Czy wiesz, dlaczego tak wielu ludziom nie udaje się zgubić zbędnych kilogramów? Po prostu stawiają sobie nierealne cele. Wszystkie chciałybyśmy wyglądać jak modelki, a efekt ten osiągnąć w trzy tygodnie, ale jest to niemożliwe. Musisz być realistką. Jest kilka podstawowych zasad, które musisz zaakceptować, jeśli chcesz osiągnąć sukces w walce z nadwagą. Jednak możesz ułatwić sobie zmagania z nadprogramowymi kilogramami. Wystarczy, że postawisz na wspomagające odchudzanie suplementy, czyli C.L.A. i chrom.

Dekalog zdrowego odchudzania...

...czyli: Jak schudnąć bez głodu i już więcej nie przytyć. Oto najważniejsze założenia.

1. Zmień styl życia raz na zawsze

Wtedy nie będziesz miała problemów z utrzymaniem idealnej sylwetki. Powinnaś wprowadzić do swojej diety zasady zdrowego żywienia, które pozwolą utrzymać masę ciała na długo. Nie chodzi o to, żeby zupełnie zrezygnować z przyjemności, typu ciasteczka lub kurczak z chrupiącą skórką. Ważne, żeby pozwalać sobie na takie „dietetyczne grzeszki” od czasu do czasu, nie na co dzień. Nie eksperymentuj też z dietami-cud. Dzięki nim możesz stracić szybko kilka kilogramów, ale błyskawicznie odzyskasz je z nawiązką. Ponadto takie diety nie dostarczają organizmowi wszystkich potrzebnych składników, mogą więc doprowadzić do jego wyniszczenia.

2. Przestań ważyć się codziennie

Zamiast tego regularnie przeglądaj się w lustrze. Ważniejsze niż Twoja waga jest to, jak wyglądasz.

3. Postaw na ruch

Bez codziennej dawki aktywności trudniej będzie Ci schudnąć. Jednak nie katuj się ćwiczeniami, których nie znosisz. Jeśli hasło „siłownia” przyprawia Cię o dreszcz, wybierz alternatywną formę ćwiczeń. Postaraj się zapisać na basen lub obiecaj sobie, że będziesz codziennie spacerować szybkim krokiem. Chodzi o to, że zmuszanie się do nielubianej formy ruchu, wcześniej czy później skończy

się rezygnacją. Lepiej, żebyś polubiła swoją codzienną dawkę aktywności. Najważniejsze, by była wykonywana systematycznie.

4. Delektuj się posiłkiem

Jeśli chcesz zrzucić nadmiar kilogramów, ważne jest nie tylko, co jesz, ale także, jak jesz. Gdy pochłaniasz posiłki szybko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zjesz więcej. W takim pośpiechu Twój mózg nie zdąży wysłać sygnału do żołądka, że ten jest już pełen. Dlatego tak ważne jest, by

celebrować posiłki. Powinnaś jeść przy stole, nie przed telewizorem, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Jedz też częściej, pięć-sześć razy dziennie, ale małe porcje. W ten sposób ułatwisz zadanie

swojemu układowi trawiennemu mniejsze, dobrze rozdrobnione porcje pożywienia będzie przerabiał sprawniej i na bieżąco. Nie zapominaj też o śniadaniu: naukowcy potwierdzają, że jest to najważniejszy posiłek i zapobiega napadom głodu w ciągu dnia.

5. Jeśli nie jesteś głodna, nie jedz

To złe przyzwyczajenie, które błyskawicznie prowadzi do nadwagi. Dlatego nie zajadaj smutków czekoladą i nie sięgaj automatycznie do miski z czipsami, gdy oglądasz telewizję. Pamiętaj też, że nie musisz „wyczyścić” całego talerza, jeśli czujesz się syta: takie jedzenie na siłę to pierwszy krok do nadwagi.

6. Zrezygnuj z soli

Powoduje ona zatrzymywanie wody w tkankach, a tym samym Ty czujesz się cięższa i obrzmiała. Zamiast soli, dodawaj do potraw zioła, np. bazylię, oregano, tymianek, które poprawią smak.

7. Omijaj bary typu fast food

Potrawy tam serwowane zawierają duże ilości niekorzystnych tłuszczów, które wskazywane są jako główni sprawcy plagi otyłości na świecie. Ponadto bardzo szkodzą sercu, podnoszą ciśnienie oraz zwiększają poziom „złego” cholesterolu. Jeśli nie możesz obejść się bez smaku hamburgerów, wybieraj ich zdrowszą wersję, z kurczakiem lub rybą. A może przygotujesz domowe hamburgery z dużą ilością zieleniny i z dodatkiem lżejszych sosów na bazie chudego majonezu lub oliwy z oliwek?

8. Unikaj słodyczy

Nie tylko tuczą, ale i bardzo szybko sprawiają, że znowu jesteś głodna. Zjedzenie batonika sprawia, że następuje wyrzut do krwi insuliny, hormonu koniecznego do zagospodarowania dużej ilości prostych węglowodanów. Zajadanie się słodyczami bez opamiętania może też doprowadzić do rozwoju poważnej choroby - cukrzycy typu 2. Jeśli już musisz sięgnąć po coś słodkiego, rób to na deser, po właściwym posiłku, a nie zamiast obiadu. Nie pij też słodzonych napojów. Czy wiesz, że wypijając codziennie dwie szklanki słodzonych soków lub napojów gazowanych, przez cały rok możesz utyć

nawet 10 kg? Dlatego zamiast nich popijaj regularnie wodę mineralną, niesłodzoną herbatę lub ziółka.

9. Walcz z zaparciami

Gdy wspomożesz swoją przemianę materii, poczujesz się lżejsza, a do tego unikniesz problemów zdrowotnych. Długotrwałe i nieleczone zaparcia mogą bowiem stać się przyczyną rozwoju hemoroidów lub nawet nowotworu jelita grubego. Najłatwiejszym sposobem pozbycia się tego problemu jest wprowadzenie do diety większych ilości błonnika oraz wypijanie co najmniej 1,5 litra wody dziennie.

10. Trop ukryty tłuszcz

Nie wystarczy, że będziesz unikała jajecznicy na boczku albo smażenia na smalcu. Podstępny tłuszcz zwierzęcy czai się także w majonezie, szynce wieprzowej, parówkach, żółtym serze, ale także w Twoich ulubionych kruchych ciasteczkach. Może się okazać, że upodobanie do takich produktów sprawia, że poważnie przekraczasz dzienną dawkę tłuszczu w diecie. Dlatego staraj się wybierać odtłuszczone wersje Twoich ulubionych produktów, np. zamiast baleronu skuś się na szynkę

drobiową, a schabowy zamień na pierś kurczaka z grilla. Tłuszcze zwierzęce na co dzień zamień na ich zdrowsze, roślinne odpowiedniki, czyli oliwę zamiast smalcu, margarynę zamiast masła, jogurt zamiast śmietany.

Zobacz inne artykuły o Zdrowym Odżywianiu.