Stres sprawia, że w tym miejscu intensywniej odkłada się tłuszcz. Aby się z nim uporać, zadbaj o dietę. Już po tygodniu zauważysz, że wcięcie w talii wyraźnie się pogłębia, ale pod jednym warunkiem. Musisz trzymać się zasad!

 

Jedz częściej ale mniej

Staraj się jeść niewielkie porcje, ale częściej (5-6 razy dziennie). Im częściej jesz, tym szybciej spalasz tłuszcz i poprawiasz przemianę materii. Zjedzenie 3 posiłków i 3 niewielkich przekąsek dziennie (owoce, warzywa) pozwoli ci osiągnąć równowagę energetyczną. Dzięki temu szybciej zrzucisz zbędne kilogramy i oczywiście łatwiej usuniesz tkankę tłuszczową podczas ćwiczeń.

Jedz jogurty

Jogurty zawierające żywe kultury bakterii zmniejszają wzdęcia i zaparcia. Ponadto dostarczają dobrą florę, przez co zmniejsza się produkcja gazów w jelitach. Dzięki temu wzdęcia ustępują i brzuch znów jest płaski.

Sięgnij po zioła

Zioła pod postacią różnych herbatek czy dodatków do potraw potrafią przyspieszyć proces trawienia (pobudzają wydzielanie soku żołądkowego) i wpływają pozytywnie na jelita. Takie właściwości mają między innymi: pieprz, kminek, majeranek, bazylia, gorczyca. W trakcie całego dnia warto popijać herbatki ziołowe - miętę, kwiaty lipy i rumianku, które pozwolą pozbyć się wzdęć.

Nie pij alkoholu

O tym, że alkohol to trucizna wie każdy (ale i tak prawie wszyscy go piją). W trakcie diety musisz z niego zrezygnować. Po wypiciu nawet małej ilości organizm nie przetwarza tego, co zjadłaś, ale koncentruje się na usuwaniu toksyn. Podnosi poziom hormonu stresu, który jest odpowiedzialny właśnie za odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha.

Zlikwiduj wzdęcia

Staraj się nie jeść warzyw powodujących wzdęcia - są nimi fasola, groch, bób i kukurydza. Podobnie jest z kiszoną kapustą, surowym kalafiorem, brokułami. Wzdęcia też mogą się pojawić po mleku np. dodanego do kawy. Zrezygnuj z gazowanych i słodkich napojów - najlepiej pić wodę niegazowaną, niesłodzone soki i herbatę.

Zacznij ćwiczyć

Samo robienie brzuszków nie spowoduje, że będziemy mieli płaski brzuch. Najpierw trzeba się pozbyć warstwy tłuszczu, które pokrywa mięśnie. Właśnie dlatego ważna jest dieta i ćwiczenia spalające tłuszcz (np. bieganie, rower).

Masuj brzuch

Masaż brzucha poprawia krążenie i pobudza pracę jelit - dzięki temu możesz łatwiej zlikwidować wzdęcia.

  • Masaż aromatyczny - wcieraj w brzuch olejek do masażu. Dzięki temu rozbijesz grudki tłuszczu, poprawisz krążenie oraz wygładzisz i ujędrnisz skórę.
  • Masaż w wannie - wieczorem podczas kąpieli przez kilkanaście minut masuj kolistymi ruchami zgodnie ze wskazówkami zegara. Możesz zastosować do tego specjalne gąbki, rękawice. Masaż wyszczupla brzuch i wzmacnia mięśnie.

Trzymaj się prosto

Prawidłowa postawa powoduje, że mięśnie talii są wciąż napięte - jak podczas treningu. Podobnie ważne jest siedzenie w wyprostowanej pozycji i wciągnie brzuchu, bowiem nawet wtedy nasze mięśnie pracują.

Zasady odżywiania podczas diety

 

  • Codziennie na śniadanie wypijaj zielona herbatę (jest bogata w przeciwutleniacze), jedz dużo warzyw i owoców wraz z pełnoziarnistym pieczywem (maks 2 kromki).
  • Na obiad i kolację masz do wyboru - ciepły lub zimny posiłek. Dania obiadowe zawierają 350 kcal, a kolacyjne - 300 kcal. Ogółem w ciągu dnia zjesz zatem nie więcej niż 1000 kalorii.
  • Nie odmawiaj sobie napojów: pij dużo wody i soków bez cukru.

Pamiętaj!


Jeśli chcesz odchudzić brzuszek, powinnaś odstawić:

- sól – zatrzymuje w organizmie wodę (ważysz więcej i wyglądasz jak opuchnięta).
- fast foody – większość serwowanych dań ocieka tłuszczem. Ten zaś dostarcza około 900 kcal w 100 gramach.
- dania smażone – są wysokokaloryczne i powodują... wzdęcia.

