Wywar – to podstawowy składnik wielu zup i sosów. Do przygotowania go wcale nie jest potrzebna kostka pełna niezdrowych substancji chemicznych. Wywar przyrządza się przede wszystkim z mięsa, kości i warzyw a także samych warzyw, grzybów, ryb i skorupiaków. Taki wywar jest również składnikiem do wielu przeróżnych dań z kuchni świata. Choć przygotowanie wywaru jest pracochłonne, można przyrządzić go w większej ilości, podzielić na porcje i zamrozić.

Innym pomysłem na uzyskanie aromatycznego koncentratu wywaru jest odparowanie wywaru na małym ogniu, aż zostanie go ¼ pierwotnej objętości. Po przelaniu przez sito należy go schłodzić, a po zastygnięciu usunąć tłuszcz. Tak przygotowany koncentrat wywaru sprawdzi się idealnie jako naturalny dodatek wzmacniający smak sosów i zup.

Do wywarów, podczas gotowania, dodawany jest zestaw ziół i przypraw- bouquet garni. Jest to połączenie natki pietruszki, liści selera, tymianku, liści laurowych, czosnku i ziela angielskiego. Mieszankę tę najlepiej zawinąć w woreczek z gazy, a po ugorowaniu wywaru, usunąć.

Rosół – zwany też zupą rozsoloną to jedna z najpopularniejszych zup w naszym kraju i to od XIX wieku. Ceniona nie tylko przez konsumentów, ale i poetów – sam Adam Mickiewicz w Panu Tadeuszu, opisując ucztę staropolską, przypisywał rosołowi właściwości zdrowotne. Od okresu międzywojennego podawany jest z makaronem.

Staropolskie rosoły gotowano nie tylko na drobiu, mięsie i warzywach, ale także na dzikim ptactwie  i dziczyźnie, a nawet z węgorza. Zazwyczaj jednak rosół jest zupą na mięsie, do której dodaje się warzywa.

Choć uznajemy rosół za zupę polską, jak większość pierwszych dań, dotarła do nas z Francji.

Bulion – tak samo jak rosół, pochodzi z Francji i pojawił się w Polsce w XVIII wieku. Od rosołu bulion różni się większą ilością użytego mięsa, a mniejsza ilością wody, co czyni go bardziej aromatycznym. Sposób wykonania bulionu jest tez bardziej skomplikowany.

Według niektórych różnica polega tez na przefiltrowaniu składników rosołu – bulion jest jego czystą formą.