Do zapiekanek koniecznie trzeba podać różnego rodzaju sosy, które udoskonalą i zaostrzą smak naszego wypieku. Najlepiej odpowiednio dobrać je do naszych upieczonych potraw. Najpopularniejsze sosy to:

  • Sos pomidorowy
  • Czosnkowy
  • Chrzanowy
  • Meksykański typu salsa
  • Serowy
  • Ostry chili
  • Barbaceu

Najlepiej smakują zazwyczaj dwa spośród wyżej wymienionych, pomidorowy i czosnkowy.

Zobacz jak zrobić dobry sos pomidorowy i czosnkowy

Do rybnej zapiekanki nie będzie pasować pomidorowy sos, gdyż jak wiadomo do ryby nie pasują pomidory. Do zapiekanek z żółtym serem nie powinniśmy podawać sosu serowego, gdyż może to powodować przesyt żółtego sera. Generalnie jeśli chodzi o sosy, należy pamiętać że nie powinny być one zbyt ciężkie, ponieważ żółty jest już wystarczająco ciężkostrawny. To znaczy że wszystkie białe sosy warto robić na bazie jogurtu, a nie majonezu. Podawane do zapiekanek sosy nie powinny być całkiem zimne, przed podaniem trzeba je wyjąć na kilka godzin z lodówki, by miały temperaturę pokojową.

Napoje

 

Do wszystkich zapiekanek najlepiej będą smakować wszystkie gazowane napoje, jednak musimy uważać by nie były zbyt słodkie i kaloryczne. Zapiekanka dostarcza nam wystarczającą ilość kalorii, których nie musimy sobie dodawać słodkimi sokami czy colą. Nic się nie stanie jeśli domową zapiekankę popijemy po prostu zwykłą mineralną wodą.

Dodatki

 

Do zapiekanek podajemy zupełnie lekkie dodatki, najlepiej warzywne w formie szwedzkiego stołu. Najlepiej zrobić koreczki z ogórkiem, koktajlowymi pomidorami, chudym serem i różnymi rodzajami oliwek. Do zapiekanek dobrze sprawdzają się różne sałatki, najlepiej grecka lub jarzynowa.

Jeśli przygotowujemy słodkie zapiekanki, na przykład z brzoskwinią, kiwi czy ananasem, przed ich podaniem powinniśmy poczęstować gości jakąś słoną przystawką. Gdy na czczo je się słodkie rzeczy za chwilę organizm domaga się większej ilości jedzenia, nasi goście zrobią się momentalnie głodni. Przed słodkimi zapiekankami najlepiej podać jakąś rybną lub mięsną przystawkę na zimno. Może to być sałatka śledziowa czy kawałki pieczonego mięsa.