5 pomysłów na obiad:

1. dzień (ok. 350 kcal)

Pierś z indyka w sosie marchwiowo - pomidorowym:
5 dag pełnoziarnistego ryżu ugotuj w wodzie, 10 dag piersi z indyka umyj i pokrój w paseczki. Obierz 15 dag młodej marchewki i 5 dag pieczarek. Następnie posiekaj na paski. Na 1 łyżeczce oleju uduś marchew, pieczarki i mięso. Zalej bulionem warzywnym (100 ml) i duś ok. 3 minut. Dodaj 5 łyżek pokrojonych pomidorów z puszki. Dopraw ziołami do smaku. Duś jeszcze 2 minuty.

2. dzień (ok. 350 kcal)
Garnek wiosennych warzyw
1 kalarepę (20 dag), 20 dag marchewki, 20 dag ziemniaków obierz i pokrój w kostkę. Groszek umyj. Zagotuj 400 ml bulionu warzywnego. Dodaj marchew, kalarepkę i ziemniaki - gotuj 8 minut. Wrzuć groszek i gotuj jeszcze 3 minuty. Przypraw. Możesz dodać pokrojoną w paseczki chudą szynkę (5 dag) i trochę soku z cytryny.

3. dzień (ok. 350 kcal
Wstążki ze szpinakiem i łososiem
Ugotuj 5 dag makaronu (wstążki). Obierz 1 cebulkę i podduś na patelni w 1 łyżeczce oliwy. Umyj 30 dag szpinaku, dodaj do cebuli. Posyp pieprzem i gałką muszkatołową. Szpinak wymieszaj z makaronem. Dodaj małe kawałki łososia (5 dag) i pokrojoną pomarańczę. Posyp parmezanem.

4. dzień (ok. 350 kcal)
Zielone szparagi z wieprzowiną
Ze szparagów odetnij końce, gotuj je 10 minut w wodzie. Usmaż na patelni 2 wieprzowe medaliony (każdy po 5 dag) - 4 minuty z każdej strony. Do wieprzowiny dodaj 2 łyżki bulionu i podduś. Podawaj z ziemniakami i szparagami.

5. dzień (ok. 350 kcal)
Nowalijki z patelni
Pokrój w kostkę 20 dag marchwi, 1 kalarepkę i 20 dag ziemniaków. Rozgrzej na patelni 1 łyżeczkę oleju i 8 łyżek bulionu. Wrzuć na nią przygotowane warzywa i duś 12-15 minut. Na gorące warzywa połóż 5 dag pokrojonej mozzarelli, dodaj 1 łyżeczkę gotowego sosu pesto (z bazylią), wymieszaj.


5 pomysłów na kolację:

1. dzień (ok. 300 kcal)
Sałatka ze szparagów w sosie winegret z kurczakiem
15 dag fileta z kurczaka wymyj, osusz i smaż na 1 łyżeczce oleju ok. 7 minut. Posyp pieprzem i solą, ostudź. Szparagom (25 dag) poucinaj końce, pokrój w kostkę i duś pod przykryciem 7 minut. Zmieszaj: 2 łyżki wody ze szparagów, 1 łyżeczkę oliwy, sól, pieprz, skórkę otartą z cytryny i łyżeczkę soku z cytryny. Polej szparagi. Pokrój filet w paski i połóż na kromki pełnoziarnistego chleba. Szparagi i kanapki podaj na jednym talerzu.

2. dzień (ok. 300 kcal)
Indyk w bułce z soją
Zmieszaj 1 łyżeczkę musztardy i 2 łyżeczki ulubionego sosu sałatkowego (najlepiej w wersji light). Przekrój 1 bułkę z soją i posmaruj ją przygotowanym wcześniej sosem. Następnie połóż na nią 2 plasterki pieczonego indyka (2 dag) i 1 plasterek niskotłuszczowego sera gouda (1,5 dag). Aby kanapka miała więcej witamin, połóż na wierzchu plasterki kiwi albo pomarańczy. Złóż bułkę.

3. dzień (ok. 300 kcal)
Kanapka z łososiem
Ugotuj na twardo małe jajko. 2 kromki pełnoziarnistego chleba posmaruj cienko musztardą. Połóż na pieczywo 3 pokrojone rzodkiewki, plaster wędzonego łososia (5 dag) i kawałki jajka.

4. dzień (ok. 300 kcal)
Ryż na mleku z truskawkami i cynamonem
Wypłucz 40 dag truskawek i pokrój w cienkie plasterki. Zmieszaj je z odrobiną soku z cytryny i 1 łyżką miodu, odstaw na 10 minut. Następnie podawaj z ryżem na mleku (20 dag) - najlepiej ostudzonym. Posyp cynamonem.

5. dzień (ok. 300 kcal)
Jaja z ziołami na toście z pełnoziarnistego chleba
1/2 pęczka wiosennych nowalijek (koperek, natka, szczypiorek) wypłucz i drobno posiekaj. Wrzuć na patelnię z 2 jajkami ugotowanymi na twardo i pokrojonymi w drobną kostkę, dopraw według uznania. Wyłóż jaja z ziołami na kromki pełnoziarnistego pieczywa pokrytego plastrami pomidora.