Klasyczna mizeria doskonale pasuje do mięsa i ryb - smażonych, pieczonych lub duszonych. Jest też najlepsza do młodych ziemniaków z jajkiem sadzonym, kotletów jajecznych, ziemniaczanych, do mielonych i schabowych. Podobnie jak sałata ze śmietaną (i często pomidorem), jest typową polską surówką do obiadu. O ile sałata zimą jest całkiem smaczna, o tyle ogórki na mizerię zdecydowanie najlepsze są od czerwca. Sezon ogórkowy trwa maksymalnie do października. Przepisów na mizerię jest sporo. Co jest typowe dla klasycznej mizerii (z czego nie można zrezygnować), a co możemy zamienić - szczególnie zimą?

Klasyczna mizeria - co jest w niej niezbędne, a co można dodać?

Wg „Kuchni polskiej” z 1987 r. mizeria składa się z ogórków (autorzy przepisu dopowiadają, że świeżych lub mrożonych), śmietany, soli, cukru, soku z cytryny i koperku - to wszystkie składniki na klasyczną mizerię. Nie ma wśród nich cebuli, a mimo to wiele osób ją dodaje - zwykłą lub dymkę, wraz ze szczypiorkiem. Mizeria z cebulą jest jednak na tyle popularna, że weszła do „kanonu”. Podobnie, jak odchudzona mizeria z mniej tłustym, a równie kwaskowatym jogurtem. Niektórzy zalewają też mizerię kefirem, nie dodają cukru lub ścierają do niej dodatkowo chrzan - to wciąż mizeria. Podstawą każdego przepisu wciąż jednak pozostają ogórki i nabiał. Reszta jest umowna.

Istnieją regionalne i „chałupnicze” odmiany tej surówki z ogórków. Na Podlasiu mizerię mocno się zakwasza i dodaje czosnek lub cebulę. Mizeria po warszawsku zawiera ocet winny lub jabłkowy. Mizeria na zimę, do słoików, to coś, co można było niegdyś kupić w sklepach. Dziś jest już praktycznie niedostępna. To też dobry zamiennik dla świeżej i wiosennej surówki. Takie ogórki zalewane są połączeniem oleju, octu, cukru, czosnku i soli. Możecie je wymieszać przed podaniem ze śmietaną lub podawać do obiadu bez niej.

Nasza surówka w wersji zimowej to mizeria z kiszonych ogórków. Sięgnijcie po słoik przetworów, które przygotowywaliście w lecie. Sprawdzi się tu idealnie. Ogórki w tej surówce mogą być nawet przekiszone. Nadadzą się do niej równie dobrze, jak do zupy.

Zimowa mizeria z kiszonych ogórków - przepis

Składniki:

  • 10 średnich ogórków kiszonych
  • 1 niewielka cebula
  • 1 marchewka
  • 1/2 pęczka koperku
  • 3-4 łyżki śmietany 18% lub jogurtu naturalnego (np. greckiego)
  • pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  1. Pokrójcie ogórki w cienkie plastry. Marchewkę zetrzyjcie na grubych oczkach tarki.
  2. Posiekajcie też koperek i cebulę (cebulę w niewielką kostkę).
  3. Połączcie wszystkie składniki w misce, dodajcie śmietanę, doprawcie świeżo zmielonym pieprzem i wymieszajcie.