Boże Narodzenie to czas, gdy na stołach królują ryby – smażone, w galarecie, pod pierzynką czy w formie pysznej zupy. Poza Świętami niestety na naszych talerza te wodne stworzenia goszczą wyjątkowo rzadko. A szkoda, bo według specjalistów jedząc je przynajmniej dwa razy w tygodniu możemy uchronić się przed nadciśnieniem, osteoporozą i chorobami układu krążenia.

Ryba prosto z sieci

 

Każdy z nas chciałby móc wybrać się o świcie na plażę czy do gospodarstwa rybackiego i kupić świeżą rybę bezpośrednio z porannego połowu. Niestety nie każdy ma tę możliwość, więc nasze kroki kierujemy zwykle do tradycyjnego sklepu. Oferowane tam ryby mają jednak jeden duży minus – zwykle nawet od kilku dni znajdują się poza morzem czy jeziorem. Dlaczego? Bo najpierw są odławiane, później magazynowane, przewożone, znowu magazynowane, wykładane na półki i dopiero trafiają do naszego koszyka. To wszystko trwa, a w dodatku sprawia, że ryba traci smak. Czy można ją więc nazwać świeżą?

Na szczęście i na to znalazł się sposób – internet. Teraz wystarczy wejść na stronę internetowego sklepu www.dobreryby.pl i tam zamówić to, na co mamy ochotę. Wygodnie, szybko i bez wychodzenia z domu. Wybór jest naprawdę duży, a poza wieloma gatunkami ryb świeżych możemy też kupić ryby łowione i wędzone w dniu ich zamówienia czy przetwory rybne.

Bogactwo natury na Twoim stole

 

Wyobraźmy sobie jeden z najpiękniejszych i najczystszych regionów naszego kraju – Bory Tucholskie. Krystalicznie czyste powietrze i jeziora, liczne rezerwaty przyrody, niczym niezmącony spokój i natura. Nie bez powodu to miejsce nazywamy „zielonymi płucami” Polski. To właśnie tam znajduje się gospodarstwo rybackie, z którego stawów hodowlanych pochodzą ryby oferowane na stronie www.dobreryby.pl. W dodatku prosto stamtąd, w ciągu maksymalnie 24 godzin od odłowu trafiają do naszych rąk. Świeże i pyszne!

Jak to działa? Po wyłowieniu każdą rybę pakuje się w hermetyczne opakowanie, które następnie umieszcza się w pojemniku ze styropianu wraz z lodem w szczelnych woreczkach. Podczas przesyłki ryba znajduje się więc w starannie izolowanym „termosie”, dodatkowo zapakowanym w karton, co chroni ją w trakcie transportu i zapobiega rozprzestrzenianiu się zapachów. Taką paczkę kurier wiezie prosto pod wskazany adres – bez żadnych pośredników. Dzięki temu czas, jaki upływa od połowu do konsumpcji można skrócić do minimum. To sprawia, że ryba jest dużo smaczniejsza!

Sprawdź koniecznie na www.dobreryby.pl!

Materiały prasowe