Owoce te zawierają duże ilości przeciwutleniaczy, są to głównie witaminy A, C, E oraz flawonoidy, które korzystnie oddziaływują na układ krążenia. Badania wykazały, że u osób spożywających codziennie  wyciągi z grejpfrutów poziom cholesterolu obniżył się średnio 10-19%. Wyniki badań wskazują także zahamowanie zmian miażdżycotwórczych u osób jedzących jeden owoc dziennie, zabezpieczając tętnice przed ich uszkodzeniem.

Grejpfrut jest tym z owoców, który wykazuje korzystne działanie w procesie odchudzania. Ma on również niski indeks glikemiczny, czyli cukier w nim zawarty jest wolno wchłaniany przez organizm. Dlatego też owoc ten szczególnie polecany jest osobom chorym na cukrzycę. Korzystnie wpływa na tempo przemiany materii a zawarte w nim pektyny uczestniczą w procesie detoksykacji organizmu i pomagają usunąć zbędny tłuszcz.

Grejpfrut, głównie czerwony, zawiera duże ilości likopenu- barwnika karminowego wykazującego działanie przeciwutleniające. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, iż u zwierząt chorujących na raka prostaty substancja ta wpływa hamująco na rozwój komórek nowotworowych.

Niestety trzeba pamiętać, że owoc ten obok szeregu właściwości może też wykazać działanie szkodliwe dla organizmu. Szczególnie groźne może okazać się łączenie grejpfruta lub jego soku z zażywaniem niektórych grup leków np. obniżających cholesterol, przeciwhistaminowych, nasennych czy lekach stosowanych w leczeniu nadciśnienia.

Substancją zawarta w grejpfrutach szczególnie wchodzącą w interakcję jest furanokumaryna. Substancja ta wzmacnia efekt działanie niektórych leków antynowotworowych, co jest wykorzystywane przy leczeniu nowotworów. Regularne spożywanie grejpfrutów obniża ryzyko zachorowania na choroby antynowotworowe. Spowodowane jest to prawdopodobnie poprzez dostarczanie organizmowi dużych dawek witaminy C. Moc tych interakcji zależy od przyswajalności danego leku.

Pamiętaj zatem by uważnie przeczytać ulotkę przed spożyciem leku!!

Autorką artykułu jest Katarzyna Ring- Andrzejczuk