Dania jarskie od lat goszczą na naszych stołach. Nie wyobrażamy sobie przecież obiadów bez knedli, kopytek czy kotletów ziemniaczanych. Są wspomnieniem dzieciństwa, ale także polem do nowych kulinarnych eksperymentów.

Co to są dania jarskie?

Za dania jarskie uważamy dzisiaj potrawy bez mięsa. Określenie "jarskie" jest stosunkowo stare, sięga XIX w.! W historii pojawiały się głosy, że jarskie jest odpowiednikiem dzisiejszego wegańskiego, ale zdecydowanie popularniejsze było przekonanie, że to po prostu dieta bezmięsna. Od dawna naukowcy, dietetycy i kucharze próbowali udowodnić, że kuchnia roślinna może być smaczna. W naszej galerii przepisów potwierdzamy, że mają rację. 

Dieta oparta na warzywach jest dobra dla naszego zdrowia - w końcu jest bogata w składniki odżywcze i witaminy. Co więcej, tego typu jedzenie okazuje się dobre także dla środowiska i planety. Produkcja mięsa pochłania ogromne zasoby, m.in. wody i przyczynia się do zwiększenia poziomu zanieczyszczenia środowiska. Jeśli możemy więc zminimalizować ilość spożywanego mięsa, zróbmy to! A kiedy już decydujemy się je jeść wybierajmy takie ze sprawdzonych, lokalnych sklepów. 

Dania jarskie - naleśniki, pierogi, gulasze

Dania jarskie bardzo lubiły nasze babcie i to od nich mamy sporo przepisów na ulubione smakołyki. Kopytka z serem, czyli popularne leniwe, jarskie kotlety mielone lub pierogi ruskie to potrawy, które robimy na co dzień. Wbrew pozorom nie wymagają dużo pracy, wystarczy tylko dobrze ją rozplanować. 

Dania jarskie mogą być przygotowywane w wersji wytrawnej, jak i słodkiej. Z potraw wytrawnych szczególnie lubimy wegetariańskie kotlety. Można zrobić je na wiele różnych sposobów - kotlety jajeczne czy kotlety ziemniaczane zawsze warto wzbogacić np. dodatkiem żółtego sera lub pieczarek. Pyszne są też wege zupy, gulasze czy zapiekanki. Dania jarskie to także dania makaronowe na azjatycką nutę. Świetnie smakują ze świeżymi warzywami, z dodatkiem tofu albo tempeh. Wyśmienicie smakują podlane sosem sojowym i odrobiną suszonej papryczki chilli. 

Dania jarskie na słodko to już czysty smak dzieciństwa. Leniwe z serem odsmażmy na maśle, do knedli i pierogów nałóżmy solidną porcję owoców, a racuchy przyrządźmy z bitą śmietaną i posypmy cynamonem. Gwarantujemy, że po takim obiedzie wasi bliscy będą zachwyceni. To często pomysł na szybki obiad!

Zobacz też przepisy na dietetyczny obiad!