Powszechnie uważa się, że winę za otyłość wśród dzieci rzeczy ponoszą wszechobecne fast-foody, sklepiki szkolne, w których znajduje się nieodpowiednia dla dzieci żywność i mało ruchu. Jest w tym na pewno dużo racji, jednak otyłość czy nadwaga dzieci spożywających niewłaściwe posiłki nie wynika z samego faktu istnienia niezdrowej żywności, ale najczęściej z braku w ich zasięgu żywności odpowiedniej.

 

 

Daj dziecku dobry przykład!

 

W odchudzaniu naszego dziecka pracę musimy zacząć od siebie. Otyłość wśród dzieci często bierze się z niewiedzy rodziców, którzy nie rozumieją jak należy prawidłowo odżywiać dziecko i sami mają niewłaściwe nawyki żywieniowe. Dziecko uczy się od dorosłych – mówi lek. med. Agnieszka Madej z Centrum Leczenia Otyłości w Krakowie. A przecież najlepszym sposobem dbania o prawidłowe odżywienie dziecka, jest dawanie mu dobrego przykładu własnym postępowaniem! Jeżeli nasz maluch dostaje na drugie śniadanie pełnowartościowy posiłek, a jednocześnie od najmłodszych lat widzi, że my sami również dbamy o swoje jedzenie, nie będzie kupowało w szkole batonika. Jeżeli powodem kupowania przez dziecko jedzenia poza domem jest głód, nie można wymagać od niego, żeby nie kupiło drożdżówki- należy spakować mu kanapkę.

 

Z przykrością trzeba przyznać, że dzieci są ofiarami czasów, w których żyjemy. Zapracowani i zestresowani rodzice często zapominają o właściwym odżywianiu siebie i swoich pociech. Jeżeli rodzice dbaliby o prawidłową higienę żywienia w domu, problem nadwagi i otyłości nie dotyczyłby aż 20% młodych Europejczyków.

 

Często waga gwałtownie rośnie w okresie dojrzewania. W tym czasie dzieci rzeczywiście szybciej rosną, przybywają na wadze i jest to całkowicie normalne. Jeżeli odżywiają się prawidłowo i utrzymują właściwą aktywność fizyczną - nie należy się martwić. Jeżeli wzrost wagi ciała wymyka się spod kontroli, a dziecko ewidentnie posiada złe nawyki żywieniowe, nie należy liczyć na to, że z nadwagi „wyrośnie”, tylko trzeba zacząć działać!

 

Jak odchudzić najmłodszych?

 

Dziecko, które ma niewielką nadwagę jest w o tyle w lepszej sytuacji niż dorosły, że nie trzeba go na siłę odchudzać, a wystarczy utrzymywać jego wagę na niezmienionym poziomie, aby nie tyło lecz rosło. W ten sposób w pewnym momencie osiągnie prawidłowe proporcje. Jeśli jego waga jest znacznie większa niż przewidywana norma, trzeba dążyć do jej zmniejszenia. To nie jest łatwe, szczególnie u małych dzieci, które nie mają wewnętrznej motywacji, a zakaz spożywania słodyczy i wysokokalorycznych przekąsek jest dla nich jedynie przykrością. Wystarczy jednak zasięgnąć porady specjalisty i stosować się do kilku rad.

 

  • Urozmaicaj jadłospis dziecka tak by był atrakcyjny i smaczny. Mając na talerzu barwną i apetyczna kompozycję, dziecko nie będzie wybrzydzać, a zaspokoiwszy głód pełnowartościowym posiłkiem rzadziej będzie miało ochotę na słodycze.
  • Pamiętaj o kilku prostych zasadach. Zamiast stosować drastyczne diety – dbaj o regularne godziny posiłków (min 5 dziennie) przyrządzanych według wskazówek dietetyka. Pamiętaj, że lepiej jeść mniej a częściej, nie podjadać między posiłkami, kolację jadać wczesnym wieczorem i pić dużo wody, która wspomaga metabolizm. Unikaj podawania dziecku słodkich napojów gazowanych, gdyż w jednej szklance mogą zawierać nawet 10 łyżeczek cukru! Zastąp je herbatą owocową lub sokiem owocowym rozcieńczonym wodą.
  • Kształtuj prawidłowe nawyki żywieniowe całej rodziny! Dziecko łatwiej i szybciej wróci do prawidłowej wagi, jeśli nie będzie w swojej diecie wyizolowane.Najważniejsze to uświadomić rodzicom naszych małych pacjentów konieczność wprowadzenia zmian w życiu wszystkich domowników. Tłumaczymy jak organizować posiłki, co ma być w nich zawarte, jak gotować smacznie i zdrowo. Niezwykle istotnym aspektem w odchudzaniu dziecka jest czynny udział rodziców w tym przedsięwzięciu - rodzic ma nie tylko przygotować, ale również jeść to samo, w myśl zasady ”wszyscy teraz jemy zdrowo”. Niestety dorośli często o tym zapominają – opowiada dr Agnieszka Madej.  Aby przekonać malucha do podjęcia wysiłku, można zastosować nagrodę dla dziecka. Nagroda oczywiście nie może być związana z jedzeniem, a jednocześnie na tyle atrakcyjna, by pociecha miała ochotę się starać.

Jeżeli zatem widzisz, że problem nadwagi dotyka Twoje dziecko, nie czekaj. Specjaliści mogą znaleźć sposób na to, aby odchudzanie nie było dodatkowym problemem na Twojej głowie, ale nowym wyzwaniem służącym zdrowiu i dobrej formie całej rodziny!