W codziennym jadłospisie każdego z nas, niezależnie od wieku i stanu zdrowia, powinno występować jak najwięcej warzyw – dostarczają one bowiem wielu niezbędnych witamin i składników odżywczych. W dodatku są zazwyczaj niskokaloryczne, dzięki czemu nie trzeba się specjalnie ograniczać w ich jedzeniu i warto korzystać z bogactwa sezonowych produktów. Można je spożywać w różnej formie – chrupiąc jako świeżą przekąskę, np. z twarożkiem lub hummusem. Doskonale sprawdzą się też na obiad jako pieczone warzywa, zapiekanka warzywna lub zupa z warzyw. Są też głównym elementem sałatki jarzynowej i wielu surówek. Jednak części z nich w żadnym razie nie należy spożywać na surowo. 

Których warzyw nie jeść na surowo?

Obróbce termicznej (usmażeniu, upieczeniu lub ugotowaniu) zawsze należy poddać ziemniaki, ponieważ zawierają dużą ilość niebezpiecznego alkaloidu zwanego solaniną. Zjedzone na surowo mogą spowodować ból brzucha, gorączkę i problemy żołądkowe. W takiej formie nie można jeść także fasoli – jako roślina strączkowa jedzona na surowo będzie bardzo ciężkostrawna. W dodatku nieprzetworzona fasola zawiera fityniany (rodzaj substancji antyodżywczych, które zaburzają wchłanianie związków odżywczych np. żelaza). Na surowo nie należy również spożywać bobu, nawet młodego. 

Kolejnym warzywem, którego nie powinno się jeść w ten sposób jest bakłażan – podobnie jak ziemniak zawiera solaniny, a w dodatku jest wtedy gorzki i twardy. Również szpinak najlepiej jest spożywać po obróbce termicznej – surowy zawiera szczawiany, a te mogą powodować niedobory witaminy D i wapnia w organizmie. 

Jak przyrządzać warzywa, żeby były najlepsze dla naszego zdrowia?

Niektóre warzywa zawierają w sobie niebezpieczne substancje, które rozkładają się tylko pod wpływem obróbki cieplnej, dlatego pod żadnym pozorem nie możecie jeść ich na surowo. Przed zjedzeniem najlepiej jest je ugotować. 

Możecie zrobić to też na parze - wtedy będzie jeszcze zdrowiej, ponieważ ta forma pozwala zachować więcej składników odżywczych w produktach. Dobrym sposobem jest też pieczenie warzyw w naczyniu żaroodpornym lub folii – przyrządzone w ten sposób warzywa charakteryzują się tym, że organizm bardzo szybko je trawi, dlatego są zalecane w diecie lekkostrawnej.