Niektórzy nie tykają krupniku od dziecka. Zdążyli zniechęcić się samą formą i konsystencją zupy - kleistą, mętną i szaroburą masą. Krupnik może być jednak „misterem” w kategorii polskich zup. Odpowiednio przyrządzony, będzie przyciągać wyglądem i zatrzymywać smakiem. Wystarczy, że podczas przygotowań zadbacie o kilka rzeczy. 

Ile kaszy do krupniku użyć?

Wielu miłośników tej zupy powie, że im więcej, tym lepiej. Jeśli chcecie uzyskać optymalnie gęsty i pożywny krupnik, dodajcie 50 g kaszy na 1 l wywaru. Jeśli zależy wam na supergęstym krupniku - niemal potrawce, dodajcie 60-70 g. Pamiętajcie, że kasza podczas gotowania napęcznieje, dlatego nie przesadzajcie z jej ilością. Zdecydowanie lepiej i łatwiej dogotować trochę kaszy do zbyt rzadkiej zupy, niż ratować „budyń” z krupniku.

Możecie też pozostać przy zalecanej ilości, ale za to trochę dłużej podgotować zupę - zredukować nadmiar wywaru w garnku. Nie przesadzajcie jednak z czasem gotowania. Zbyt długie gotowanie kaszy jęczmiennej skutkuje mętnym i kleistym „budyniem” zamiast zupy. Wiele osób wrzuca kaszę zbyt wcześnie. Wystarczy wsypać ją na 15-20 minut przed wyłączeniem palnika. Im dłużej będzie się gotować, tym więcej „kleju” puści.

Jak ugotować dobry krupnik? Trik z jarzynami

Aby wasz krupnik wyszedł jeszcze lepszy niż zwykle, zróbcie z jarzynami to, o czym wiele osób zapomina. Ten trik stosuje się za to bardzo często do zupy ogórkowej. Pokrójcie drobno warzywa i przesmażcie je na rozgrzanej patelni z odrobiną oleju. Możecie je już wstępnie na tym etapie doprawić. Dodajcie szczyptę soli, dzięki temu szybciej zmiękną. 

Zamiast kroić w kosteczkę, możecie je też po prostu zetrzeć na tarce lub w malakserze na wiórki. Dzięki temu po ugotowaniu krupnik będzie jeszcze gęstszy. Warzywne wiórki nasiąkną zupą. Dzięki warzywom we wiórkach krupnik polubią również małe dzieci, które miewają jeszcze problemy z gryzieniem. Krupnik zagęścić pomoże też 1 starty ziemniak. Resztę pokrójcie w kostkę. One także wchłoną nadmiar zupy. 

Supergęsty i jeszcze lepszy krupnik - przepis

Składniki:

  • 2 marchewki
  • 2 małe korzenie pietruszki
  • 1/2 korzenia selera
  • 1 jasna część pora
  • 2 podudzia z kurczaka
  • 1 skrzydełko z kurczaka
  • 1 liść laurowy
  • 4 ziarna ziela angielskiego
  • 1 płaska łyżka soli
  • 1 łyżeczka suszonego lubczyku
  • 1 łyżeczka ziaren pieprzu
  • 1/2-1 łyżeczka świeżo zmielonego czarnego pieprzu
  • 75-90 g kaszy jęczmiennej (podana ilość na 1,5 l wywaru - dobierzcie ją w zależności od tego, jak gęsty krupnik lubicie) 

Opcjonalnie: 1/2 pęczka natki pietruszki lub szczypiorku do podania.

Sposób przygotowania:

  1. Umyte mięso przełóżcie do dużego garnka. Zalejcie 1,5 l zimnej wody, dodajcie sól, ziarna pieprzu, ziele angielskie i liść laurowy. 
  2. Zagotujcie wywar i gotujcie przez ok. 40 minut na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie.
  3. Ugotowane mięso wyjmijcie z zupy, obierzcie ze skórek i podzielcie na niewielkie kawałki. Dodajcie do gotującego się wywaru. 
  4. Obierzcie i pokrójcie drobno marchewkę, seler i korzeń pietruszki. Możecie też zetrzeć je na dużych oczkach tarki, wraz z 1 ziemniakiem. Dodajcie do garnka. Pokrójcie por w półtalarki i również dodajcie do zupy. Do garnka dodajcie też resztę obranych i pokrojonych w kostkę ziemniaków.
  5. Przepłuczcie kaszę w zimnej wodzie. Dodajcie do garnka. Gotujcie całość ok. 20 minut, do miękkości ziemniaków. 
  6. Tuż przed zdjęciem z ognia spróbujcie. Dodajcie suszony lubczyk. W razie potrzeby dodajcie sól i świeżo zmielony czarny pieprz do smaku. Wymieszajcie, odczekajcie jeszcze 2-3 minuty i zdejmijcie z ognia. Posypcie posiekaną natką pietruszki lub szczypiorkiem i podawajcie od razu.