Jarskie kotlety z kaszy i twarogu, strączków, jajeczne i warzywne mogą być na tyle sycące, że zastąpią wam mięsne. To też dobra alternatywa, jeśli chcecie lub musicie ograniczyć mięso na pewien czas. Na kotlety odpowiednie będą też grzyby. Pieczarki nadają się nie tylko na zupę pieczarkową, sos grzybowy czy farsz do pierogów i pasztecików. Są przepyszne po usmażeniu - np. solo, z tymiankiem i sosem sojowym, podane z bułeczką, lub, po zmieleniu, jako dziecinnie proste kotlety pieczarkowe. Nawet nie ubrudzicie sobie za bardzo przy nich rąk. 

Jak zrobić kotlety pieczarkowe?

Z przygotowaniem takiego obiadu uwiniecie się raz-dwa. Nie musicie myć pieczarek, a tym samym dokładać sobie pracy. Nie lubią one wręcz wody (bo tak jak wszystkie grzyby, chłoną ją jak gąbka i tracą smak), a pod skórką jest go najwięcej. Wystarczy oczyścić je z resztek i grudek podłoża nożykiem. Jeśli podłoża jest sporo, przetrzyjcie grzyby delikatnie za pomocą lekko nawilżonego wodą ręcznika papierowego i osuszcie.

Użyjcie najlepiej brązowych pieczarek. Są zdecydowanie bardziej wyraziste w smaku niż białe. Jeśli chcecie wydobyć maksimum pieczarkowego smaku, podkręćcie ich smak 1 łyżką sosu sojowego lub sojowo-grzybowego. Dodajcie go do masy. Wówczas zmniejszcie ilość soli - w sosie jest go sporo.

Samo przygotowanie masy na kotlety z pieczarek jest dziecinnie proste. Oczyszczone grzyby wystarczy wrzucić do blendera lub miksera wraz z resztą dodatków i zmiksować. Jeśli po zblendowaniu masa nie chce się lepić, dodajcie do niej 1-2 łyżki oleju lub odrobinę wody. 

Superszybkie i dziecinnie proste kotlety z pieczarek - przepis

Składniki:

  • 500 g pieczarek
  • 5 łyżek bułki tartej
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku
  • 1/2 łyżeczki suszonego rozmarynu
  • 1 łyżka sosu sojowego lub sojowo-grzybowego (opcjonalnie, jeśli nie macie, można pominąć)
  • garść posiekanej natki pietruszki
  • sól i pieprz do smaku

Dodatkowo: olej do smażenia i garść posiekanej natki do podania.

Sposób przygotowania: 

  1. Oczyśćcie pieczarki z ewentualnych resztek podłoża. Jeśli są starsze, możecie obrać je ze skórki, ale nie jest to przeważnie konieczne. 
  2. Przełóżcie grzyby do blendera, dodajcie bułkę tartą, natkę i przyprawy. 
  3. Zmielcie na gładką masę. Jeśli nie chce się lepić, dodajcie 1-2 łyżki oleju lub odrobinę wody. 
  4. Wymieszajcie dokładnie i ulepcie z masy owalne kotlety (jak mielone), lekko spłaszczając w dłoniach. 
  5. Rozgrzejcie na patelni olej i smażcie z obu stron na złoty kolor. 

Podawajcie posypane natką pietruszki, z tłuczonymi ziemniakami, ryżem na sypko lub kaszą i np. zasmażanymi buraczkami na ciepło lub kiszonymi ogórkami.