Domowa kiszona kapusta przebija wszystkie produkty kupione w sklepach, nawet tych z ekologiczną żywnością. Trzeba jednak wiedzieć, jak ją odpowiednio przygotować, aby zachwycała smakiem i była pełna cennych wartości. Tomasz Strzelczyk pokazał swój niezawodny sposób na to, aby kiszenie kapusty zawsze wychodziło perfekcyjnie. Zobaczcie jego metodę i zacznijcie stosować ją podczas przygotowywania zapasów na zimę, a nic się nie zepsuje i zachowa pełnię walorów.

Jak samemu zrobić kapustę kiszoną? Najważniejsza zasada, o której wielu zapomina

Przepis na kapustę kiszoną to prosta sprawa, bo oprócz głównej bohaterki przepisu potrzebujecie tylko marchwi, i odrobiny soli oraz cukru. Ważna jest jednak odpowiednia technika, bo bez niej nawet najbardziej dorodna główka kapusty nie pomoże. Tomasz Strzelczyk pokazał w swoim filmie, jak zrobić kapustę kiszoną w kilku prostych krokach.

Kucharz podkreśla, że gdy przełożymy już poszatkowaną i osoloną kapustę do słoików, a następnie zalejemy ją wodą z cukrem, musimy przez 3 dni codziennie przekłuwać kiszonkę długim szpikulcem. Dopiero po takim zabiegu, słoiki z kapustą można przykryć lub zakręcić wieczkami, a potem odstawić w chłodne miejsce na około 10 dni. Przebijanie kiszonej kapusty pomaga uwolnić gazy podczas fermentacji. Cały proces kiszenia przebiega szybciej i sprawniej.

Jak długo kisi się kapustę?

Kiszenie kapusty może trwać od 5 do nawet 12 dni, w zależności od kilku czynników. W plastikowej bądź drewnianej beczce proces ten jest nieco dłuższy, jednak w używając słoików, możemy go znacznie przyspieszyć. Jeśli więc wybierzecie takie szklane naczynia, w zupełności wystarczy poczekać 5-6 dni. Pyszna kapusta kiszona po upływie tego czasu będzie gotowa. W ten sam sposób możecie ukisić też czerwoną kapustę na zimę

Kapusta kiszona do słoików - przepis Tomasza Strzelczyka

Składniki:

  • 9,5 kg kapusty
  • 2,5 l przegotowanej wody
  • 4 marchewki
  • 160 g soli
  • 2,5 łyżki cukru

Przygotowanie:

  1. Kapustę drobno szatkujemy, a marchew ścieramy na tarce o grubych oczkach. Następnie warzywa mieszamy razem z solą i porządnie ugniatamy w dłoniach, aby puściły soki.
  2. Ugniecioną kapustę z marchewką przekładamy do słoików i mocno ubijamy ręcznie. W międzyczasie w garnku zagotowujemy wodę z cukrem, a gdy słodzidło porządnie się rozpuści, wypełniamy płynem słoiki.
  3. Tak przygotowana kapusta kiszona w słoikach powinna być teraz „przebijana” przez 3 dni długim szpikulcem. Dopiero po tym czasie można ją zakręcić i postawić w chłodne miejsce na 10 dni.

Źródło przepisu: YouTube (@Tomasz Strzelczyk ODDASZ FARTUCHA)