Dariusz Ślusarczyk jest leśnikiem i pasjonatem carvingu. Razem z Markiem Rybackim organizuje Mistrzostwa Polski w carvingu. Wspólnie napisali również książkę "Fantazje z warzyw i owoców"

Czym jest carving?

Dariusz Ślusarczyk: Carving - sztuka rzeźbienia w warzywach i owocach.

Skąd wziął się carving?

Dariusz Ślusarczyk: Ojczyzną dekorowania potraw i stołów fantazyjnie rzeźbionymi owocami i warzywami są kraje azjatyckie. Za kolebkę tej sztuki uważa się Tajlandię i kraje ościenne, także Japonię.

Pierwsze wzmianki o fantazyjnym wycinaniu warzyw i owoców pojawiły się w Chinach za czasów dynastii Tang w panującej w latach 618 - 907. Za okres rozkwitu carvingu uważa się czasy dynastii Song rządzącej Chinami w latach 960 -1279. Wtedy to carving opuścił wyłącznie cesarskie komnaty i przeniósł się na stoły klasy średniej. W tamtych czasach uważano, że dobre plony są uzależnione od sił wyższych i w ten sposób starano się podziękować za dary natury i obfite plony.

W jakich owocach można rzeźbić?

Dariusz Ślusarczyk: Zasadniczo do carvingu nadają się prawie wszystkie owoce i warzywa.

Kto korzysta zazwyczaj z takich rzeźb, gdzie można je oglądać?

Dariusz Ślusarczyk: W większości rzeźby z warzyw i owoców prezentowane są podczas różnych imprez kulinarnych. Tego typu atrakcjami coraz częściej interesują się firmy spoza branży gastronomicznej.

Mam tu na myśli agencje reklamowe czy „PR"(Public Relations) czyli firmy organizujące wszelkiego typu imprezy firmowe, pikniki rodzinne, spotkania integracyjne, eventy.

Tego typu pokazy rzeźbienia owoców i warzyw można połączyć z zabawą w carving i potraktować jako ciekawą formę relaksu, podczas którego poznaje się coś nowego a wspólną pracą buduje pozytywne relacje między pracownikami lub klientami firm.

Czy rzeźby z owoców są późnej zjadane?

Dariusz Ślusarczyk: Różnie z tym bywa, ale w większości nasi klienci zjedzenie takich dekoracji odkładają na ostatnią chwilę, aby cieszyć się ich widokiem jak najdłużej.

Czy rzeźbienie w owocach jest trudne? W jakich owocach można rzeźbić?

Dariusz Ślusarczyk: Jest to prosta sztuka, do której nie są potrzebne zdolności manualne jestem tego przykładem, gdyż nie potrafię rzeźbić ani malować. Polega ona na prostych cięciach, których można się nauczyć na jednodniowych kursach, które organizowane są na terenie całego kraju.

Tak jak wspomniałem wcześniej rzeźbić można prawie we wszystkich owocach i warzywach.

Co jest potrzebne do rzeźbienia w owocach? Można tworzyć rzeźby w warunkach domowych?

Dariusz Ślusarczyk: Jeżeli chcemy zająć się rzeźbą w warzywach i owocach czy to dla siebie w zaciszu domowym, czy też na większą skalę musimy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, gdyż zwykłym kuchennym nożem nie nadamy naszym warzywom czy owocom finezyjnych i niepowtarzalnych kształtów.

Gdzie można się nauczyć rzeźbienia w owocach?

Dariusz Ślusarczyk: Od kilku lat zajmuję się szkoleniami, które organizuję na terenie całego kraju zwłaszcza w okresie jesienno – wiosennym. Wystarczy skontaktować się ze mną ustalić kilka szczegółów i możemy zaczynać przygodę z carvingiem.

Czy to popularna sztuka w Polsce? Czy traktuje Pan carving jako pracę stałą, czy jako zajęcie dodatkowe?

Dariusz Ślusarczyk: W tej chwili carving staje się coraz bardziej popularny w naszym kraju restauracje wysyłają swoich pracowników na szkolenia, aby uatrakcyjnić swoją ofertę, zgłaszają się również osoby prywatne, które chcą podnieść swoje kwalifikacje czy też zając się tym typowo hobbystycznie. Organizowane są różnego rodzaju zawody carvingowe jak na przykład Mistrzostwa Polski, które organizuje wraz z Markiem Rybackim. Do tej pory carving był zajęciem dodatkowym w tej chwili jest głównym moim dochodem.

logo carving