Wykorzystywanie owoców w kosmetyce staje się coraz modniejsze. Producenci kosmetyków ciągle tworzą nowe kosmetyki, w których można znaleźć owoce. Czy takie użytkowanie owoców faktycznie ma wpływ na poprawę kondycji naszej skóry?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Owoce są niezwykle bogatym źródłem witamin, minerałów i cennych składników odżywczych. Uwzględniamy je  w diecie, aby cieszyć się dobrą kondycją zdrowotną oraz piękną skórą i włosami, ale możemy je także wykorzystywać do pielęgnacji zewnętrznej.  Wiedziały o tym już nasze prababcie, które przebarwienia rozjaśniały sokiem z cytryny, skórę odżywiały maseczką z malin, a do peelingu  wykorzystywały zmielone pestki moreli.  Dzisiaj nowoczesne technologie pozwalają na pozyskiwanie z owoców cennych składników i przekształcanie ich w taki sposób, aby mogły przedostać się w głąb skóry i  działać jeszcze aktywniej.

Jak znaleźć takie kosmetyki, które faktycznie będą na nas pozytywnie działać? Na co zwracać uwagę np. podczas czytania etykiety?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Niestety mimo surowych przepisów UE wiele kosmetyków nadal zawiera substancje szkodliwe, które mogą powodować alergię, trądzik oraz rozmaite choroby skórne. Składniki pielęgnujące są często minimalizowane, a zamiast nich pojawiają się oleje mineralne, oleje silikonowe, barwniki, konserwanty, rozpuszczalniki i substancje zapachowe. Warto zatem przyglądać się etykiecie zanim zdecydujemy się na zakup kosmetyku.  Najwięcej składników aktywnych zawierają kosmetyki profesjonalne, dostępne najczęściej w salonach kosmetycznych. Są nieco droższe, ale też znacznie wydajniejsze.  Oczywiście sporo kosmetyków dostępnych powszechnie także zasługuje na uwagę, musimy jednak nauczyć się rozpoznawać dobry kosmetyk patrząc na jego skład, co nie jest takie proste.

Dlatego, aby mieć pewność, że stosujemy odpowiednią pielęgnację polecam konsultacje w gabinecie kosmetycznym. Wykwalifikowany personel jest w stanie doradzić, które kosmetyki dostępne na rynku mogą być stosowane i będą najlepsze dla potrzeb naszej skóry. W Yasumi takie konsultacje są bezpłatne i zachęcam do korzystania z nich – nie ma sensu płacenie za produkt, który działa szkodliwie na naszą skórę, a nawet cały organizm.

Jakich owoców można używać w kosmetyce?  Jakie właściwości mają poszczególne owoce? Jak wpływają na cerę czy włosy?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Nie ma wyraźnych ograniczeń w tym zakresie. W kosmetyce wykorzystywane są wszystkie owoce, które zawierają cenne składniki  i można je w odpowiedni sposób przerobić.

Najpopularniejsze to:

  • cytryna – to z niej głównie pozyskiwany jest kwas cytrynowy, jeden z najczęściej stosowanych kwasów w kosmetyce. Ma łagodne właściwości ściągające, lekko wybielające przebarwienia, odświeża i ujędrnia, stabilizuje lub normalizuje warstwę ochronną skóry

  • czerwone winogrona – ekstrakt otrzymany z czerwonych winogron zawiera bardzo wysoką zawartość polifenoli. Właściwości antyoksydacyjne są dużo wyższe niż witaminy C. Chronią skórę przed wolnymi rodnikami, wspierają system immunologiczny i spełniają szeroką ochronę naczyń. Dzięki czerwonym winogronom skóra wolniej starzeje się a podrażnienia zostają wyraźnie zredukowane
  • morela – olej morelowy pozyskiwany jest przez tłoczenie ziaren. Charakteryzuje się niską zawartością nasyconych kwasów tłuszczowych i posiada wysoce nawilżające właściwości oraz odświeżające. Wykorzystywany jest zarówno do produkcji kosmetyków pielęgnujących twarz (mleczka, kremy, peelingi) jak i ciało oraz włosy
  • pomarańcze – słodka pomarańcza pielęgnuje i ujędrnia skórę, sprawia, że jest cudownie miękka, gorzka pomarańcza poprawia regenerację skóry, ujędrnia ją, jest także idealna do skóry podrażnionej
  • papaja -dostarcza betakarotenu, witaminy C, pierwiastków śladowych oraz enzymu papainy. Ze względu na szczególnie świeży zapach znajduje zastosowanie w wielu kosmetykach. Ekstrakt łączy zalety delikatnie złuszczającego, oczyszczającego i rozjaśniającego działania papainy z odżywczymi , nawilżającym i ujędrniającym działaniem cukrów, witamin i minerałów w nim zawartych – dlatego często wykorzystywany jest do peelingów enzymatycznych.  Ekstrakt z papai wykazuje także działanie nawilżające włosy i oraz chroni je przed wysuszeniem. 

