Kruchy schab, delikatna polędwiczka, miękka golonka, aromatyczny boczek, soczysta karkówka i wiele, wiele innych – która część mięsa wieprzowego to Wasza ulubiona?

Jakub: Mój faworyt to zdecydowanie karkówka. To bardzo uniwersalne mięso – doskonałe na grilla, do pieczenia czy roladek. Ma bardzo ładny, czerwony kolor i świetnie smakuje w każdej formie: czy to w kotletach mielonych, czy pieczone w całości. Co więcej aktualne badania potwierdzają, że znacząco zmniejszyła się kaloryczność karkówki. 100 g tego mięsa to teraz tylko 213 kcal zamiast 267 kcal.

Gaja: Ja z kolei stawiam na polędwiczkę – to jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego, wyróżniający się wyjątkowym smakiem. Polędwiczki są też łatwe do przygotowania, nie wymagają zbyt długiej obróbki termicznej ani skomplikowanych kompozycji przypraw. Sól, pieprz, odrobina oliwy, następnie po 6-8 minut z każdej strony na patelni i gotowe. Dodatkowo polędwiczka wieprzowa jest doskonałym składnikiem diety dla sportowców i osób dbających o linię. Zawiera dużo łatwo przyswajalnego białka, ważne dla zdrowia witaminy: A, C, D, E, witaminy z grupy B oraz minerały, takie jak: wapń, żelazo, magnez, potas, sód, cynk czy selen.

Jakub: No i polska polędwiczka wieprzowa ma też piękne, różowe mięso. 

Skoro tak podkreślasz kolor mięsa, czy ma on aż takie znaczenie?

Jakub: Jak najbardziej. Im bardziej zdecydowany, różowy odcień wieprzowiny, tym mięso jest bardziej wyraziste w smaku. Jasna wieprzowina jest łatwa do wysuszenia podczas przygotowywania, więc podczas zakupów warto wybierać ciemniejsze, soczyste kąski. Świeże mięso jest zwarte i delikatnie wilgotne, ale nie mokre.

To bardzo ważna informacja. A gdy już wybierzemy piękny kawałek polskiej wieprzowiny, to co dalej? Jaką metodę obróbki wybrać?

Gaja: Smażenie, jeśli zależy nam na czasie lub pieczenie, gdy chcemy, aby nasze danie było jak najbardziej fit. Zanim wstawimy mięso do piekarnika, solidnie go nagrzewamy, nawet do 230°C. Wysoka temperatura na starcie pomoże zamknąć soki komórkowe wewnątrz mięsa, dzięki czemu będzie ono smaczne i soczyste. Po około 10-15 minutach możemy już obniżyć temperaturę do 160-180°C.

Jakub: Ciężko jest wybrać jedną metodę. Lubię wszelkiego rodzaju pieczenie i mięsa długo duszone we własnym sosie. Latem bardzo często korzystam z grilla. Moim zdaniem nie ma lepszej metody obróbki mięsa niż na żywym ogniu.

Odwołując się do klasyki polskiej kuchni: kotlet mielony czy schabowy?

Gaja: Mielony w odchudzonej wersji z piekarnika.

Jakub: U mnie wygrywa klasyczny schabowy. Ale nie byłbym sobą, gdybym nie dodał czegoś od siebie. Dużo świeżych warzyw i sos z pieczonej papryki zaspokoją tęsknotę za grillowanymi kąskami.

Sałatka z chrupiącym schabem i sosem z pieczonej papryki 

Składniki:

  • 300 g polskiego schabu środkowego bez kości
  • 1 jajko 
  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej
  • olej do głębokiego smażenia
  • 2 garści ulubionej mieszanki sałat
  • 1 mała sałata masłowa
  • 10 kawałków suszonego pomidora
  • 2 dojrzałe pomidory
  • 2 łyżki tartego parmezanu
  • 4 jajka na twardo
  • sól, pieprz

Sos:

  • 4 kawałki pieczonej papryki lub grillowanej
  • 1 ząbek czosnku
  • 10 liści bazylii
  • 1 łyżka pesto
  • 3-4 łyżki octu jabłkowego
  • 100 ml oliwy z oliwek
  • sól, czarny pieprz

Sposób przygotowania:

Schab pokrój w cienkie paski. Przełóż do naczynia, dopraw solą i pieprzem. Wbij jajko, dodaj mąkę ziemniaczaną. Mięso usmaż na głębokim tłuszczu, aż będzie złote i chrupiące. Odsącz z nadmiaru tłuszczu i odstaw do przestygnięcia.

Umyte i porwane liście sałaty przełóż do dużej miski lub salaterki. Dodaj pokrojone w cienkie paski suszone pomidory. Pokrojone w cząstki świeże pomidory. Na wierzch połóż chrupiący schab oraz starty parmezan.

Przygotuj dressing:

Paprykę pokrój na mniejsze kawałki. Czosnek przeciśnij przez praskę do czosnku. Świeże liście bazylii posiekaj. Pokrojone składniki przełóż do miski, dodaj pesto i ocet jabłkowy. Całość dodając powoli oliwę zblenduj na gładką masę, sos powinien kremową konsystencję. Jeżeli uważasz, że dressing jest za gęsty dodaj odrobinę wody. Dopraw solą i czarnym pieprzem. Gotową sałatkę polej sosem. Dodaj jajko na twardo i grzanki.

Smacznego!

Więcej na: www.pewnejestjedno.pl

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.

 


*Źródło: „Wieprzowina nowa perspektywa – raport”, Praca zbiorowa pod kierunkiem Prof. dr hab. Andrzej Kowalski, Dr Anna Onopiuk, Wyd. Advertax, Warszawa 2021 r., s.29 https://perspektywy-wieprzowiny.pl/