„Serek” ten może odgrywać w daniach przeróżną rolę: mięsa, gdy po zamarynowaniu w sosie sojowym i wędzonej papryce mocno go podsmażycie; jajek, kiedy z odpowiednimi przyprawami zrobicie z niego jajecznicę znaną tofucznicą lub arabską shakshukę; czy sera, bo będzie z niego nawet twarożek. Tofu wcale nie musi być „fu”! Ma oryginalny posmak, jakiego nie mają inne białe sery. Jest jednocześnie na tyle delikatny w smaku, że łatwo daje się podkręcić odpowiednim sosem lub przyprawami. Z tofu zrobisz nawet paluszki rybne (w panierce), można je też zamarynować w przyprawach jak sery bałkańskie do sałatek. Możecie je również rozdrobnić i zagęścić nim sos pomidorowy np. do makaronu i kanapek lub zmielić na pastę do chleba. Konsystencję i smak tofu można dopasować do wielu różnych dań. Jedno jest niezmiennym faktem: wzbogaci każde danie o mnóstwo białka i daje się łatwo pogryźć. Co to jest tofu i dlaczego warto go spróbować? Odczarowujemy ten kontrowersyjny „ser”.

Co to jest tofu?

Tofu to twaróg sojowy, który pochodzi z Azji, jednak można go również zrobić w domu samemu. Ser wytwarza się z mleka sojowego, które krzepnie z pomocą kwasu cytrynowego lub soli morskiej. Podczas krzepnięcia powstaje, tak jak przy zwykłym twarogu, serwatka i masa serowa, którą następnie formuje się w mniejsze lub większe kostki.

Tofu według konsystencji dzieli się na 2 podstawowe rodzaje: twarde (na opakowaniu często zobaczycie napis "firm") i miękkie, bardzo wilgotne („silky” - jedwabiste). Tofu twarde nadaje się najlepiej do grillowania, smażenia i pieczenia - należy je wcześniej zamarynować, podobnie jak mięso lub warzywa. Z odpowiednimi dodatkami, rozdrobnione, sprawdzi się również do chleba jako pasta. Tofu miękkie najlepiej sprawdzi się w sałatkach, zupach, deserach, sosach i makaronach (w tym zasmażanych). Tofu dzieli się również wg smaku. Oprócz klasycznego, bez dodatków (najbardziej neutralnego w smaku), popularne jest również tofu wędzone i z różnymi przyprawami czy ziołami, np. z chilli lub bazylią. 

Właściwości tofu - w czym jest lepsze niż twaróg?

Tofu ma więcej białka niż twaróg. Pół szklanki tofu (100 g) ma 22 g białka, tymczasem taka sama ilość twarogu półtłustego ma 18,3 g protein. W porównaniu z twarogiem jest też lepszym źródłem żelaza (w 100 g ma 5,4 g) - biały ser ma zaś zaledwie 0,2 g tego minerału. Tofu jest też doskonałym źródłem wapnia - w porównaniu z twarogiem jest 3x w nie bogatsze. Ser sojowy ma 350 mg wapnia, a twaróg zaledwie 9,4 mg). 

Twaróg jednak również ma swoje mocne strony - uzupełnia braki witaminy B12 ważnej dla rozwoju fizycznego i umysłowego (100 g twarogu pokrywa zapotrzebowanie na witaminę B12 w 33%). Ma też sporo witaminy B2 - 100 g zwykłego białego sera zapewnia 37% dziennego zapotrzebowania. Oba sery możecie jeść zamiennie, o ile oczywiście nie macie na nie alergii (mleko i soja to częste alergeny).

Jak smakuje tofu?

Tofu bez dodatków ma łagodny, delikatny, nieco słodkawy i orzechowy smak podobny nieco do smaku grochu i fasoli. W dotyku jest mięsiste lub gąbczaste, ale niezależnie od konsystencji łatwe do pokrojenia czy rozdrobienia nawet widelcem. Ser sojowy nie jest kapryśny: chętnie nabiera smaku i aromatu używanych do niego sosów i przypraw. Chłonie je jak gąbeczka. Przygotowane do zjedzenia może być jakie tylko chcecie: łagodne, pikantne, słodkie, słone, kwaśne, wędzone lub pikantne. 

Jak zrobić tofu? 

Tofu może nie smakować, jeśli jest źle przygotowane. Najczęstszym błędem podczas gotowania tofu jest zbyt długie smażenie. Kosteczki tofu na patelni potrzebują maksymalnie 2-3 minut z każdej strony. Jeśli będziecie je smażyć dłużej, ser straci całą wilgoć w środku i stanie się twardy jak podeszwa. Będzie też mieć konsystencję zbitej gąbki. Nie przepadacie za jego smakiem? Oprócz sosu i przypraw, sojowy posmak zniweluje sok z cytryny - warto skropić nim tofu przed smażeniem lub jeśli robicie z niego deser i chcecie, by było ono jak najbardziej neutralne w smaku. 

Tofu wykorzystacie jak każdy inny twardy ser - możecie je nawet zgrillować w plastrach na ruszcie. Jest pyszne również krótko przesmażone. Sparzone wcześniej wrzątkiem czy też surowe i pokrojone w kostkę, dodawać do sałatek jak inne białe sery. Sprawdza się również zmiksowane na gładką masę i dodawane do sosu lub rozdrobione widelcem w zapiekankach (dodawajcie je pod koniec, na wierzch). Zrobicie z nim również smażony ryż i makaron. Wystarczy przesmażyć je krótko z sosem sojowym z dodatkiem cukru, soku z cytryny i sosu chilli, jeśli lubicie pikantne dania.