KNOW-HOW, krótki przewodnik i instruktarz na początek przygody ze stylem angielskim.

 

1)      Do dekoracji wybierz ciasto, które nie wymaga wysiłku i dobrze Ci wychodzi. Możesz podzielić je na dwie części i przełożyć prostym kremem, nie jest to jednak warunkiem udanej dekoracji.

2)      Do pracy będą potrzebne podstawowe akcesoria cukiernicze jak okrągłe tortownice, ale też formy w innych kształtach, wałek, kilka foremek co wycinania ciasteczek, nóż strunowy do dzielenia biszkoptów na warstwy. Większość wymienionych przedmiotów znajdziesz w zwykłych supermarketach, w dziale z wyposażeniem kuchennym. Bardziej zaawansowane narzędzia, jak stemple do lukru plastycznego, foremki do wycinania literek – możesz zamówić przez internet.

3)      Za pierwszym razem użyj gotowych lukrów plastycznych, których bogatą ofertę znajdziesz w wielu cukierniczych sklepach internetowych.

4)      Nie szalej z pierwszą dekoracją! Niech to będzie coś prostego – biała masa wygląda niezwykle elegancko, można dodać jadalne srebrne perełki wzdłuż całego boku u podstawy tortu lub wyciąć jakieś kształty za pomocą foremek do wycinania ciasteczek, np. serca lub proste koła. Przyklejaj je na domowy klej cukrowy, czyli gęstą pastę z kilku łyżeczek cukru pudru i zaledwie kilku kropli wody.

5)      Przy kolejnych próbach możesz samodzielnie przygotować masę - w sieci jest wiele przepisów na masy z wykorzystaniem żelatyny i glukozy lub pianek marshmallows.

6)      Zabawy z kolorami i lepieniem figurek zostaw na sam koniec, to nieco trudniejsze, wymagające więcej cierpliwości i czasu. Świetnym wstępem do lepienia figurek jest wcześniejsze ćwiczenie z plasteliną lub modeliną. Najprostsze figurki to np. niemowlę w beciku – kwadrat lukru plastycznego zwijamy jak kocyk a u góry wkładamy wymodelowaną główkę.

7)      Przy obkładaniu ciasta lukrem plastycznym zachowaj ostrożność – masa jest elastyczna, ale ciężka, zatem łatwo ją uszkodzić przy przekładaniu z blatu, na którym wałkowaliśmy – na tort. Żeby uniknąć porwania najlepiej zrobić rulon – zawinąć brzeg masy wzdłuż wałka i stopniowo nawijać całą masę na wałek – jak przy rolowaniu dywanu. Na wałku przenieś masę nad powierzchnię ciasta i ostrożnie zdejmij. Pamiętaj, by powierzchnia rozwałkowanej masy plastycznej była większa niż ciasta. Trzeba mieć bezpieczny zapas masy, który zawsze można przyciąć, a dorobić już się nie da.

8)      Przygotowanie masy to nie więcej niż kilkanaście minut, czas ozdabiania zależy od trudności dekoracji. Ciasto do dekoracji można upiec dzień lub nawet dwa dni wcześniej (zależy od przepisu). Dekoracje są niezastąpione, gdy ciasto nierówno wyrośnie, góra popęka lub wystąpią nieprzewidziane defekty, które ukryjemy pod warstwą lukru plastycznego.

9)      Nie zrażaj się niepowodzeniami – jeśli otrzymasz efekt daleki od zamierzonego – nie rezygnuj! W dekorowaniu wypieków jak w każdej innej dziedzinie uczymy się na błędach, a trening czyni mistrza. Na koniec pamiętaj – te idealne, dopracowane do perfekcji dzieła często nie cieszą się aż takim uznaniem, jak te, w których widać kilka niedociągnięć – to w końcu dowód na to, że efekt końcowy jest dziełem rąk człowieka, a nie sztucznym tworem precyzyjnej maszyny. Domowe dekoracje mają nieporównywalny urok w stosunku do wypieszczonych tworów zdobiących witryny cukierni.

POWODZENIA!

Autorką tekstu jest Małgorzata Głowacka, która od sierpnia 2010 roku prowadzi blog kulinarny Desperate Housewife, gdzie oprócz domowych, prostych, ale niebanalnych przepisów, znajdziemy także szereg zabawnych historii o szeroko rozumianej tematyce kobiecej. Zajrzyj tam jeśli nie lubisz aptekarskiej dokładności w przepisach, podchodzisz z dystansem do wielu spraw i liczysz na sporą dawkę humoru!