Często próbujemy w domowych warunkach odtworzyć dania, którymi zachwycamy się w restauracjach. W przypadku gofrów, ideałem, do którego dążymy są gofry z budki - ochoczo jemy je na wakacjach nad morzem. Domowe gofry przeniosą nas tam na chwilę, a nawet mogą okazać się lepsze od oryginału. Wystarczy udekorować je domową konfiturą lub bitą śmietaną. W swojej kuchni możemy zdecydowanie kontrolować jakość bazowych składników na ciasto na chrupiące gofry, a także dodatków.

Idealne ciasto na gofry

Do ciasta na gofry możemy użyć nie tylko mąki pszennej. Nasze śniadanie lub deser będą zdrowsze, jeśli dodamy do gofrów mąki jaglanej lub pełnoziarnistej. Najprostszy przepis zakłada wymieszanie osobno składników suchych (mąki, proszku do pieczenia, cukru i soli) i mokrych (jajek, oleju i mleka), a potem ich połączenie. Jeśli chcemy, żeby nasze gofry były wyjątkowo puszyste, białka ubijmy na pianę i dodajmy do masy na końcu. Zamiast mleka możemy też użyć maślanki - da gofrom kwaskowy posmak. Do masy warto również dorzucić np. kakao. Gofry czekoladowe smakują cudownie! 

Ciasta na gofry nie miksujemy, a mieszamy łyżką lub szpatułką. Nie chodzi nam bowiem o zrobienie ciasta podobnego do naleśnikowego - gofrowe powinno być nieco gęstsze i nie tak gładkie. Przed pieczeniem gofrów wszystkie składniki trzeba wcześniej wyciągnąć z lodówki, by zdążyły zagrzać się do temperatury pokojowej. 

Sprawdź przepis na gofry chrupiące

Jak piec gofry?

Przede wszystkim warto dokładnie przeczytać instrukcję obsługi naszej gofrownicy. Może się okazać, że znajdziemy tam zalecenia, np. dotyczące smarowania formy odrobiną oleju, które pomogą nam upiec wspaniałe gofry. Bardzo ważne jest, żeby gofrownica była dobrze rozgrzana. Wtedy gofry na pewno będą chrupkie.

Do form wlewamy ciasto, ale niezbyt dużo. Jeśli wlejemy za dużo, nie dość, że będziemy dłużej czekać aż gofry się upieką, to będą zbyt grube. Nie otwierajmy też maszyny w trakcie pieczenia. W niektórych gofrownicach gofry chrupiące stają się dopiero po ok. 15 minutach. Gdy wyjmiemy gofry warto je ostudzić chwilę na kratce, aby mogły odparować. Dzięki temu nie zrobią się gumowate. 

Co dodać do gotowych gofrów? Przygotujmy wersję klasyczną, czyli gofry z bitą śmietaną i owocami lub, mniej standardowo, kokosowe gofry z sosem borówkowym i lodami. Dzieci zakochają się w gofrach oreo, a dorośli w makowych gofrach ze śmietaną serowo-wiśniową.

Gofry jaglane – przepis na zdrowy smakołyk

Przygotowując gofry warto sięgać po różnego rodzaju zdrowe mąki. Świetnie sprawdzi się mąką jaglana. Tak przygotowane gofry jaglane można podawać na słodko lub na słono. W zależności jakie dobierzemy składniki, to gofry jaglane nadadzą się na śniadanie, podwieczorek lub kolację. Ciekawostką jest, że gofry jaglane można przygotowywać również bez jajek. Wtedy wystarczy dodać namoczonego w gorącej wodzie siemienia lnianego. Chcąc zrobić dzieciom zdrową przekąskę można przygotować gofry jaglane z domowym kremem czekoladowo – orzechowym albo z jogurtem typu greckiego wymieszanym z sezonowymi owocami np.: malinami, jagodami lub truskawkami.

Aby gofry jaglane były jeszcze zdrowsze to można wymieszać mąkę z mąką owsianą, razową lub pszenną pełnoziarnistą. Gofry z jagłów to także rarytas dla osób na diecie bezglutenowej oraz alternatywa dla alergików. Gofry jaglane polecane są również osobom, które mają częste problemy żołądkowe. Delikatna mąką jaglana sprawi, że gofry jaglane będą smakować nawet najbardziej wybrednym niejadkom.

Wypróbuj również przepis na gofry wytrawne!