Jesteśmy narodem „drobiożerców”, wielu Polaków regularnie kupuje i spożywa mięso drobiowe. Nic dziwnego, mięso drobiowe jest lekkostrawne, delikatne, zawiera łatwo przyswajalne białko i witaminy. Ponadto polskie mięso drobiowe daje możliwość szerokiego wyboru, który zaspokoi najwybredniejszych smakoszy. Kurczak, indyk, kaczka, gęś, perliczka, kuropatwa… jest z czego wybierać. 

Zatem z czym najlepiej serwować drób?

Gaja: Ja kocham rukolę! Zawsze powtarzam, że świeża zielenina pasuje do kurczaka jak Kuroń do kuchni. {śmiech}. A tak poważnie to bardzo lubię połączenie mięsa z owocami: cytrusy, ananas, suszone morele. Mięso drobiowe jest bardzo delikatne w smaku, więc świetnie pasują do niego wyraziste azjatyckie przyprawy, curry, aromatyczny szafran, a nawet… czekolada.

Jakub: A ja jestem tradycjonalistą. Kocham polską kuchnię i to, czym chata bogata, czyli polskie warzywa sezonowe. Soczyste jabłka i leśne borówki to mój ulubiony dodatek na przykład do pieczonej kaczki.

No tak, na smaku znacie się najlepiej. Czym sugerujecie się, wybierając mięso?

Jakub: Wybieram drób od polskich producentów – z kilku przyczyn. Po pierwszej, jak już mówiłem, kocham polską kuchnię, a po drugie wiem, że polski drób jest wysokiej jakości.

Gaja: Często sięgam po mięso pakowane próżniowo. Dzięki etykiecie na opakowaniu wiem dokładnie, skąd pochodzi mięso, jaki jest jego zalecany termin przydatności do spożycia i w jakich warunkach należy je przechowywać.
 

Faktycznie, to istotne. A jak jest z obróbką? Macie jakieś złote rady?

Jakub: Mięso, które trafia do obróbki nie powinno być zimne, a kawałki powinny być podobne wielkości. W przeciwnym razie, zrobi się nierównomiernie. Przyprawiony filet z kurczaka, zawsze warto najpierw obsmażyć na patelni (nawet, jeśli zamierzamy go później piec). Przysmażone z zewnątrz mięso nie straci w piekarniku swojej soczystości. Jeśli mięso smażymy w kawałkach, musimy pamiętać, aby nie trzymać zbyt długo na patelni, inaczej może stać się zbyt suche.

Gaja: Drób jest mięsem chudym, więc przy marynowaniu, nie bójmy się dodawać oleju, który pozwoli równomiernie rozprowadzić przyprawy. W przypadku gotowania mięsa drobiowego, jeśli chcemy uzyskać smaczne i soczyste mięso, należy włożyć je do wrzątku. Z kolei jeśli chcemy, żeby mięso oddało smak, gdyż przygotowujemy esencjonalny wywar, wówczas mięso drobiowe należy włożyć do zimnej wody. 

Jakub: Pierś z kaczki przed smażeniem nacinamy po stronie skóry co około centymetr, aby mógł z niej wypływać tłuszcz, którego najwięcej jest przy skórze.

Gaja: Polska kaczka to wyjątkowe mięso – nie wymaga długiej obróbki, wystarczy smażyć ją 7 minut od strony skóry i około 5 minut po obróceniu, a mięso będzie delikatnie różowe, soczyste i przepyszne.

Ale narobiliście apetytu. Czy są jakieś dania z drobiu, charakteryzujące się sezonowością?

Jakub: Gęsina najlepiej smakuje jesienią, co wynika z cyklu hodowlanego gęsi, ale generalnie drób jest doskonały przez okrągły rok!

Nawet z grilla?

Jakub: Oczywiście! Wówczas sięgamy po patelnię grillową i możemy grillować cały rok!

Gaja: Pierś kurczaka z grilla z salsą z ananasa i marynowaną papryką to mój faworyt!

Grillowana pierś z kurczaka z salsą z ananasa i marynowaną papryką

Składniki: 

  • 2 piersi z polskiego kurczaka
  • Łyżeczka słodkiej papryki
  • Sól, pieprz
  • 3 plastry marynowanej papryki
  • 3 plastry ananasa
  • Pół limonki
  • 1 czerwona cebula
  • Kolendra według uznania
  • Pół papryczki chilli
  • 50 ml oliwy

Sposób przygotowania 

Piersi z kurczaka przecinamy wzdłuż tak, aby były podobnej grubości. Polewamy oliwą, posypujemy pieprzem, solą i słodką papryką. Nacieramy piersi przyprawami i odstawiamy na 15 minut.

Ananasa, paprykę i cebulę czerwoną kroimy w kostkę. Wrzucamy do miski wyciskamy limonkę, dodajemy kolendrę, oliwę. Następnie doprawiamy solą i posiekanym chilli. Odstawiamy.

Na mocno rozgrzanej patelni grillowej smażymy piersi z kurczaka przez 5 -7 minut z każdej strony. Po usmażeniu odstawiamy na 2 minuty i kroimy w paski. Podajemy z salsą i np. ryżem.

Więcej na: www.pewnejestjedno.pl

Sfinansowano z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego oraz Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.