Zamiast kupować go w proszku, lepiej wypróbować domową wersję, której smak możemy modyfikować w zależności od użytych składników oraz tego, do czego go serwujemy.

Sos winegret to połączenie: oliwy i octu w proporcjach 3:1 oraz przypraw – soli, pieprzu i ewentualnie cukru. Przygotowanie sosu w domu pozwala nam na przeróżne smakowe eksperymenty. Ocet, używany do tego sosu, może być każdego rodzaju - balsamiczny, winny, jabłkowy. To samo tyczy się oliwy – od nas zależy czy wybierzemy zwykłą, czy aromatyzowaną wersję. Pełna dowolność dotyczy również dodatków smakowych. Najczęściej są to: sól i pieprz, czosnek i zioła – bazylia, tymianek, oregano. Możemy również wykorzystać musztardę, sok z limonki oraz miód.

 vinegret

Sos przygotowujemy mieszając ocet z przyprawami i na końcu dopiero wlewając oliwę. Należy wlewać ją powoli i stopniowo, aż utworzy się emulsja. Zasadniczo ubija się składniki trzepaczką, ale można je razem zmiksować lub przelać do słoika z nakrętką i kilka razy energicznie potrząsnąć.

Taki domowej roboty sos będzie bardziej aromatyczny i co najważniejsze, zawsze wyjdzie zdrowszy i smaczniejszy niż ten z torebki.

Zapoznaj się z innymi domowymi sposobami na półprodukty:

Nie kupuj półproduktów - ketchup

Nie kupuj półproduktów - musztarda

Nie kupuj półproduktów – kostka rosołowa