Czy istnieją przeciwwskazania do używania kosmetyków z owoców? Kto powinien ich unikać?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Spośród wszystkich owocowych składników najczęściej uczula kwas owocowy. W ostatnich latach preparaty zawierające kwasy owocowe zrobiły prawdziwą furorę w kosmetyce (działają jak peeling i sprawiają, że skóra staje się bardziej jędrna, gładka, a zmarszczki mniej widoczne), jednak mają dosyć silne działanie. Zabiegów i kosmetyków ze stężonymi kwasami owocowymi powinny unikać przede wszystkim kobiety w ciąży. Mogą spowodować alergię, ponieważ skóra kobiety jest w tym okresie szczególnie wrażliwa. Także osoby o skórze ze skłonnością do zaczerwienień, podrażnień,  alergii powinny ostrożnie podchodzić do preparatów zawierających w składzie kwasy owocowe (AHA). W obydwu przypadkach można natomiast bezpiecznie stosować np. delikatne maseczki owocowe, gdyż zawarte w nich witaminy i flawonoidy mają dobroczynne działanie nie tylko dla skóry, ale również dla całego organizmu.

W jakiej formie można używać owoców jako kosmetyków? Co się z nich tworzy (kremy, maseczki)?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Droga z sadu do słoika czy butelki jest długa.  Owoce po zerwaniu muszą przede wszystkim przejść odpowiednią obróbkę – najczęściej pozyskiwany jest sok z owoców lub ekstrakty (ekstrakty suche mają najwięcej aktywnych składników i są wykorzystywane do intensywnych kuracji), ze zmiażdżonych owoców powstają pulpy, a z tłoczonych na zimno skórek lub pestek otrzymuje się oleje. Producenci wykorzystują je później przy produkcji właściwie wszystkich rodzajów kosmetyków: mleczek, toników, peelingów,  masek, ampułek, kremów, żeli pod prysznic, balsamów do ciała. Dosyć popularne są też olejki eteryczne, najczęściej wykorzystywane podczas masaży. Dzięki pięknym zapachom mają działanie relaksujące lub energetyzujące. A jednocześnie oczywiście posiadają mnóstwo właściwości pielęgnujących np. olejek grejpfrutowy pomaga w likwidacji cellulitu, mandarynkowy działa ściągająco.

Ostatnim hitem w branży kosmetycznej są żywe komórki. Izoluje się je z miąższu, skórki lub całego owocu, umieszcza najpierw w neutralnym nośniku, a potem w kosmetyku. W ten sposób zachowują wszystkie swoje naturalne cechy i składniki aktywne. Żywe komórki wykorzystywane są przede wszystkim do kosmetyków pielęgnujących skórę twarzy (najczęściej kremów).

Jakie zabiegi owocowe oferują Państwo w swoim gabinecie? Co można dzięki nim uzyskać?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: YASUMI posiada w ofercie szereg zabiegów pielęgnacyjnych opartych na kosmetykach z naturalnych ekstraktów owocowych: truskawek, bananów, papai, borówek, arbuza… Mają one niezwykłe właściwości kojące  i odświeżające, łagodzą podrażnienia, nawilżają, odżywiają. A przy okazji pięknie pachną. Zapraszamy na owocowy seans – warto zadbać o cerę przed wakacjami, a także zrelaksować się.

