Pokochacie je tak samo mocno jak ja, zwłaszcza, że oprócz upieczenia buraków i obrania ich, reszta właściwie robi się sama. Buraki upieczone do tej przekąski powinny być jędrne, nierozmiękłe. Wiele osób unika ich w takiej formie, uważając, że bulwy, zwłaszcza zimowe, bardzo długo się pieką. Szkoda im na to czasu, środków i energii. Są jednak pyszne, bo stają się zdecydowanie słodsze, a ich smak głębszy. Pieczenie buraków może być też szybsze, niż myślicie. 

Jak przyspieszyć pieczenie buraków?

Wybierzcie ładne, najlepiej niewielkie sztuki bez uszkodzeń, o podobnej wielkości. Umyjcie i osuszcie, a następnie poprzebijajcie szpikulcem lub nożem w kilku miejscach, zawińcie w folię i pieczcie w temp. 180 st. C w opcji góra dół. Pieczcie je w mundurkach, razem ze skórką. Blaszkę wyłóżcie papierem do pieczenia. 

Buraki możecie upiec również w naczyniu żaroodpornym, bez zawijania w folię - jedynie pod przykrywką. Wszystko co cenne - smak i aromat, zostanie w środku. Tak upieczone buraki będą też jędrne. Takich potrzebujemy do sałatki z pieczonych buraków w przepisie. 

Trzecią i najszybszą metodą jest pieczenie buraków w plastrach. Pokrójcie je ze skórką w grubsze krążki, nasmarujcie je lekko olejem i rozłóżcie równomiernie na blaszce wyścielonej papierem do pieczenia. Pieczcie w temp. 180 st. C. W trakcie pieczenia sprawdzajcie wykałaczką, czy warzywa są już gotowe. Patyczek powinien gładko wchodzić w kawałki buraczków.

Po upieczeniu przykryjcie buraki na chwilę, np. miską i zaparzcie. Będzie wam łatwiej obrać je ze skórki. Powinna odejść praktycznie sama. Jeśli chcecie maksymalnie skrócić czas przygotowywania przekąski, użyjcie ugotowanych, gotowych już do wykorzystania buraków. Kupicie je już w każdym supermarkecie. Smak sałatki buraczanej będzie jednak nieco inny. 

Jak zrobić pyszne pieczone buraki?

Po upieczeniu buraków należy pokroić je w plastry i przełożyć na zmianę z resztą składników już w słoiku, a następnie zakręcić, porządnie wstrząsnąć, zakręcić i włożyć do lodówki. Możecie też zrobić to jeszcze prościej: wrzucić pokrojone buraki do miski, doprawić pozostałymi, odmierzonymi na łyżki i łyżeczki dodatkami i wymieszać. Następnie gotową sałatkę z pieczonych buraków z sezamem przełóżcie do słoika i włóżcie do lodówki na ok. 2 dni, by całość się przegryzła. 

Jeśli nie macie oleju sezamowego i nie chcecie kupować go jedynie do tego przepisu, uprażcie nasiona sezamu na suchej patelni, aż zmienią kolor i nabiorą orzechowego zapachu. Wsypcie je do reszty składników na sałatkę. Ziarna przygotujcie w ten sposób również, jeśli macie olej sezamowy w domu. 

Olej sezamowy możecie wymienić na zwykły (rzepakowy lub słonecznikowy, o neutralnym smaku) i podgrzać obok ziaren sezamu, na osobnej patelni. Po zalaniu buraków, w połączeniu z gorącymi ziarnami sezamu całość będzie pachnieć i smakować trochę tak, jakbyście użyli oleju sezamowego. Macie olej sezamowy? Nie podgrzewajcie go. Na zimno jest tak aromatyczny, że jest to zbędne. Zachowacie też w ten sposób wszystkie jego wartości odżywcze. 

Jeśli miód wam się skrystalizował, podgrzejcie go delikatnie w kąpieli wodnej (uważając, by się nie zagotował - powinien być jedynie letni). Na zamianę dla miodu możecie też użyć cukru pudru (jak przy śledziach) lub słodkiego syropu, np. z agawy. 

Sałatka z pieczonych buraków - przepis 

Składniki (na 1 średni słoik):

  • 500 g pieczonych buraków 
  • 4 łyżki octu balsamicznego
  • 2 łyżki sezamu
  • 3 łyżki oleju sezamowego* lub rzepakowego
  • 1 łyżeczka płynnego miodu (lub 1 płaska łyżeczka cukru pudru)
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1/2 łyżeczki cynamonu
  • 1/2 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 1/2 łyżeczki mielonego czosnku 
  • 1/2 łyżeczki mielonej ostrej papryki lub pieprzu kajeńskiego

*Olej sezamowy można pominąć, ale warto dodać dla głębszego smaku. Pieczone buraki będą z nim jeszcze smaczniejsze. 

Sposób przygotowania:

  1. Buraki upieczcie ulubioną metodą w skórce, w temp. 180-200 st. C. 
  2. Gdy buraki lekko przestygną, zdejmijcie z nich skórkę - powinna odejść bez problemów. W razie potrzeby pomóżcie sobie nożem lub obieraczką.
  3. Pokrójcie buraki w plastry o grubości ok. 3 mm. 
  4. Ułóżcie połowę plastrów buraków niezbyt ciasno w słoiku (lub przełóżcie całość do miski). 
  5. Uprażcie ziarna sezamu na suchej patelni, aż zbrązowieją. Wsypcie je do słoika lub miski z burakami.
  6. Dodajcie czarny pieprz, ostry pieprz, sól, cynamon i granulowany czosnek. Zalejcie octem balsamicznym, olejem sezamowym (lub zwykłym) i miodem. 
  7. Wymieszajcie dokładnie sałatkę lub (jeśli robiliście ją w słoiku), potrząśnijcie mocno kilkanaście razy w górę i w dół.
  8. Włóżcie do lodówki na 1-2 dni. Po tym czasie sałatka z pieczonych buraków będzie gotowa do jedzenia.