Kanapki to pewny wybór na szybkie i pożywne śniadanie, ale wiele zależy od tego, czym je przełożycie i jakiego pieczywa użyjecie. Najbardziej sycące będą chleb graham i bułki grahamki z grubo mielonej mąki pszennej oraz chleb żytni razowy na zakwasie, wyrabiany z mąki typu 1850 lub 2000. Ma podobną kaloryczność do białego, ale najecie się mniejszą ilością. W kanapkach ważne jest też wypełnienie. Zrezygnujcie ze sklepowych, napowietrzonych serków, które kończą się po kilku kromkach, lub nienaturalnie różowych wędlin. Istnieje sporo innych, znacznie lepszych możliwości. Mikser lub blender bardzo wam się przyda. 

Pyszne i wydajne smarowidło do chleba. Czym przełożyć kanapki?

Po śniadaniu wszyscy przeważnie chcemy być najedzeni, ale nie przejedzeni. Śniadaniowe smarowidło do chleba powinno być sycące i treściwe, ale jednocześnie lekkostrawne. Dobrym wyborem będą wszelkie twarogowe pasty do chleba, np. tzw. awanturka z wędzoną rybą. Ma ona mnóstwo sycącego białka, ale pozostaje lekka.

Innym oczywistym wyborem jest klasyczna pasta jajeczna. Jak zrobić pastę jajeczną w wielu wersjach, na pewno wiecie. Z chrzanem czy z tuńczykiem, jest pyszna. Rozdrobnione lub starte jajka jajka możecie też połączyć np. z odrobiną majonezu, szczypiorkiem oraz rzodkiewką, a następnie doprawić solą i pieprzem. 

Doskonałym smarowidłem do chleba na śniadanie jest też hummus. Jest to bliskowschodnia pasta z ciecierzycy z dodatkiem tahiny - sosu z sezamu, soku z cytryny, czosnku, oliwy oraz soli i pieprzu. Nie musicie namaczać strączków, wystarczy użyć tych ze słoika. Innym wyborem z kuchni świata jest meksykańskie guacamole, które najlepiej smakuje na grzankach. 

Jak zrobić pastę jajeczną z brokułem?

Jeśli chcecie zrobić inną zieloną i nieco tańszą pastę, wykorzystajcie gotowany brokuł. Jest on równie sycacy, co awokado. Jednocześnie jest też zdecydowanie bardziej wydajny - szczególnie, jeśli robicie pastę na zapas, dla całej rodziny. W dodatku nic wam z niego nie odejdzie, bo zjeść można również łodygę - ma 100% brokułowego smaku. Brokuł miksujemy z jajkami, żółtym serem, odrobiną majonezu i kilkoma dodatkami do smaku.

Sok z cytryny pomoże zachować paście ładny zielony kolor, a przy tym odświeży jej smak. Z papryczki chili możecie całkiem zrezygnować, ale z nią smarowidło będzie tylko smaczniejsze. Pastę z brokuła możecie też wykorzystać jako dip do krakersów i do warzyw na imprezę. 

Smarowidło do chleba z brokuła - przepis

Składniki:

  • 250 g brokułu (połowa średniego)
  • 2 jajka
  • 2 łyżki startego sera żółtego
  • 3 łyżki oliwy, oleju rzepakowego lub słonecznikowego
  • 1 ząbek czosnku (lub pół łyżeczki granulowanego)
  • 1 łyżka majonezu
  • 1 duża szczypta suszonej bazylii
  • 1/2 papryczki chili (opcjonalnie)
  • sól i pieprz do smaku
  • 1 łyżka soku z cytryny

Sposób przygotowania:

  1. Ugotujcie lub uparujcie brokuł do miękkości w specjalnym garnku lub parowarze. W międzyczasie ugotujcie też jajka na twardo. Wystudźcie i obierzcie ze skorupki. Odłóżcie na bok. 
  2. Podzielcie brokuł na różyczki i przełóżcie do kielicha blendera. Możecie też wkroić tam drobno jego łodygę - ma mnóstwo smaku i jest jadalna. 
  3. Dodajcie do blendera pokrojoną papryczkę chili (z nasionami lub bez, jeśli chcecie zrobić łagodniejszą pastę), starty czosnek, jajka, ser i pozostałe składniki, z wyjątkiem soku z cytryny. 
  4. Zmiksujcie na gładką pastę. Jeśli jest zbyt gęsta i za mało kremowa, dodajcie jeszcze trochę oliwy, wlejcie sok z cytryny.
  5. Wymieszajcie, spróbujcie i doprawcie ewentualnie do smaku.