Zapiekanie to jeden ze sposobów pieczenia, który polega na przypieczeniu potraw które nie są surowe. Chodzi tutaj o takie dania jak zapiekanki, ryba zapiekana z sosem czy lasagne.

Jeśli chcemy zapiec jakieś danie to musimy umieścić je w naczyniu żaroodpornym lub na blaszce do pieczenia i wstawić do piekarnika. Zapiekanie zazwyczaj jest szybkie, ponieważ dania wstawione do pieca mogłyby zostać zjedzone bez zapiekania. Musimy uważać by ich nie spalić. Zwykle piecze się przez 5 – 15 minut, wstawiając potrawę do nagrzanego od 200 do 250 stopni piekarnika. Wysoka temperatura zapiekania sprawia, że górna warstwa dania staje się chrupka, zrumieniona, roztopiona i upieczona, wszystko zależy od tego co zapiekamy.

Zapiekać możemy zarówno w piekarniku jak w mikrofalówce z funkcją pieczenia, czyli w opiekaczu elektrycznym.

 

Jeśli jednak mamy w naszej potrawie coś surowego, co będzie potrzebowało dłuższego czasu pieczenia, powinniśmy danie przykryć folią aluminiową (matową stroną). Folia zapobiegnie spaleniu się innych części zapiekanki. Pod koniec zapiekania możemy spokojnie usunąć ochronną folię, by góra dania odpowiednio się zrumieniła. W ten sposób góra zapiekanki będzie chrupka a środek soczysty i miękki.

 

Zapiekanie zmienia potrawę, nadając jej innego zapachu i smaku, który z pewnością będzie smakował naszym gościom. Zapiekać można właściwie każde danie, należy jednak uważać z odgrzewaniem upieczonych potraw i z drobiem, który szybko się wysusza i staje się niesmaczny.

Górną warstwą naszego dania wcale nie musi być kaloryczny żółty ser. Upieczony z wierzchu sos beszamelowy robi się bardziej słony i smakowo przypomina żółty ser.

Zobacz co dodać do zapiekanki by była smaczna

Najpopularniejsze potrawy zapiekane to na przykład:

  • Lasagne z mięsem i warzywami
  • Zapiekanki
  • Suflety
  • Ryby w sosach beszamelowych, lub zapiekane ze szpinakiem
  • Zapiekanki makaronowe, najczęściej z mięsem, sosami pomidorowymi i parmezanem
  • Ziemniaki, podawane po upieczeniu z cacykiem
  • Na słodko: naleśniki albo banany zapiekane z ciastem francuskim