Składniki kuchni azjatyckiej, orientalne przyprawy i egzotyczne produkty - to tylko część z inspiracji, które producenci kosmetyków czerpią wprost z.... kuchni najlepszych szefów kuchni. Nic dziwnego - są takie połączenia w kuchni, które wprost się uwielbiają, a pasują do siebie zarówno na talerzu, jak i w kosmetykach.

Bambus i trawa cytrynowa

Pędy bambusa i trawa cytrynowa to ingrediencje, które znajdziemy na liście składników niejednego azjatyckiego klasyka. Nadają aromat, doskonały smak, fajną teksturę i właściwości odżywcze. Te właściwości produktów wykorzystali też producenci kosmetyków. Ekstrakty pochodzenia naturalnego uzupełnione minerałami tworzą zestaw idealny dla urody. W tym zapachy naprawdę można się zakochać! Jeśli lubicie orzeźwiającą trawę cytrynową, to wybór dla Was!

Granat i jagody goji

Granat to od wieków doceniany owoc w kuchni i kosmetyce. Czerwone jak wino ziarenka skrywają moc witamin i mikroelementów. Nie sposób im się oprzeć w kuchni! Podobnie jagody goji - od kilku sezonów robią furorę jako superfood do codziennych posiłków - szczególnie wartościowych owsianek. Wyobrażacie sobie ten duet na talerzu? My tak! A dla uzupełnienia można przenieść wyjątkowe właściwości tych składników dla urody. Szczególnie, że jagody goji mają działanie oczyszczające, a ekstrakt z granatu łagodzi podrażnienia. Warto się skusić na takie superprodukty!

Pieprz afrykański i migdał

Migdały to produkt o szerokim zastosowaniu - zarówno w kuchni, jak i kosmetyce. Słodkie migdały, produkt o wyjątkowych właściwościach, są nieocenione w pielęgnacyjnych zabiegach kosmetycznych. Łagodzą i regenerują skórę. Z kolei pieprz afrykański (nazywany błotnym, ale też senegalskim / etiopskim) to detoksykujący, idealny dla przemęczonej, zestresowanej skóry. Regeneracja w podwójnym wykorzystaniu.