Co jeść, aby jak najdłużej cieszyć się świetną kondycją i szczupłą sylwetką? Odstawcie na bok wszystkie modne i trudnodostępne produkty, bo najlepszy macie tuż pod nosem. Bez trudu znajdziecie go w każdym sklepie, choć prawdopodobnie już dawno macie całkiem niezły zapas w swoich spiżarniach. To najtańszy naturalny przepis na zdrowie.

Niedoceniony skarb kuchni polskiej

Wielu z nas śledzi na bieżąco trendy żywieniowe i wciąż testuje nowości ze sklepowych półek, kompletnie zapominając o starych, dobrych produktach. Warto więc przypomnieć, że nic nie działa na cały organizm tak dobrze, jak nasze rodzime kiszonki, czyli wszelkiego rodzaju fermentowane warzywa i owoce. Jeśli jeszcze nie znacie ich wielkiej mocy, zobaczcie, dlatego warto włączyć je do codziennego menu.

Kiszonki - właściwości i substancje odżywcze

Fermentowane warzywa i owoce to prawdziwa skarbnica witamin C, E, K oraz tych z grupy B. Są też naturalnymi prebiotykami i dzięki zawartości kwasu mlekowego, poprawiają przyswajalność składników odżywczych, szczególnie żelaza, fosforu, wapnia oraz witamin A i D. Oprócz tego, kiszonki mają mnóstwo cennych przeciwutleniaczy, co sprawia, że przeciwdziałają starzeniu się i regenerują cały organizm.

Nie każdy wie, że dzięki fermentacji, produkty stają się łatwiejsze do strawienia, gdyż eliminuje ona z warzyw i owoców substancje gazotwórcze, kwas szczawiowy i azotany oraz usuwa z nich toksyny. Co więcej, kiszenie zmniejsza też ich zawartość cukru, jednocześnie zwiększając zawartość wody, co w efekcie sprawia, że kiszone jedzenie staje się mniej kaloryczne. Dodając do tego dużą zawartość błonnika pokarmowego, który poprawia pracę żołądka i jelit oraz zwiększa poczucie sytości, kiszonki stają się genialnym produktem na odchudzanie. 

Jedzenie kiszonek - jakie daje korzyści?

Wszystkie powyższe właściwości sprawiają, że takie przetwory genialnie wpływają na kondycję całego organizmu. Na co dokładnie pomagają? Lista korzyści jest całkiem długa:

  • wzmacniają odporność,
  • poprawiają trawienie,
  • wspomagają pracę jelit,
  • regulują poziom cholesterolu,
  • korzystnie wpływają na pracę serca,
  • ułatwiają odchudzanie,
  • regulują ciśnienie tętnicze,
  • opóźniają procesy starzenia.

Kiszonki - jak często jeść?

Przy wszystkich tych cennych właściwościach kiszonek, należy jednak dawkować je z umiarem. Jeśli więc zastanawiacie się, czy kiszonki można jeść codziennie, to lepiej róbcie to małymi kroczkami. Dietetycy radzą bowiem, aby wprowadzać je do diety stopniowo zwiększając porcje. Możemy spożywać je o dowolnej porze dnia, ale lepiej nie jeść ich na pusty żołądek, gdyż mocno pobudzają one produkcję kwasów żołądkowych, co może skutkować wzdęciami i bólem brzucha. Warto też pamiętać, że kiszonki najlepiej jeść na surowo, gdyż obróbka termiczna pozbawia je cennych bakterii oraz witaminy C.

Czy kiszonki mogą szkodzić? Choć fermentowane warzywa są prawdziwą skarbnicą witamin, to niestety nie wszystkim wychodzą one na dobre. Szczególnie powinny na nie uważać osoby z chorobami wątroby i nerek oraz nadciśnieniem, kamicą szczawianowo-wapniową, niedoczynnością tarczycy i nietolerancją histaminy

Kiszonki - które są najzdrowsze?

Obecnie w sklepach możemy znaleźć dziesiątki słoików z fermentowanymi smakołykami, jednak zdecydowanie najbardziej wartościowe są te zrobione samodzielnie. Wszystko dlatego, że sklepowe kiszonki często zawierają konserwanty oraz substancje, przyspieszające fermentację, które sprawiają, że warzywa i owoce stają się mniej wartościowe. Jeśli już decydujecie się na taki zakup, zawsze dokładnie czytajcie składy i wybierajcie te bez zbędnych dodatków.