Węgry kojarzą się z ciężką, mięsną i tłustą kuchnią. Zupa rybna halaszle, gulasz po węgiersku (bogracz), papryka faszerowana mięsem i ryżem (töltött paprika), prawdziwe klasyczne leczo, w którym warzywa duszą się na smalcu z mangalicy, gulasz duszony z warzywami i grzybami (tokan) czy też naleśniki z mięsnym farszem (hortobágy) wymagają przełamania czymś lekkim, chrupiącym i nietłustym - do przegryzienia samych konkretów. Do tego świetnie sprawdzają się surówki, w tym węgierska mizeria

Czym wyróżnia się mizeria po węgiersku?

Węgierska mizeria to mizeria z ogórków, ale bez śmietany. Zastępuje ją świetnie co innego: prosta, 3-składnikowa zalewa z cukru, octu białego i zimnej wody. Nie używajcie do surówki octu spirytusowego, tylko winnego. Spirytusowy będzie dla ogórków zbyt mocny. To nie mają być pikantne pikle z ogórków, a świeża i lekka wiosenna surówka z ogórków po węgiersku. Inna różnica tkwi w przyprawach. Do mizerii po polsku dodaje się po prostu sól i pieprz. Węgierska musi być doprawiona skarbem narodowym: papryką (w tym przypadku mieloną) i pieprzem. Powinna być lekko pikantna. 

W przepisie poniżej zobaczycie 1 łyżkę stołową soli. To nie pomyłka. Większość z tej soli wylejecie później wraz z wodą, jaką puszczą ogórki. Nie trzeba też będzie dodatkowo doprawiać ich solą. Taka ilość to ani za dużo, ani za mało. 

Węgierska mizeria z octem bez śmietany - przepis

Składniki:

  • 2 ogórki szklarniowe (dłuższe) lub 8-10 gruntowych w sezonie
  • 1 łyżka stołowa soli
  • 1 szklanka zimnej wody
  • 3 łyżki cukru
  • 4 łyżki białego octu winnego
  • 1 zmiażdżony ząbek czosnku
  • 1 szczypta słodkiej lub wędzonej mielonej papryki
  • świeżo zmielony czarny pieprz

Sposób przygotowania:

  1. Wymieszajcie w misce cukier, ocet i zimną wodę, aż cukier się rozpuści.
  2. Pokrójcie ogórki w bardzo cienkie plasterki. Przełóżcie do miski. Zasypcie równomiernie solą i wymieszajcie, by sól dotarła do wszystkich krążków. Odłóżcie na kwadrans i odsączcie z wody. Wylejcie ją. 
  3. Z ogórków wyciśnijcie pozostałą wodę i przełóżcie je z powrotem do miski. Wlejcie do miski zalewę, wymieszajcie z ogórkami. 
  4. Przykryjcie i odstawcie do lodówki na ok. 20-30 minut, by ogórki przegryzły się z zalewą. 
  5. Po upływie tego czasu przełóżcie je z dowolną ilością zalewy do salaterki. Doprawcie papryką mieloną i świeżo zmielonym czarnym pieprzem. 

Węgierska mizeria z octem bez śmietany jest gotowa. Jeśli jednak nie chcecie rezygnować całkowicie z polskiego akcentu, tuż przed podaniem wmieszajcie do niej śmietanę lub jogurt i podawajcie. Niektórzy Węgrzy, by urozmaicić surówkę i nadać jej jeszcze więcej charakteru, dodają do niej również plasterki białej lub czerwonej cebuli, posiekaną dymkę, szczypiorem lub posiekany świeży koperek. W niektórych wariantach surówki pojawiają się też paski zielonej papryki, której lekka goryczka podkręca smak mizerii, kontrastuje ze słodyczą ogórków i współgra z papryką mieloną oraz pieprzem.