Sałatka z kiszonych ogórków z papryką i kapustą sprawdzi się rewelacyjnie nie tylko do obiadu, ale również jako przekąska, imprezowa przystawka i dodatek warzywny do innych dań. Może ona też być składnikiem sałatki na bazie ryżu z dodatkiem szarpanego mięsa, podawanej w dużej misce jako danie na lekki obiad. Będzie pasować również do kotletów z kurczaka, rybnych i schabowych. Opcjonalnie, możecie też na bieżąco wyciągać ze słoika to, co najbardziej lubicie lub na co akurat macie apetyt.

Kapusta kiszona z papryką i ogórkami - jak ją zrobić?

Stwierdziłam, że nadziewana kapustą papryka w słoiku wygląda pięknie, ale jest mało „praktyczna”. Mało kto jest w stanie zjeść więcej niż 1 sztukę takiej kiszonki, więc wymyśliłam, że posiekam oba warzywa i dodam do słoików jeszcze trochę ogórków i marchewki - tej ostatniej głównie dla koloru. W ten sposób otrzymałam 3, a właściwie, wliczając marchewkę, 4 kiszonki w 1 słoiku - o znacznie bogatszym smaku. W tym przepisie kiszone ogórki z papryką będą się macerować w soku z kapusty - nie będziemy dodawać do nich zalewy.

Posolona i dobrze ugnieciona (wymasowana) kapusta kiszona puści na tyle soku, że pozostałe warzywa będą mogły się w nim kisić. Dzięki temu kiszonka będzie miała wyrazisty, skoncentrowany smak - zupełnie inny niż w przypadku warzyw zalewanych marynatą czy solanką. Do przepisu na kiszone ogórki z papryką możecie dodać zakiszony już czosnek z innej kiszonki. Gotowa sałatka będzie jeszcze bardziej aromatyczna i jeszcze smaczniejsza. Tuż przed podaniem możecie posypać ją młotkowanym lub świeżo zmielonym czarnym pieprzem. 

Kiszone ogórki z papryką i kapustą - przepis

Składniki:

  • 1 średnia główka kapusty (ok. 2,5 kg)
  • 2 kg ulubionej papryki (powinna mieć grube ścianki - dzięki temu pozostaje chrupiąca)
  • 1 kg ogórków gruntowych
  • 4 łyżki soli (ok. 80-85 g)
  • 2-3 średnie marchewki 

Opcjonalnie: 5-7 ząbków czosnku z poprzedniej kiszonki.

Sposób przygotowania:

  1. Przygotujcie kapustę: poszatkujcie ją drobno, przełóżcie do dużej miski. Zasypcie solą i bardzo mocno ugniećcie. Nakryjcie folią aluminiową lub spożywczą i odstawcie na 24 godziny. Kapusta w tym czasie puści dużo soku.
  2. Po upływie doby przygotujcie resztę warzyw: umyjcie i pokrójcie paprykę w paski lub drobniejsze kawałki na 1 kęs - tak, jak lubicie. Umyjcie i pokrójcie też ogórki i pokrójcie drobno czosnek z poprzednich kiszonek. Marchewkę obierzcie i pokrójcie w cienkie plasterki. Dodajcie wszystko do miski z kapustą i ponownie mocno ugniećcie - możecie używać do tego drewnianego tłuczka lub własnej pięści.  
  3. Zostawcie kapustę pod przykryciem na kolejne 5-7 dni i codziennie powtarzajcie ugniatanie z ubijaniem. Po upływie tego czasu przełóżcie warzywa do czystych i wyparzonych słoików, zakręćcie (wieczka również powinny być wyparzone) i odstawcie. Kiszone ogórki z papryką i kapustą przygotowane w ten sposób wytrzymają w chłodnym pomieszczeniu nawet przez kilka miesięcy. Będą idealne do mięs wieprzowych, np. szarpanej wieprzowiny

Takie gniecione kiszonki możecie też komponować z kapusty z innymi dodatkami - świetnie sprawdzą się jędrne, mięsiste pomidory czy seler korzeniowy, a nawet łodygi selera naciowego.

Źródło: Ogrodnikwpodróży.pl