkiego silikonowego wężyka ściągamy nalewkę znad osadu. Nalewka powinna być już klarowna, jednak zalecam dodatkową filtrację przez waciki kosmetyczne.
    Jeżeli nie posiadacie wężyka, nalewkę można od razu filtrować przez waciki kosmetyczne. Proces filtracji należy jednak wtedy powtórzyć 2-3 razy, aby uzyskać klarowność nalewki.
  • 3. Maturacja

    Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Czas leżakowania to minimum 3 miesiące, choć zachęcam Was, aby pozostawić nalewkę do maturacji na dłuższy okres. Czas działa na jej korzyść, uzyskuje wtedy pełnię smaku i aromatu.

    Odnośniki

    * można użyć mrożonych owoców. Nie należy ich wcześniej rozmrażać
    ** lub 700 ml spirytusu 96% i 1,3 l wódki 40%
    *** cukru można dodać mniej lub więcej. Wszystko zależy od słodkości owoców i Waszego smaku. Lepiej dodać mniej, dosłodzić zawsze zdążycie!

Porady

- owoce do nalewki powinny być dojrzałe, świeże bez uszkodzeń i oznak nadpsucia - truskawki z nalewki możemy przechowywać w zamkniętym słoiku. Skąpane, najpierw w spirytusie potem w cukrze, szybko się nie popsują. Stanowić mogą pyszny dodatek do deserów lub jako wkład do ciasta. -jeżeli uznacie, że po zlaniu nalewka jest zbyt mało słodka, owoce można ponownie zasypać odpowiednią ilością cukru, a powstały sok połączyć z alkoholem -mocno schłodzona nalewka truskawkowa fantastycznie smakuje także latem

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Truskawki Alkohol

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Napitki

Podobne przepisy

To może cię zainteresować