Polecam szczególnie zabiegi na twarz:

  • „Bananowy split” z algową maską bananową -  to koktajl witaminowy dla skór zmęczonych, szarych, po zabiegu cera staje się odświeżona i promienna
  • „Truskawkowy mus” z delikatną maską truskawkową w formie musu, który powstaje  w shakerze tuż przed nałożeniem, zabieg odżywczy i odświeżający, skóra jest miękka i promienna
  • „Morelowy spokój” - zabieg intensywnie nawilżający, wygładzający i antystresowy, na bazie francuskich kosmetyków Academie, hipoalergicznych, więc polecany także dla skóry wrażliwej

Z zabiegów na ciało dużą popularnością wśród naszych klientów cieszą się:

  • „Arbuzowa pokusa” – niezwykle aromatyczny zabieg nawilżający i antycellulitowy. W zabiegu wykorzystywany jest m.in. arbuzowy peeling cukrowy i maska zawierająca ekstrakty z arbuza, które ułatwiają usunięcie toksyn z organizmu i spalenie tkanki tłuszczowej, a także intensywnie i długotrwale nawilżają skórę
  • „Magia żurawiny” – odżywczy zabieg także dla kobiet w ciąży i karmiących. Żurawinę zakwalifikowano jako jeden z najbardziej wartościowych roślinnych produktów anti-age - ekstrakt z żurawiny chroni komórki skóry przed stresem i wzmacnia ich funkcje immunologiczne, a wysoka zawartość stabilnej witaminy C stymuluje syntezę kolagenu.

Wszystkie te zabiegi nie tylko działają upiększająco, ale dzięki silnym właściwościom aromaterapeutycznym niezwykle relaksują – to prawdziwa przyjemność dla ciała i duszy.

Czy w warunkach domowych można zrobić swój własny owocowy kosmetyk? Jak sprawdzić czy nasz wytwór nam nie zaszkodzi?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Przepisy na domowe kosmetyki nie są trudne i wykonanie własnoręcznie kremu czy maseczki może być świetną zabawą, jednak nie zawsze jesteśmy w stanie stwierdzić w warunkach domowych czy wykorzystywane produkty są dobrej jakości (np. owoce bez nawozów). Jeśli nie mamy pewności, nie ryzykujmy – możemy wywołać podrażnienie skóry.

Domowe kosmetyki mogą być lepsze niż kosmetyki kupowane w sklepie?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: O ile wykorzystywane owoce do własnoręcznej produkcji kosmetyków pochodzą z naszego ogródka lub są kupione od zaufanego producenta i mamy pewność, że do ich uprawy nie są wykorzystywane polepszacze, to można pokusić się o małą domową produkcję. Oczywiście takie kosmetyki są zdrowe, ponieważ są faktycznie naturalne i nie zawierają stabilizatorów, parabenów etc.  Uważajmy jednak, ponieważ kosmetyki zrobione z przenawożonych owoców nie tylko nie pomogą, a nawet zaszkodzą.

Proszę polecić przepisy na owoce kosmetyki, która można przygotować w warunkach domowych?

YASUMI – Instytut Zdrowia i Urody: Polecam 2 przepisy, dosyć proste w przygotowaniu.

Maseczka z jabłka do cery tłustej z trądzikiem

Duże kwaśne jabłko umyć i zetrzeć na tarce, dodać dwie łyżki stołowe miodu pszczelego i dokładnie wymieszać, dodać drobnych płatków owsianych (łyżkę lub dwie jako zagęstnik ułatwiający utrzymanie maseczki na twarzy) i wymieszać. Nałożyć maseczkę na twarz i pozostawić na 10 - 15 minut. Zmyć twarz chłodną wodą

Peeling owocowy
Kiwi, cytryna, pomarańcza, grejpfrut, ogórek, pomidor, pomarańcza, grejpfrut – wszystkie po jednym plasterku obranego owocu. Do tego ½ szklanki kryształów alg morskich. Wszystkie składniki należy rozdrobnić na przy pomocy miksera. Nakładać na oczyszczoną wcześniej dokładnie skórę twarzy. Masować przez 5 min. Pozostawić na skórze na 15 minut. Po tym czasie zmyć letnią wodą.

Yasumi logo

Na nasze pytania odpowiadała Agata Hodlik z warszawskiego instytutu Yasumi.

YASUMI - Instytut Zdrowia i Urody
ul. Stryjeńskich 10
02-791 Warszawa (Kabaty)
www.yasumi.waw.pl