Organizm można oczyscić bez drakońskich zaleceń, a przy okazji rozpocząć trwałą zmianę nawyków żywieniowych.

ZASADY:

  • Ograniczamy pokarmy zakwaszające, nasilające produkcję wolnych rodników. Są to m.in. przetwory mleczne, szybko przyswajalne węglowodany, tłuszcze nasycone i utwardzane, alkohol, kawa, wędliny, wszelkie dania gotowe i smażone, nadmiar białka zwierzęcego… Korzystny odczyn alkaliczny mają zielone warzywa i kiełki, owoce sezonowe, migdały, ryż brązowy i mleko ryżowe, komosa ryżowa, kukurydza i jaja.
  • Eliminujemy cukier i słodycze. Aby nie ulec pokusie, dostarczamy organizmowi wolno przyswajalnych węglowodanów i przyjmujemy preparaty chromu.
  • Wprowadzamy alternatywne źródła wapnia: migdały, pełnoziarniste zboża, zielone warzywa liściaste. W razie ochoty na kawałek sera wybieramy gatunki z niepasteryzowanego mleka, najlepiej koziego.
  • Zmniejszamy dawkę białka zwierzęcego, zachowując jednak prawo do ryb, jajek i chudego białego mięsa w łącznej ilości 150 g dziennie.
  • Odwracamy proporcje między „dobrymi” a „złymi” tłuszczami. Te drugie to nasycone (masło, śmietana, olej palmowy, tłuste mięso) i sztuczne tłuszcze „trans” (dania gotowe, wędliny, wypieki cukiernicze). Twoimi sprzymierzeńcami są tłuszcze nienasycone obecne w większości olejów roślinnych. Do gotowania i duszenia używamy wyłącznie oliwy z oliwek.

JADŁOSPIS NA 2 TYGODNIE 

ZARAZ PO PRZEBUDZENIU

● 1 szklanka ciepłej wody z sokiem z 1 cytryny.  

ŚNIADANIE

● Herbata zielona z imbirem i cytryną.

● 1 kromka chleba orkiszowego z pastą migdałową lub 1 awokado rozgniecione na purée + kiełki.  

OBIAD

● 1 talerz zupy kremu z samych warzyw.

● 1 porcja ryżu brązowego lub komosy ryżowej + warzywa gotowane al dente.  

PODWIECZOREK

● 1 porcja musu owocowego + kilka migdałów.  

KOLACJA

● 1 porcja zupy z warzyw gotowanych na parze.

● Tłusta ryba, np. łosoś (3 razy w tygodniu), białe mięso (2 razy w tygodniu) lub 2 jajka (1 raz w tygodniu) lub ser kozi z niepasteryzowanego mleka lub mozzarella (1 raz w tygodniu).

● Krótko gotowane warzywa bez ograniczeń.   

WARTO WIEDZIEĆ…

• Oczyszczamy ściany jelit – jeśli nie metodą płukania, to przynajmniej z pomocą 1 łyżki stołowej chlorku magnezu na szklankę wody, codziennie po kolacji (uwaga, nocne pobudki do przewidzenia!).

• Przyjmujemy również probiotyki i enzymy (w świeżych sokach warzywnych) w celu wzmocnienia bariery jelitowej.

• Każde odtruwanie wyczerpuje organizm, nie zapominajmy więc o suplementach wzmacniających.

• Żadna kuracja nie może obyć się bez aktywności fi zycznej: maszerujemy lub biegamy przez minimum pół godziny dziennie na świeżym powietrzu.

• Polecamy hammam, saunę, masaż drenujący lub shiatsu. Wszystkie te zabiegi optymalizują efekty odtruwania. No i są niezwykle przyjemne, co rekompensuje wszelkie niedogodności z nim związane