Pieczeń skropiona olejem ziołowym jest bardziej wykwintna i delikatna, a sałata przyprawiona takim olejem i octem zyskuje niepowtarzalny smak.

Octy, które są przyprawiane i aromatyzowane ziołami wnoszą urozmaicenie do kuchni sałatkowej. Aromatyzowanie octu jest bardzo proste, pod warunkiem, że wybierzemy odpowiednie dodatki.

Świeże zioła, np. szałwię, koper, bazylię, tymianek opłukać, osączyć, włożyć do butelki lub karafki, zalać octem winnym. Butelkę zamknąć i pozostawić na kilka dni. Następnie przecedzić go przez gazę, zlać do butelki. I już mamy aromatyczny ocet ziołowy.

Im dłużej przyprawy naciągają w occie, tym bardziej intensywny jest jego smak i aromat. Przyprawy powinny być cały czas przykryte płynem. Można wypróbować różne zestawienia przypraw i ziół. W ten sposób możemy przyrządzić własny, niepowtarzalny, charakterystyczny dla swojej kuchni ocet.

Olej jest, obok octu, niezbędnym składnikiem naszych przepisów. Bez oleju zioła i przyprawy nie mogłyby rozwinąć swego pełnego smaku. Tak, jak w przypadku octu i tu możemy wypróbować dowolne kombinacje. Olej przygotowuje się podobnie jak ocet. Produktem wyjściowym jest dobrej jakości olej roślinny, najlepiej oliwa z oliwek. Oleje ziołowe należy przechowywać w chłodnym miejscu, ale nie w lodówce i raczej w naczyniach z ciemnego szkła.

Aromatyzowane oleje są niezwykle różnorodne i wielostronne w zastosowaniu. Mogą być składnikiem sosu sałatkowego, olejem, w którym będziemy dusić, smażyć lub marynować warzywa. Jako aromatyczne dodatki mile widziane są zioła, jak bazylia, tymianek, szałwia lub melisa cytrynowa, strąki chili, ząbki czosnku oraz małe szalotki.