Każdy ma nieco inną recepturę na placki ziemniaczane. Jedni w ogóle nie dodają jajek, inni wbijają przynajmniej jedno. Niektórzy lubią je najbardziej z cukrem, inni nie wyobrażają ich sobie inaczej, niż na całą patelnię i z gulaszem w zestawie. Placki ziemniaczane możecie też zrobić z sosem pieczarkowym lub przyozdobić je kleksem śmietany. Jeśli wszystkie te sposoby zdążyły wam się już znudzić, mamy dobrą wiadomość. To zdecydowanie nie wszystkie możliwości. 

Placki ziemniaczane inne niż zwykle 

Czasami wystarczy zetrzeć ziemniaki na dużych oczkach, by placki już smakowały inaczej i chrupały bardziej niż tradycyjne. Takie placki (rösti) są popularne w Niemczech i  Szwajcarii, gdzie są daniem narodowym. Ziemniaki po starciu jedynie się odciska i doprawia. Nie dodaje się już ani mąki, ani jajka. Swoje mocno wysmażone placki ziemniaczane z grubo tartych ziemniaków mają też Amerykanie (hash browns). Podaje się je do angielskiego śniadania lub jajek sadzonych, na śniadanie. Do takich placków najlepsze będą ziemniaki typu B. 

Placki ziemniaczane możecie też przygotować jeszcze inaczej - z różnymi dodatkami do masy. Dzięki nim będą jeszcze lepsze i bardziej treściwe niż zwykle. Do masy na placki kartoflane z przepisu wkroiłam mięso z kurczaka i wsypałam kukurydzę z puszki. Do takiej masy ziemniaczano-cebulowej trzeba dodać sporo mąki, mleka i jajek - wcześniej zmiksowanych razem. Dzięki tej mieszance placki ziemniaczane z kurczakiem nabiorą charakteru właściwego omletom - ciasto będzie mieć zdecydowanie gęstszą konsystencję. 

Placki ziemniaczane z kurczakiem i kukurydzą - przepis

Składniki:

  • 1 kg ziemniaków 
  • 2 cebule
  • 300 ml mleka
  • 4 jajka
  • 2 szklanki mąki
  • 2 ugotowane piersi z kurczaka (lub obrane, pieczone udka)
  • 1 puszka kukurydzy
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: olej do smażenia.

Sposób przygotowania:

  1. Zmiksujcie jajka z mąką i mlekiem. Wstawcie do lodówki.
  2. Obierzcie i zetrzyjcie ziemniaki i cebulę na dużych oczkach tarki.
  3. Odcedźcie kukurydzę, posiekajcie mięso. Wymieszajcie je z ziemniakami i cebulą. 
  4. Zalejcie jajkami z mąką z lodówki, doprawcie solą i pieprzem. 
  5. Smażcie jak klasyczne placki ziemniaczane na rozgrzanym oleju, z obu stron na złoto. 

Podawajcie z kleksem śmietany lub z sosem czosnkowym.