Walory smakowe ketchupu nie są jednak otrzymywane z naturalnych składników, najczęściej bowiem stoją za nimi konserwanty i substancje nadające smak lub zapach. Jeśli zaś firma reklamuje swój produkt jako bez konserwantów, możemy być pewni że kupiony ketchup zawierał będzie wiele octu, który nie tylko wpływa na smak, ale i na nasze zdrowie.

Jak przygotować ketchup? 

Warto przygotować ketchup w sezonie, kiedy pomidory są tanie, smaczne i pełne słońca. Kolejną zaletą będzie to, że zawsze możemy eksperymentować ze smakami i dodatkami, dzięki czemu przygotujemy ketchup idealny dla naszego podniebienia. Gotowy ketchup można przechowywać w lodówce przez około 3 miesiące, zapasteryzować lub zamrozić i używać, gdy świeżego nam zabraknie.

słoik

  

Do zrobienia ketchupu potrzebujemy kilka podstawowych składników: pomidory, przecier pomidorowy, cebule, ocet, cukier i przyprawy: sól, pieprz, czosnek, papryka, ziele angielskie. Możemy eksperymentować ze składnikami, dodając imbir, ostrą paprykę, świeżą bazylię, kumin lub musztardę. Przygotowanie ogranicza się jedynie do gotowania wszystkich składników, aż powstanie gęsta masa, i zmiksowania ich na gładki sos lub przetarcie masy przez sito, czego końcowym efektem będzie nasz upragniony ketchup.