Wraz z upływającym czasem i kolejnymi latami życia, nasze zdrowie lubi coraz częściej płatać figle. Uwagi zaczynają się domagać bolące stawy, dokucza kręgosłup czy podwyższone ciśnienie. Wiele tych dolegliwości można jednak łagodzić odpowiednią dietą i wspierać organizm, dostarczając mu składników niezbędnych do lepszego funkcjonowania. Szukając inspiracji do tego, by zdrowiej i świadomiej jeść po 60. urodzinach, warto zwrócić uwagę na ser kozi. Charakteryzuje się on ciekawym smakiem, niezwykłym aromatem i dość kruchą konsystencją. Jest bogatym źródłem niezbędnego i wspierającego kości nie tylko seniorów wapnia i białka. Po prostu – odżywczy skarb. 

Czy kozi ser jest zdrowy? 

Eksperci zapewniają, że kozie sery są wyjątkowo dobre jako składnik jadłospisów osób z nadciśnieniem czy cukrzycą, wegetarian i seniorów. Obniża poziom "złego" cholesterolu LDL i zmniejsza ryzyko zawału czy chorób układu krążenia. Ser kozi zawiera też zdecydowanie mniej laktozy niż sery z mleka krowiego, więc stanowią idealne uzupełniania białka dla osób zmagających się z nietolerancją laktozy.

Właściwości i składniki odżywcze koziego sera

Ser kozi to skarbnica wielu cennych składników odżywczych, doskonale wpływających na nasz organizm. Są to, między innymi:

  • wapń
  • mangan
  • selen
  • żelazo
  • witaminy D, A, K, B i E
  • potas
  • fosfor
  • magnez
  • witamin z grupy B (niewielkie ilości). 

Co ciekawe, istnieje kilka rodzajów sera koziego. Różnią się zarówno pod względem twardości, jak i zawartości konkretnych wartości odżywczych. Wyróżnia się zarówno pleśniowe sery kozie, jak i gatunki przypominające miękki krowi twaróg. Łatwo się topią, więc mogą stanowić składnik wielu sosów.

Co pasuje do koziego sera? 

Sery kozie można stosować w mnóstwie przepisów. To nie tylko po prostu nieco inny twaróg do jedzenia z miodem czy nisko laktozowe mleko, ale też świetna alternatywa dla wysoko kalorycznych, zakwaszających organizm serów żółtych, zamiennik sera mozarella na uwielbianej w wielu domach pizzy, aksamitna baza do zabielania sosów, składnik wielu pysznych sałatek, w tym sałatki z rukoli i gotowanych buraków z winegretem czy wykwintnej sałatki z indykiem. A my polecamy wam szczególnie roladki z cukinii z fetą kozią – to nasz redakcyjny hit, oraz absolutnie gładki sernik.