Kiedyś rabarbar można było spotkać na każdej działce, teraz coraz rzadziej jest uprawiany chociaż ostatnio wraca do łask.
Rabarbar to bylina, która jest warzywem. Choć poprzez zastosowanie i słodko-kwaśny smak, głownie w słodkich przetworach i wypiekach, uznawany jest za owoc. Nic bardziej mylnego. 

RABARBAR - ODMIANY I ZASTOSOWANIE:

Rabarbar ogrodowy – to jedno z pierwszych wiosennych warzyw polowych/ogrodowych. Ogonki liściowe (zwane potocznie łodygami) wykorzystujemy w kuchni głównie wiosną - do końca czerwca, bo później wyroby z wykorzystaniem rabarbaru stają się gorzkie i niesmaczne.
Najpopularniejsze dania z rabarbaru to dżemy, marmolady, kompoty i kisiele. Idealnie smakuje jako dodatek do ciast i deserów. Ale to warzywo nadaje się także do mniej typowych dań - sałatek, domowego wina lub jako dodatek do mięs.
Mało kto wie, że odwar z rabarbaru, przez swoje wysokie pH, może być wykorzystywany zamiast octu. O smaku rabarbaru decyduje zawartość w ogonkach kwasów organicznych: jabłkowego, cytrynowego, octowego, bursztynowego oraz szczawiowego.

Rabarbar lekarski (chiński) – w Chinach jest jedną z popularniejszych roślin leczniczych. Wykorzystuje się go przede wszystkim przy bólach zębów. Z usmażonych korzeni (karpy), które moczy się w alkoholu, powstaje nalewka o właściwościach przeciwzapalnych. Posiada ona też właściwości przeczyszczające. Ostatnie doniesienia mówią o tym, że rabarbar, dzięki zawartej rapontygeninie może być lekiem hamującym rozwój nowotworów.

RABARBAR - WARTOŚCI ODŻYWCZE:

Rabarbar to przede wszystkim źródło witaminy C, A i E. W rabarbarze znajdziemy też potas, żelazo, wapń oraz kwas foliowy. Zawarte w nim kwasy cytrynowy oraz jabłkowy, mają właściwości odkażające i oczyszczające, warto więc jeść te łodygi wiosną, podczas diet oczyszczających organizm z toksyn. Warzywo to także odmładza skórę i łagodzi trądzik.

W kontekście rabarbaru mówi się także o szczawianach, które to warzywo zawiera. Ze względu na te związki chemiczne, rabarbaru nie powinny spożywać osoby, cierpiące na dolegliwości związane z układem moczowym, zwłaszcza z nerkami. Oczywiście mowa tu o nadmiernym spożyciu rabarbaru – umiarkowana konsumpcja– ograniczająca się zresztą do kilku tygodni w roku, kiedy sezon na rabarbar trwa – nie stanowi zagrożenia dla organizmu człowieka! 

PRZEPISY: 

1. Drożdżówki z rabarbarem i migdałami

2. Tarta z rabarbarem i truskawkami z bezową pianką